خانه
869 بازدید

تفاوت شادمانی بیرونی و درونی

 • ۱۴:۰۹   ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  avatar
  کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست

  در منابع زیادی از جمله سایت ها، شبکه های اجتماعی و کتاب ها همه ما کم وبیش دیده ایم که می گویند شادی باید یک حس درونی باشد. زیرا که اگر درونی باشد پایدارتر و واقعی تر است و نهایتا مانند شادی بیرونی وابسته به یک اتفاق، شرایط یا وجود شخص خاصی نیست. من هم با این گفته کاملا موافقم اما مشکل من از اینجا شروع می شود که مثالی که این امر را برای ما روشن کند در این بین خالی است.
  در این مقاله قصد دارم که با ذکر یک مثال دقیقا برای شما این موضوع را که شادی باید درونی باشد یا بیرونی، روشن کنم.
  شادی بیرونی همانطور که از نامش پیداست وابسته به مسئله ای در خارج از اختیار و کنترل ماست و در بسیار از مواقع ماندگاری ندارد.تا به حال شده که دلتان بخواهد شی ای را داشته باشید و برای داشتنش بال بال بزنید و روز و شب به آن فکر کنید تا بالاخره موفق شده باشید آن را تهیه کنید. وقتی که آن را بدست آوردید خوشحالی وصف ناشدنی ای شاید داشتید اما بعد از یک هفته یا کمی بیشتر، آنچنان اشتیاق تان برای داشتن آن فروکش می کند که خودتان مات ومبهوت می شوید که کجا رفت آن همه شور و انگیزه من برای دست یابی به خواسته ام. این خواسته ممکن است یک گوشی تلفن همراه، یک ماشین، یک لپ تاپ یا هر چیز دیگری باشد. حتی بعضی ها نسبت به مدرک تحصیلی خاص یا رشته ی دانشگاهی خاصی این حس را دارند اما به محض اینکه وارد دانشگاه می شوند قافیه برمی گردد.
  در مواردی هم این مسئله در روابط عاطفی و عاشقانه نمود پیدا می کند.شخصی را با تمام وجود دوست داریم و حاضریم آسمان و زمین را به هم بدوزیم تا به آن برسیم.چنان ذوق داریم که حتی حاضریم برای داشتنش کارهای بزرگ و عجیب هم انجام دهیم. حتی با خودمان عهد می بندیم که وقتی بدستش آوردیم تحت هیچ شرایطی او را از ناراحت نمی کنیم و از دستش نخواهیم داد.
  اما وقتی به او می رسیم، بعد از مدتی کوتاه ناگهان متوجه می شویم که از آن عشق آتشین که به ما توان انجام هر کاری را داده بود دیگر خبری نیست. حتی بعضی ها فکر می کنند که اشتباه کرده اند و این فرد آن کسی نبوده که همیشه آرزو داشتند که تک تک لحظات شان را با او بگذارنند. آنگاه است که می بینیم که دیگر مانند گذشته ( همان زمانی که تازه او را به دست آورده بودیم) دیگر شاد و سرحال نیستیم وبعد از گذشت اندک زمانی تبدیل به همان آدم سابق می شویم.
  همه اتفاقات بالا به ما یک پیام را می رساند :
  شادی بیرونی ارزش چندانی ندارد و نمی توان به پایداری آن امیدوار بود.
  البته این جمله به این معنا نیست که شادی بیرونی و یا عوامل به وجود آورنده آن هیچ ازرشی ندارند و بود و نبود آنها یکی است. بلکه موید این مطلب است که بهتر و درست، این است که شادی از درون ما سرچشمه بگیرد تا در هر شرایطی آن را داشته باشیم.
  حال یک مثال دیگر…
  شخصی را در نظر بگیرید که اساسا فردی است که به شادی تمایل دارد به این صورت که احساس می کند شادی حالت طبیعی اوست وبیشتر اوقات به جای اینکه ناراحت و یا خنثی باشد، شاد است. حال فرض کنید که مشکلات و ناراحتی های زندگی به او هجوم می آورند مانند از دست دادن شغل، شکست در ازدواج و یا حتی آسیب جسمی یا بیماری که سبب شده تا مدتی در سختی یا رنج باشد.اگر چند هفته، چند ماه ویا یک سال بعد بسته به بزرگی مشکلی که برایش پیش آمده، به او و احساسش دقت کنید، دوباره او را فردی شاد می بینید.
  در مقابل فردی را در نظر بگیرید که اساسا به ناراحتی تمایل دارد و فکر می کند که ناراحتی حالت طبیعی اش است و در بیشتر مواقع ناراحت است. فرض کنید اتفاق فوق العاده خوبی در زندگی اش می افتد مانند ارتقای شغلی، به ارث بردن مقداری زیادی ثروت، ازدواج با فردی عالی. در این صورت او برای مدتی شاد خواهد بود. اما اگر مدت کوتاهی پس از این اتفاق او را دوباره ملاقات کنید به احتمال بسیار قوی با فردی ناراحت مواجه خواهید شد که در گذشته نیز دیده اید.
  طبق این مثالی که برای تان ذکر کردم، دیدگاه و برداشت ما نقش بسیار مهمتری نسبت به حوادث بیرونی در شاد بودن ما دارد و حتی تحقیقات هم موید این نظریه است.

  چگونه شاد باشیم؟

  مهمترین شاخص هایی که تعیین کننده حالت شادی هر فرد می باشند عبارتند از :
  ۱-خودباوری
  ۲-باور به این مسئله که ما خودمان سرنوشت خود را تعیین می کنیم نه اتفاقات پیرامون مان.
  در واقع این دو گزینه به ما می گویند که شاد بودن یک انتخاب است و ما می توانیم حتی در اتفاقات ناراحت کننده به دنبال نکته مثبت باشیم و تمرکزمان را به آن معطوف کنیم. البته لازم به ذکر است که ناراحت شدن موقع پیشامد های ناراحت کننده کاملا طبیعی است. اما اینکه ما دائما به نکات منفی آن حادثه تمرکز و فکر کنیم و احساس ناراحتی را دائما قوت ببخشیم دقیقا به خود ما بستگی دارد و می توانیم این طور نباشیم.
  افرادی که خودباوری بالایی دارند نسبت به سایرین در مقابل مسائل رنج آور و ناراحت کننده مقاوم تر بوده و خیلی سریعتر به زندگی عادی بر می گردند و حتی در مواردی آن حادثه نمی تواند تاثیر چندانی روی او بگذارد.
  پس اگر می خواهید که شادی شما یک شادی درونی و پایدار باشد باید :
  ۱-خودباوری تان را بالا ببرید
  ۲-به بیشترین تاثیرگذاری نقش خودتان در زندگی ایمان داشته باشید
  ۳- سعی کنید که شاد بودن را به عنوان احساس همیشگی تان انتخاب کنید. برای این کار لازم است که همواره در تلاش باشید که نکات مثبت در حوادث را بیابید و بر روی آنها تمرکز کنید و این باور را تقویت کنید که هر اتفاق در زندگی اگر هیچ نکته مثبتی نداشته باشد حداقل یک پیامد امیدوار کننده دارد : شما را از گذشته قویتر و با تجربه تر کرده است. سعی کنید این جمله نیچه را در هر پیشامد با خودتان زمزمه کنید :
  هر آنچه مرا نکشد قویترم خواهد ساخت

  ویرایش شده توسط فرک (Ferak) در تاریخ ۱۷/۱۰/۱۳۹۷   ۱۶:۲۹
 • ۱۴:۱۲   ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  avatar
  فرک (Ferak)کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست
  بچه ها بعد از خوندن این متن یاد صحبت رامبد جوان افتادم، یکی از مهمونای خندوانه ازش پرسید تو چطور اینقدر شادی
  رامبد گفت من اکثر روزها که از خواب بیدار میشم، انتخاب می کنم که شاد باشم.
  اونموقع من خوب متوجه معنی این جمله نشدم. یعنی چی؟ مگه خوشحال بودن انتخابیه
  نمی خوام بگم الان کاملا متوجه معنیش شدم و میتونم از این جمله توی زندگیم استفاده کنم ولی بهتر متوجه معنی جمله ش شدم.
 • ۱۴:۱۵   ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  avatar
  فرک (Ferak)کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست
  خیلی وقته که درگیر این مضمون هستم که"ایرانی ها خیلی عصبانی تر از قبل هستن"
  خب از نظر من این واقعیت داره اگه خیلی به گذشته نرم و همین ده یا پونزده سال پیش رو نگاه کنم، خیلی چیزا به شکل محسوسی تغییر کرده. حالا من پیشنهادم اینه که اینجا با هم راجع به این مسال گپ بزنیم که چطور می تونیم جزو آدمهای عصبانی ایران نباشیم.
  چیکار باید کرد
  موافقید؟
 • ۱۲:۳۰   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  avatar
  نوشانکاپ قدمت 
  کاربر یک ستاره ⋆|4282 سپاس شده|1909 پست
  خیلی سخته که بخوایم جز آدمهای خشمگین نباشیم چون بالاخره انقد انگولک میکنن اعصاب آدمو که عصبانی بشیم
  اما فک میکنم آگاهی و پذیرش خیلی موثر باشه( خودم هنوز امتحانش نکردم فقط بهش فکر کردم) منظورم اینه ک هر لحظه آگاه باشی که توی این صحنه ممکنه کسی چیزی بگه یا کاری بکنه که عصبی بشی و پذیرش یعنی اینکه مردم و همین جوری که هستند بپذیریم هی با مقایسه تحمل شرایط رو سخت تر نکنیم
 • ۱۲:۳۰   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  avatar
  نوشانکاپ قدمت 
  کاربر یک ستاره ⋆|4282 سپاس شده|1909 پست
  در مورد خوشحالی هم فک میکنم اگر میتونستیم کارهایی رو بکنیم که دوست داریم شادتر بودیم
 • ۱۲:۳۴   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  avatar
  diba39
  کاربر فعال|1919 سپاس شده|906 پست
  زیباکده
  چطور می تونیم جزو آدمهای عصبانی ایران نباشیم.
  چیکار باید کرد
  موافقید؟
  زیباکده

  فرک جان سلام

  من این متن رو جای رفته بودم که نوشته بود برام جالب بود یادداشت کرده بودم

  شاد بودن در زندگی بستگی به خود شما داره.وقتی صحبت از شادی میشه خیلی ها میگن برو بابا دلت خوشه ،اینها کسانی هستند که فکر میکنند با وجود گرانی ،ومشکلات زندگی وماننداینها، شادی دیگر مفهومی نداره .

  شاد بودن بر خلاف تصور این افراد بستگی به خود ما داره .زندگی سخته ،فراز و نشیب دارد اما ان کسی در زندگی هنرمند خوبی هست که در حضور همه این موانع بهانه ای برایشادی پیدا کند.

  (شادی یه انتخاب است)

  برای شاد بود باید لذت ببرید

  برای شاد بودن باید بازی کنید

  برای شاد بودن غمهای گذشته رو پشت سر بگذارید

  برای شاد بودن با خودتان اشتی کنید

  ودر اخر برای شاد بودن خودتان را دوست داشته باشید .

 • ۱۳:۰۲   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  avatar
  فرک (Ferak)کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست
  نوشان و دیبای عزیز ممنونم ز هر دو تاتون. نکته های خوبی گفتید
 • ۲۰:۱۲   ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  avatar
  دلداده
  کاربر فعال|1575 سپاس شده|823 پست
  مرسی از تایپیک خوبت فرک عزیز
  منم یه چیزی اظافه کنم بااجازه
  درمورد یه بعد از شخصیت درونی ویاهمون صدای درونیه که خیلی روی این قضیه تاثیر میذاره بگم
 • ۲۰:۱۲   ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  avatar
  دلداده
  کاربر فعال|1575 سپاس شده|823 پست
  صدای درونی
  آیا به تازگی به صدای درونی خود گوش کرده اید؟چه حرف هایی به خودتان میزنید؟آیا کلمات شما مثبت وپر از امید هستن؟یا خشن وپر از نفرتو انتقاد؟وقت بگذاریدو به حرف های خودتان گوش دهید تقریبا تمام افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند درصورت شکست درمقابل چالش های زندگی غالبا به خودشان میگویند که نادان هستند یا به محض روبه رو شدن با یک چالش تبدیل به یک فاجعه بزرگ خواهد شد یک لطفی به خودتان بکنید وبدترین دشمن خودتان نباشید .
  باصحبت های منفی وبیهوده که با خودتان میگویید مقابله کنید وروش تایید وتصدیق مثبت را تمرین کنید شاید در ابتدا پیروی از این روش کمی ناراحت کننده باشد اما باید بدانید که ستایش خود وتاییدوتوانایی ها واستعدادهایتان یکی از فرم های ضروری در راه رسیدن به موفقیت وخواسته هاست در مقابل آینه صاف بایستید وجملات مثبت زیر را به خود بگویید
  من آدم بزرگی هستم
  من میتوانم بر این چالش غلبه کنم وبه اهدافم برسم
  من بر زندگی دوستانم تاثیر مثبت می گذارم
  من میتوانم...ملیون تومان در ماه در آمد داشته باشم
  و...
  وجملات مثبت دیگری که برحسب موقعیت خودتان باید انتخاب کنید هر روز جلوی آینه با خودتان تکرار کنید
  با پیروی از این روش با گذشت مدت زمان کوتاهی کم کم بخش مخرب صدای درونیتان را ضعیف خواهد کرد وتاییدات مثبتی که هر روز به خود میگویید وآنهارا میشنوید تبدیل به بخشی از ضمیر ناخودآگاهتان می شود وشمارا در مسیر رسیدن به اهدافتان وشاد کامی یاری خواهد کرد
 • ۲۰:۱۳   ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  avatar
  دلداده
  کاربر فعال|1575 سپاس شده|823 پست
  منبع متن اول دخترونه باشگاه پرواز
 • ۰۰:۰۹   ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  avatar
  فرک (Ferak)کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست
  خیلی عالی بود ممنون دلداده عزیز
 • ۰۰:۲۱   ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  avatar
  Dimound
  کاربر فعال|1377 سپاس شده|525 پست
  زیباکده
  فرک (Ferak) : 
  خیلی عالی بود ممنون دلداده عزیز
  زیباکده

  شما هم متنتون عالی بود 

  تشکر فراوان 😊🤗🤗🤩

 • ۱۱:۴۹   ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  avatar
  بهزاد لابیکاپ آشپزی کاپ قدمت 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|25736 سپاس شده|14949 پست
  متن جالبی بود. منم فکر میکنم که بخش زیادی از این سطح از خشم و ناراحتی و ... طبیعیه. یعنی وقتی سطح فشار رو میبینیم توی جامعه، خوب خروجیش همچین چیزی میشه. توی دنیا برای خیلی کمتر از این شاهد جنگ جهانی و آتش زدن شهرها و کشور و تظاهرات و بکش بکش و ... هستیم.
  اما اگه بخوایم ازینکه حالا که طبیعیه چطور میشه ولی بهتر بود رو در نظر بگیریم به نظر من رمزش توی مستقل بودنه. یعنی هر کس هر چقدر بیشتر ابتکار عمل زندگیش دستش باشه، بیشتر میتونه انتخاب کنه.
  مثلا آدمی مثل رامبد جوان، بخش مهمی از زندگیش میشه گفت کاملا به تصمیم های خودش برمیگرده و اونه که مشخص میکنه که محیط اطرافش چه شکلی باشه.
  حالا هر کسی توی Scale! خودش میتونه محیط اطرافش رو بچینه. یه چیزی که توی فرهنگ ما معمولا اشتباه جا افتاده اینه که آدم خوبا، در واقع همون آدم ساده های همیشه بازنده هستن که مظلوم واقع میشن.
  اما در واقع آدم خوبا معمولا میتونن از پس آدم بدا بر بیان اتفاقا. مثال فوتبالیش کیروشه. کارش رو بلده و حرفه ایه و تقریبا هر چیزی که ممکن بوده رو پیش برده و خیلی هم وارد دعواها شده و عمدتا اخلاقی اما دعوا کرده و رقبای بی اخلاق و مافیایی و زیرآب زن رو از راه خارج کرده.
  چون ما بخش مهمی از زندگیمون رو توی محیط کار هستیم، باید ازونجا شروع کنیم. چون توی اغلب محیط های کاری ایران ما سیستم قوی و درستی نداریم، راه پیشرفت معمولا از راهروهای محل کار میگذره. این مثلا باعث میشه فضا متشنج، خشن، گلالود و ... باشه که روی شادی و رضایت ما تاثیر میذاره. ما باید راهی پیدا کنیم که بتونیم شاد و درست باشیم اما شکست نخوریم توی بازی. توی زندگی و خانواده و ... هم همینطوره.
  اینم از زاویه دید من.
 • ۱۸:۴۸   ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  avatar
  مهرنوشکاپ قدمت 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|9948 سپاس شده|5413 پست
  فرک جون خیلی موضوع جالبی مطرح کردی، منم اگر بخوام نظر شخصی خودم رو اضافه کنم باید بگم که خوشبینی و کلی بینی کلید خوشحالی درونیه
 • ۱۸:۴۹   ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  avatar
  مهرنوشکاپ قدمت 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|9948 سپاس شده|5413 پست
  البته من الان عزادار هستم و نباید در مورد خوشحالی صحبت کنم!
 • ۰۸:۵۱   ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  avatar
  فرک (Ferak)کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست
  زیباکده
  بهزاد لابی : 
  متن جالبی بود. منم فکر میکنم که بخش زیادی از این سطح از خشم و ناراحتی و ... طبیعیه. یعنی وقتی سطح فشار رو میبینیم توی جامعه، خوب خروجیش همچین چیزی میشه. توی دنیا برای خیلی کمتر از این شاهد جنگ جهانی و آتش زدن شهرها و کشور و تظاهرات و بکش بکش و ... هستیم.
  اما اگه بخوایم ازینکه حالا که طبیعیه چطور میشه ولی بهتر بود رو در نظر بگیریم به نظر من رمزش توی مستقل بودنه. یعنی هر کس هر چقدر بیشتر ابتکار عمل زندگیش دستش باشه، بیشتر میتونه انتخاب کنه.
  مثلا آدمی مثل رامبد جوان، بخش مهمی از زندگیش میشه گفت کاملا به تصمیم های خودش برمیگرده و اونه که مشخص میکنه که محیط اطرافش چه شکلی باشه.
  حالا هر کسی توی Scale! خودش میتونه محیط اطرافش رو بچینه. یه چیزی که توی فرهنگ ما معمولا اشتباه جا افتاده اینه که آدم خوبا، در واقع همون آدم ساده های همیشه بازنده هستن که مظلوم واقع میشن.
  اما در واقع آدم خوبا معمولا میتونن از پس آدم بدا بر بیان اتفاقا. مثال فوتبالیش کیروشه. کارش رو بلده و حرفه ایه و تقریبا هر چیزی که ممکن بوده رو پیش برده و خیلی هم وارد دعواها شده و عمدتا اخلاقی اما دعوا کرده و رقبای بی اخلاق و مافیایی و زیرآب زن رو از راه خارج کرده.
  چون ما بخش مهمی از زندگیمون رو توی محیط کار هستیم، باید ازونجا شروع کنیم. چون توی اغلب محیط های کاری ایران ما سیستم قوی و درستی نداریم، راه پیشرفت معمولا از راهروهای محل کار میگذره. این مثلا باعث میشه فضا متشنج، خشن، گلالود و ... باشه که روی شادی و رضایت ما تاثیر میذاره. ما باید راهی پیدا کنیم که بتونیم شاد و درست باشیم اما شکست نخوریم توی بازی. توی زندگی و خانواده و ... هم همینطوره.
  اینم از زاویه دید من.
  زیباکده

  موافقم به نکات خیلی کلیدی و خوبی اشاره کردی و مثال کیروش عالی بود. متشکرم

 • ۰۸:۵۵   ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  avatar
  فرک (Ferak)کاپ قدمت کاپ عکاس برتر 
  کاربر پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10622 سپاس شده|5069 پست
  زیباکده
  مهرنوش : 
  فرک جون خیلی موضوع جالبی مطرح کردی، منم اگر بخوام نظر شخصی خودم رو اضافه کنم باید بگم که خوشبینی و کلی بینی کلید خوشحالی درونیه
  زیباکده

  مهرنوش عزیز مرسی که توی بحث شرکت کردی، خب دو تا نکته گفتی که جفتش برام سوال برانگیزه که چجوری؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدی. 

  خوش بین بودن وقتی واقعا مساله رنگ و بوی منفی داره یا کل نگری وقتی قضیه جوریه که جزییات آزار دهنده هست چطور میتونه کمک کنه؟ اینجوری بقیه آدمو ساده لوح فرض نمی کنن ؟ و این باعث سو استفاده نمیشه؟

 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به اين سايت (زیباکده ) میباشد و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است © Copyright 2019 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان