خانه
874

ریفلاکس معده را بهتر بشناسید

 • ۱۴:۴۸   ۱۳۹۴/۵/۶
  avatar
  کاربر جديد|53 |126 پست

  ریفلاکس معده را بشناسید

   

  اصطلاح «ترش کردن» در بین مردم جامعه زیاد رواج دارد. عده‌ای این حالت را بعد از خوردن غذا دارند، عده‌ای هنگام خواب و گروهی هم به طور مداوم. ترش کردن فقط یک علامت است و گاهی علائم دیگری نیز همراه با آن وجود دارد. ترش‌کردن به نوبه خود بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر نادیده گرفته شود و فرد نسبت به درمان آن اقدام نکند، می‌تواند در آینده به بیماری خطرناکی تبدیل شود.

   

  بیماری ریفلاکس چگونه بیماری‌ای است؟
  غذا داخل دهان جویده و سپس وارد لوله‌ای به نام مری می‌شود، این لوله به معده متصل است. داخل معده اسیدی است و اگر اسید معده به مخاط مری برخورد کند، باعث بروز علائمی در فرد خواهد شد. این افراد معمولا با شکایت ترش کردن به پزشک مراجعه می‌کنند. اسفنکتر مری ـ که این عضو را از معده جدا می‌کند ـ هنگام عبور غذا به طرف معده باز می‌شود. اسفنکتر طبیعی و سالم بعد از عبور غذا باید بسرعت بسته شود ولی گاهی این اتفاق نمی‌افتد و اسفنکتر باز می‌ماند و اسید وارد مری می‌شود. این پدیده «ریفلاکس» نام دارد و به خودی خود بیماری محسوب نمی‌شود.

   

  چه موقع می‌گوییم فرد به بیماری ریفلاکس مبتلا است؟
  همه ما ریفلاکس را چند بار در زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم، مثلا وقتی غذای تند می‌خوریم، ترشی مصرف می‌کنیم که حاوی سرکه زیادی است یا پرخوری می‌کنیم. این ریفلاکس‌ها موقتی است و خیلی زود از بین می‌رود، اما وقتی ریفلاکس دو بار در هفته یا هر روز تکرار شود، به طوری که قفسه سینه یا جناغ دچار سوزش شدید شود، می‌گوییم فرد مبتلا به بیماری ریفلاکس است و نیاز به درمان دارد.

   

  آیا سوزش سر دل یا جناغ سینه تنها علامت این بیماری است؟
  ریفلاکس با علائم دیگری نیز همراه است. سکسکه، آروغ زدن، حالت تهوع و استفراغ، خونریزی، درد قفسه سینه، اشکال در بلع، سرفه‌های مزمن و تشدید بیماری‌های تنفسی مانند آسم از علائم دیگری است که بیماران مبتلا به ریفلاکس به آن دچارند.

   

  سرطان مری بیماری خطرناکی است

   

  علت بیماری ریفلاکس چیست؟
  علت آن هنوز بدرستی مشخص نشده و امروزه تعداد بیمارانی که به این دلیل به پزشک مراجعه می‌کنند، روبه افزایش است. یکی از مهم‌ترین دلایل وجود ریفلاکس، چاقی است و چاقی معضل مهمی در همه جوامع به خصوص جامعه ماست. محققان مواردی مانند خوردن مداوم غذاهای ترش و اسیدی، چاقی زیاد، استرس (اگر فرد مضطرب و پراسترسی هستید حتما به فکر راه‌حل باشید، چون استرس نقش مهمی در ایجاد بیماری ریفلاکس و تشدید آن دارد)، پوشیدن لباس‌های تنگ و سفت، خوردن کافئین زیاد، مصرف سیگار و الکل و... را در بروز بیماری ریفلاکس موثر می‌دانند.

   

  شما چه راهکارهایی را برای کاهش ابتلا به ریفلاکس پیشنهاد می‌کنید؟
  کنترل این بیماری معمولا چند ماه طول می‌کشد. برای درمان نیز باید از داروهای آنتی‌اسیدی استفاده کرد که معمولا به مدت یک تا دو ماه تجویز می‌شود. درمان دارویی به تنهایی اثری ندارد و بیمار باید حتما رژیم غذایی سالم و بی‌خطری را در پیش بگیرد.

   

  رژیم غذایی بیماران مبتلا به ریفلاکس باید چگونه باشد؟
  مهم‌ترین راه برای کنترل و درمان این بیماری این است که هر کس به غذاهای مصرفی‌اش دقت کند؛ یعنی بداند با خوردن کدام غذا دچار علائم ریفلاکسی می‌شود. مثلا اگر با خوردن نوع خاصی از مرکبات دچار سوزش سر دل می‌شود آن را کنار بگذارد. افرادی که ریفلاکس شدید دارند به خیلی از غذاها حساسیت نشان می‌‎دهند.

   

  غذاهای ممنوع در مبتلایان به ریفلاکس عبارتند از:

  غذاهای کافئین‌دار مانند کاکائو، چای، قهوه، مرکبات، گوجه فرنگی، همه غذاها و میوه‌های ترش، ادویه‌جات و فلفل، الکل و سیگار. این افراد باید از بستن کمربند خودداری کنند و وزن خود را کاهش دهند. غذاها نباید حجیم و آبدار باشد، از خوردن آب همراه با غذا پرهیز کنند، وعده‌های غذایی را تقسیم کنند و به جای سه وعده غذایی در روز، آن را به شش وعده غذایی برسانند.

  بعد از غذا بلافاصله دراز نکشند و سعی کنند حداقل دو تا سه ساعت قبل از خواب غذای خود را میل کنند. هنگام خواب سر خود را حداقل 20 الی 30 سانتیمتر بالاتر از سطح تشک قرار دهند. از خوابیدن روی پهلوی راست پرهیز کنند. همچنین عده‌ای معتقدند خوردن عسل طبیعی قبل از غذا می‌تواند به روند سریع بهبود کمک کند.

   

  استرس نقش مهمی در ایجاد بیماری ریفلاکس دارد.

   

  اگر با مصرف دارو بیماری بهبود پیدا نکرد، چه؟
  حداقل بیمار باید یک یا دو دوره دارو مصرف کند. داروهای تجویزی اسید معده را خنثی می‌کند و باعث قوی شدن اسفنکتر مری می‌شود. مرحله بعدی انجام آزمایش است.

   

  چه آزمایشی؟
  می‌توان با خوراندن ماده‌ای به نام «باریم» به بیمار مسیر آن را توسط عکس دنبال کرد و از چگونگی وضعیت دستگاه گوارش اطمینان حاصل کرد. آزمایش دیگر، بردن لوله‌ای نازک از بینی بیمار داخل مجرای نای است تا بتوان شدت اسیدیته محیط را اندازه گرفت و آخر استفاده از روش آندوسکوپی برای دیدن مستقیم جدار مری، اسفنکتر و معده است.

   

  اگر بیماری درمان نشود چه عارضه‌ای ایجاد می‌کند؟
  اسید معده به‌تدریج باعث التهاب جدار مری خواهد شد، بافت پوششی مری تغییر شکل داده و شبیه بافت معده خواهد شد. این پدیده اصطلاحا «مری بارت» نام دارد. مری بارت می‌تواند زمینه را برای وجود بیماری سرطان مری مهیا کند. سرطان مری بیماری خطرناکی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود باعث مرگ بیمار خواهد شد.

  بیمارانی که مبتلا به مری بارت هستند باید تحت نظر قرار بگیرند. امروزه درمان‌های مناسبی برای افرادی که به درمان‌های دارویی و رژیمی پاسخ نمی‌دهند، وجود دارد، ولی جراحی آخرین خط درمانی است و فقط برای آن گروه از بیمارانی که به هیچ درمان دارویی ورژیم غذایی پاسخ نمی‌دهند به کار می‌رود و به همه بیماران توصیه نمی‌شود.

   

  توصیه شما چیست؟
  اگر دچار سوزش جناغ یا سوزش سردل هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی سوزش سردل ممکن است نشانه وجود بیماری قلبی باشد و حملات حاد قلبی ممکن است علائمی مانند بیماری‌های گوارشی ایجاد کند. فهمیدن تفاوت این دو به عهده پزشک است. همچنین در افرادی که دچار زخم معده هستند نیز سوزش سردل مشاهده می‌‌شود.

  ریفلاکس معده را بهتر بشناسید
 • leftAds
 • ۱۶:۳۶   ۱۳۹۷/۱۱/۱
  avatar
  النا8672
  کاربر فعال|4 |217 پست
  آیا از رفلاکس معده رنج می برید؟
  رفلاکس معده
  آیا از رفلاکس معده رنج می برید؟
  بیماری ریفلاکس یا برگشت مواد مترشحه معده به داخل مری چیست؟
  ۴۴ % افراد حداقل یکبار در ماه احساس سوزش سر دل را تجربه می کنند و ۲۰ % افراد نیز علائم رفلاکس معده بصورت هفتگی دارند.
  ریفلاکس و بیماری ناشی از آن ( رفلاکس معده ) ، ناشی از عدم تعادل بین فاکتورهای محافظتی مری در مقابل اسید برگشتی ( اسدهایی ضد برگشت ، مکانیسمی پاک کننده اسید) و فاکتورهای آسیب رساننده به مری ( میزان اسیدی بودن معده ، حجم و ترکیبات موارد برگشتی از دوازدهه یعنی قسمت ابتدایی روده به درون مری ) می باشد.
  فقط ۲۰ تا ۶۰% از بیمارانی که ریفلاکس دارند در آندوسکوپی علایم التهاب و خراشیدگی و زخم دارند و اکثریت افراد مبتلا به ریفلاکس ، آندوسکوپی نرمال دارند و نرمال بودن آندوسکوپی دلیل اینکه بیمار پس برگشت اسید ندارد نیست.
  در مطالعاتی نشان داده شده است که تاثیر ریفلاکس بر کیفیت زندگی ، حتی از التهاب مفاصل (آرتریت) ، سکته قلبی ، نارسایی قلبی و فشار خون، بیشتر است.

  دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور تشخیص و بررسی رفلاکس معده ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

  شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷ – ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱

  اینستاگرام

  ریفلاکس می تواند با بیماری دیگری همراهی داشته باشد مثل IBS یا سندرم روده تحریک پذیر، اختلالات روان پریشی و …
  رفلاکس معده علاوه بر علایم گوارشی ، می تواند با علایم غیر گوارشی همراه باشد مثل : درد قفسه سینه غیر قلبی ، علایم تنگی نفس و آسم ، گرفتگی صدا ، سرفه ، عفونت ریه ، زخمهای دهانی – دندانی و…


  در بعضی از بیماران برگشت مواد صفراوی و مواد قلیایی از دوازدهه به درون مری رو داریم که حتی می‌تواند علایم و عوارض شدیدتر از برگشت اسید را ایجاد سازد ، که درمان بلوک کننده اسید در این موارد ممکن است به تنهایی موثر نباشد.
  هرچند کاهش اسید معده با داروهای مخصوص می تواند حجم ترشحات معده رو کاهش داده و ریفلاکس مواد دوازدهه به معده و مری را کاهش دهد.


  رفلاکس معده

  توصیه های AGA در خصوص ریفلاکس معده
  زمانی که صحبت از علائم و بیماری های مری می شود، ریفلاکس اسید از معده به مری نیز به میان کشیده می شود. نوسان آن کجاست؟
  افراد مبتلا به فتق هیاتال با علائم خفیف و نسبتا شدید رفلاکس ، در شروع درمان مهار کننده پمپ پروتون و یا افرادی که مبتلا به رفلاکس های ادامه دار هستند، بایستی بررسی شوند.
  بررسی هایی غیر از معده و روده توسط متخصص گوش و حلق و بینی، و یا متخصص آسم و آلرژی نیاز می باشد. این کار خوب به نظر می رسد، اما متخصصین گوارش معیارهایی را برای تشخیص ریفلاکس اسید از معده به مری در نظر دارند. بسیاری از افراد نسبت به درمان با PPI واکنش نشان نمی دهند، چرا که علائمی از ریفلاکس در آن ها وجود ندارد.

  رفلاکس معده
  رفلاکس معده

  توصیه می شود از درمان های تجربی در کنار سرکوب اسید (دو بار در روز، به مدت شش تا هشت هفته) استفاده شود.
  در صورتی که PH معده در حد نرمال باشد و واکنش خوبی نسبت به درمان سرکوب اسید داده نشود، نباید نسبت به انجام تست های بیشتر و یا جراحی اقدامی صورت گیرد.

  چه زمانی جراحی توصیه می شود؟
  بررسی بر روی بیماران مبتلا به رفلاکس اسید از معده به مری و آن هایی که تحت درمان مهار کننده پمپ پروتون قرار گرفتند، انجام شد. در صورت مشاهده علائم و اسید معده بیش از ۶ درصد، آن هم زمانی که بیمار تحت درمان با مهار کننده پمپ پروتون می باشد، جراحی توصیه می شود.
  حتی جراحی به بیمارانی که علائم خفیفی از ریفلاکس و فتق هیاتال دارند نیز توصیه می شود.
  جراحی در بیمارانی که با ریفلاکسی مواجه هستند که با مهار کننده پمپ پروتون درمان نمی شوند، گزینه بسیار مناسبی است.
  تقویت اسفنگترهای معده از جمله اقداماتی است که در افرادی که شاخص اسید معده شان بالا است ، به خصوص افراد مبتلا به فتق هیاتال ، نتایج خوبی را به همراه دارد. البته این روش محدودیت هایی را نیز به همراه دارد ، اما به نظر می رسد که ایمن و موثر باشد.
 • ۲۳:۲۷   ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  avatar
  baharnarenji
  کاربر جديد|3 |62 پست
  رفلاکس معده بسیار آزاردهنده است برای درمانش علاوه بر راه های معرفی شده توصیه می کنم به تغذیتون هم توجه کنید و مواد غذایی که تو این نوشته اموده را محدود کرده و یا از مصرفشون خودداری کنید تا سریع تر خوب بشید
  https://salamatweb.ir/ممنوعیت-های-غذایی-در-مبتلایان-به-رفلاک/
 • ۱۵:۰۹   ۱۳۹۷/۱۲/۵
  avatar
  النا8672
  کاربر فعال|4 |217 پست
  اصا هر مرض گوارشی ادمو داغوووووون میکنه . من خودم زخم معده دارم و مدام تو طول روز بالا میارم اگر شمام زخم معده دارید پیشنهاد میدم این لینک رو باز کنید مقالش رو بخونید خیلی اطلاعات خوبی داشتhttp://doctor-sadeghi.com/زخم-معده/
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2019 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان