خانه
× برای دیدن جدیدترین مطالب این تاپیک اینجا کلیک کنید و برای دیدن صفحه ابتدایی، این پنجره را ببندید.
برای دیدن صفحات دیگر، بر روی شماره صفحه در شمارنده بالا کلیک کنید.
مشاهده جدیدترین مطالب این تاپیک
33.7K

ماساژ

 • ۱۵:۳۲   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  در این تاپیک مطالبی در مورد ماساژ و آموزش آن برای شما قرار می دم.

 • ۱۵:۳۳   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  نقاط حساس کف پا که هرکدام با اندام خاصی مرتبط اند... ماساژ کف پا را به تمام دوستان علاقه مند به ماساژ پیشنهاد می کنم... پا (قلب دوم)

   

 • ۱۵:۳۵   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست


  آروماتوراپي يا رايحه درماني يعني استفاده از عطرها در درمان . در اين روش از روغن هاي گياهي خوشبو مانند گل سرخ ، ليمو ، سنبل ، يا نعنا براي درمان استفاده مي شود . اين عصاره ها را به صورت ماساژ روي سطح پوست يا در شستشو يا تنفس مستقيم يا پخش کردن در محل زندگي به کار مي برند . از اين روش براي تسکين درد ، مواظبت از پوست ، کاهش اضطراب . خستگي و نيرو بخشيدن به بدن استفاده مي شود . عطرها مي توانند روي حالات خلقي مؤثر باشند ، خستگي و اضطراب را کاهش دهند و باعث آرامش شوند .
  هنگامي که عطرها استشمام مي شوند ، از طريق پياز بويايي و تحريک اعصاب روي مغز اثر مي گذارند .
  روغن ها يا عصاره هاي مورد استفاده در اين روش ، اسانس هاي آروماتيکي (معطر ) هستند که از گياهان ، گلها ، درختان ، ميوه ها ، پوست درختان ، علف ها و دانه ها استخراج مي شوند و از آنها براي درمان بيماري هاي جسمي يا رواني مشخصي استفاده مي شود و مي توانند باعث بهبود يا پيشگيري از بيماري ها شوند .
   
  در اين روش از حدود يکصد و پنجاه عصاره استفاده مي شود . بيشتر اين مواد خاصيت ضد عفوني کننده دارند . برخي نيز خواص ضد ويروسي و ضد التهابي ، کاهش دهنده ي درد ، ضد افسردگي يا خلط آور دارند . اين مواد مي توانند خواص ديگري مانند ايجاد آرامش ، بهتر کردن هضم غذا و افزايش دهنده ادرار داشته باشند . براي ايجاد بهترين آثار درماني ، اين اسانس ها بايد از مواد اوليه خالص و طبيعي تهيه شوند و مواد مصنوعي چنين خواصي ندارند .
  رايحه درماني يکي از روش هايي است که نسبت به ساير روش هاي درماني از پيشرفت سريعي برخوردار بوده و به صورت گسترده اي در منازل ، کلينيک ها و بيمارستان ها براي موارد مختلفي از جمله کاهش درد حين زايمان ، کاهش درد ناشي از عوارض شيمي درماني در بيماران سرطاني و توانبخشي بيماران قلبي استفاده مي شود .
  در کشور ژاپن مهندسان از عطرها براي طراحي فضاي داخلي استفاده مي کنند .به طور مثال از رايحه ي سنبل يا رزماري که بين مشتري ها منتشر مي شود ، براي آرامش بخشيدن به کساني که منتظر هستند استفاده مي شود يا از عطر ليمو و اوکاليپتوس براي جلوگيري از کاهش هوشياري کارمندان بانک به کار مي رود .

  تاريخچه ي رايحه درماني :
  اين روش سابقه ي شش هزار ساله يا بيشتر دارد . در يونان ، روم و مصر باستان همگي از مواد معطر براي درمان استفاده مي کردند . به توصيه پزشک مصري ، ايمهوتپ ، از روغن هاي معطر براي استحمام ، ماساژ دادن و موميايي کردن اجساد در شش هزار سال پيش استفاده مي کردند . در مصر باستان ايمهوتپ خداي طبابت و درمان بود . هيپوکارت ( در يونان باستان ) خداي پزشکي بود و از حمام هاي رايحه درماني و ماساژ و از دود کردن مواد معطر براي درمان مردم آتن استفاده مي کرد .
  رايحه درماني نوين در سال 1930 دوباره شکل گرفت . هنگامي که شيميدان فرانسوي ، رنه موراسين گاته فوس ، واژه آروماتراپي ( رايحه درماني ) را براي استفاده درماني از عطرها ابداع کرد . او شيفته ي خواص سنبل در درمان زخم هاي سوختگي دست خود بدون بر جا گذاشتن هيچ اثري ( اسکار زخم ) شد . سپس شروع به تحقيق در مورد خواص درماني عطرها در درمان بيماري هاي جسمي و رواني کرد . در طول جنگ جهاني دوم جراح فرانسوي ارتش ، دکتر جين والنت ، از عصاره هاي معطر به عنوان ضد عفوني کننده استفاده کرد .پس از آن مادام مارگارت ماروي ، رايحه درماني را به عنوان يک روش درماني گسترش داد . از عطرهاي مختلف را براي درمان بيماري ها تجويز کرد . او به استفاده از عطرها براي ماساژ دادن در درمان اعتبار بخشيد . رايحه درماني هنگامي که عطرها به صورت همزمان بر جسم و ذهن اثر کنند بيشترين تأثير را دارد .

  رايحه درماني چه کار مي کند ؟
  عطرها حس قدرتمند بويايي را تحريک مي کنند . بوهايي که ما استشمام مي کنيم ، آثار مشخصي روي احساسات ما دارند . پزشکان دريافته اند در بيماراني که حس بويايي خود را از دست داده اند ، در ريسک ابتلا به مشکلات رواني مانند افسردگي و اضطراب قرار دارند . ما انسان ها قدرت تشخيص 10/000 نوع بوي مختلف را دارا هستيم .
  تحريکات بوهاي مختلف از طريق مژک هاي بويايي به سيستم ليمبيک ( قسمتي از مغز که خلق و خو ، روحيات و قدرت يادگيري ما را کنترل مي کند ) مي روند . مطالعات ما استفاده از امواج مغزي نشان دادند که بوي سنبل امواج آلفاي مغز را در قسمت پشت سر افزايش مي دهد ، که اين امواج نشان دهنده ي آرامش هستند . بوي ياس امواج بتا را در ناحيه ي جلوي مغز افزايش مي دهد ، که با وضعيت هوشياري بيشتر در ارتباط است .
  مطالعات دانشمندان نشان داده است عطرها از موادي تشکيل شده اند که مي توانند آثار خاصي بر جسم و روح ما داشته باشند . ترکيبات شيميايي آنها پيچيده است ولي بيشتر شامل الکل ها ، استرها و آلدييدها هستند .

   

 • ۱۵:۴۰   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  فواید ماساژ صورت
   1-ماساژ باعث بهبود حالت عضلات و پوست صورت شده، پوست نرمتر و با قوام تر می شود.
   ۲-ماساژ باعث ریلکس شدن عضلات صورت وچشمها میشود.
   ۳-ماساژ سبب تسکین سر درد ها و دردهای ناحیه صورت میشود.
   ۴-ماساژصورت همچنین باعث کاهش چین وچروک ریز و کم عمق پوست میشود.
   ۵- تحریک جریان خون.
   ۶-کاهش استرس و تنش.
   
  جهت کلی ماساژهای صورت میبایست مطابق روش زیر باشد:
   
  ۱- چـشمـان خـود را ببـنـدید و کف دستها را روی چشمها قرار دهید. به روی چشم هـا فشـار ملایمی وارد کرده و به آهستگی دستها را بردارید.
   
  ۲-جهت ماساژ چانه، شـست خـود را در وسـط چـانه قـرار دهـیـد و با حرکات چرخشی آن را ماساژ دهید.
   
  ۳- برای ماساژ پیشانی با کـف دستـها، یـکی بدنبال دیگری، روی پیشانی را از راس بینی تا خط رویش موها بکشید.
   
  ۴- از راس بیـنـی شـروع کرده، و از ابتدا تا انتهای ابروها را با انگشتان شست و اشاره نیشگون وار بکشید.
   
  ۵- زیـر استـخوانهای گـونه را با ملایمت با سوی بالا فشار دهید و بمدت ۳۰ ثانیه نگه دارید.

   ۶- انگشت اشاره و انـگشت میانی را دو طرف سوراخهای بینی قرار داده و در جهت زیر استخوان هــای گونه، سپس بالاتر تا گوشها بکشید و در انتها در ناحیه شقـیــقه ها یک حرکت دایره وار انجام دهید.
   
  ۷- نـوک سـه انـگشـت خود را بروی بخش فوقانی پیشانی قـرار داده و بـا کـمـی فشـار بـه سـمــت شقیقه ها و پایین بکشید.

   ۸- انگشتان را روی نقطه شروع ابروها گذاشته و به سمت شقیقه ها بکشید.

   ۹- انـگشـت اشـاره را از وسط لبـها به سمت گوشه لبها و بالا بکشید و ۳۰ ثانیه نگه دارید.

   ۱۰- از چـانه شروع کنید و کف دستانتان روی استخوانهای گونه و خط فـک بـه سـمت شقیقه ها و گوش مالش دهید.
   
  ۱۱- برای ماساژ چانه نوک انگشتان سبابه را روی چانه قرار داده و به سمت بـالا تـا پـایـین استخوانهای گونه بالا بکشید و ۳۰ ثانیه نگه دارید.

   

 • ۱۵:۴۷   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  سنا
  دو ستاره ⋆⋆|652 |2369 پست
  خیلی عالی و خوبه این تاپیک/ ممنون
 • ۱۵:۴۷   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست


  گام اول ماساژ لاغری:
   
  براي شروع ماساژ لاغری به محيطي آرام احتياج داريم تا ماساژ گيرنده در فضايي آرام و بدون استرس براي دريافت ماساژ آماده شود. در اين شرايط بهتر است از تشكي مناسب با ملحفه‌هاي سفيد و تميز استفاده كنيم تا دريافت‌كننده ماساژ با احساس امنيت و آرامش روي آن دراز بكشد و براي دريافت ماساژ آماده شود. براي ارائه تكنيك‌های ماساژلاغری مي‌توانيد به‌طور همزمان از روغن‌هاي گياهي و موسيقي آرام‌بخش براي بهبود روند درماني ماساژلاغری استفاده كنيد. در اين شيوه درماني براي درمان موضعي چاقي و اضافه وزن در ناحيه شكم مورد استفاده دارد و بهتر است كه ماساژ به‌طور مستقيم روي پوست بدن اجرا شود.

   

 • ۱۵:۵۱   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست
  گام دوم ماساژ لاغری:
  افزايش متابوليسم سلول‌هاي پهلو از طریق ماساژ لاغری

  در اين مرحله از ماساژ لاغری،پس از آن‌كه بيمار به پشت دراز كشيدو آماده دريافت ماساژ شد، مي‌توانيد با كمك روغن‌هاي گياهي و يا ژل‌هاي لاغري گياهي ماساژ را شروع كنيد. در اين مرحله كافي است كف هر 2 دست را به‌طور كامل با كمك روغن چرب كرده و با ماساژ پهلوها شروع كنيد. در اين حالت، كف دست راست و سرانگشتانش را روي پهلوي راست بيمار قرار داده و عضلات بيمار را از بيرون به سمت ناف ماساژ دهيد. اين كار را به‌مدت 3 تا 5 دقيقه با هر 2 دست تكرار كنيد. به اين ترتيب كه با رسيدن سرانگشتان دست راست به نزديكي ناف، دست چپ را از پهلو‌ها به سمت ناف حركت دهيد. اين حركت را با فشاري يكنواخت و به‌صورت مستمر تا 5 دقيقه مي‌توانيد تكرار كنيد. توجه داشته باشيد كه اين ماساژ را براي پهلوي چپ نيز با همان فشار و مدت زمان تعيين شده تكرار كنيد.اين ماساژ لاغری با شكستن سلول‌هاي چربي و بالا بردن متابوليسم اين سلول‌ها روند درمان چاقي را تسريع مي‌كند.
 • ۱۵:۵۲   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست
  گام سوم ماساژ لاغری:
  درمان چاقي ران‌ها با ماساژ لاغری
  پس از ارائه ماساژ پهلوها به بيمار از او بخواهيد كه به پهلوي راست دراز بكشد. در اين مرحله ماساژ لاغری و موضعي ران را دنبال مي‌كنيم. در اين حالت نيز با آغشته كردن كف دست‌ها با روغن يا ژل گياهي لاغری از بخش پاييني ران نزديك به زانو به سمت بالاي عضلات ران حركت كنيد. اين ماساژ لاغری كمك مي‌كند تا جريان گردش خون در عضلات ران بالا رفته و به اين ترتيب با افزايش سوخت و ساز سلولي، سلول‌ها و سلوليت‌هاي چربي زودتر از بين بروند. در اين مرحله نيز مي‌توانيد به‌مدت 3 تا 5 دقيقه اين ماساژ را به‌صورت مستمر تكرار كنيد. و پس از اتمام ماساژ ران راست اين تكنيك را روي پاي چپ نيز تكرار كنيد. با كمك اين تكنيك ماساژ لاغری علاوه بر افزايش سوخت و ساز سلولي، مي‌توان بسياري از اخلاط ناسالم و سموم موجود در بدن را نيز براي دفع به سمت كليه‌ها، روده‌ها و سطح پوست هدايت كرد.
 • ۱۵:۵۴   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست


  یک فرد در تمام ادوار زندگی اعم از دوران طفولیت، رشد، بلوغ و کهنسالی قابلیت بهره مندی از فوائد ماساژ شامل، افزایش ضریب هوشیاری و تفکر، افزایش اعتماد به نفس و تمرکز، بهبود جریان خون و لنف، افزایش قابلیت ارتجاعی بافت های بدن، تقویت سیستم عصبی و ایمنی بدن، تسکین و بهبودی درد و گرفتگی های عضلانی ناشی از آسیب های ورزشی، جراحی و تصادفات، افزایش قابلیت جذب غذا و نهایتاً خواب آرام را دارد. استرس، کمر درد، اضطراب، سر درد، بی خوابی و بی اشتهایی، آرتروز و ... تنها نمونه های کوچکی از بیماری هایی هستند که از طریق ماساژ قابل بهبود و حتی درمان می باشند.

  منبع متن: سایت نیلوفر آبی

   

 • ۱۵:۵۶   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست


  گام چهارم ماساژ لاغری:
   درمان چاقي بازو با يك حركت
   در اين مرحله از ماساژ لاغری درمانگر براي درمان چاقي بازوها اقدام مي‌كند. بازو يكي از مهم‌ترين اعضاي بدن به‌ويژه در خانم‌ها محسوب مي‌شود كه محل مناسبي براي انباشته شدن سلول‌هاي چربي است. تجمع سلول‌هاي چربي در اين عضو در بسياري موارد با چاق شدن موضعي بازوها همراه مي‌شود كه غالبا موجب از بين رفتن ظرافت و زيبايي دست به‌ويژه در خانم‌ها مي‌شود.براي درمان و پيشگيري از تجمع سلول‌هاي چربي در اين مرحله از ماساژ لاغری كافي است با حركت‌هاي دوراني روي عضله بازو از سمت آرنج به سمت شانه حركت كنيد. اين تكنيك ماساژ لاغری را 3 تا 5 دقيقه روي عضلات بازو تكرار كنيد و سعي كنيد عضلاتي دروني و بيروني بازو را درگير كرده و موجب افزايش حرارت و متابوليسم سلول‌هاي اين ناحيه شويد. فراموش نكنيد كه همين حركات را در بازوي دست ديگر نيز تكرار كنيد.

   

 • ۱۶:۰۰   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  تاریخچه ماساژ :
   ماساژ قدیمی ترین شکل درمان روح و جسم است.یکی از نخستین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را میتوان در کتاب سنتی چینی یافت که تاریخ ان به قبل از میلاد برمیگرددکه در ان ماساژ ماهیچه ها و پوست از شایع ترین شیوه های درمان است.ماساژ هنر شفا بخش باستانی است که بر روی دستگاه های بدن فواید بسزایی داشته و موجب ارامش وتسکین دردهای عصبی و گرفتگی های عضلانی میشود. و با تشدید جریان خون فشار وارد بر رگها و سیاهرگ را کم کرده و از ناراحتی های قلبی میکاهد ...
  تاریخچه ماساژ به 2700 سال قبل از میلاد برمیگردد.در متن کتاب( امپراتور زرد ) برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و عضلات توصیه شده است.بر روی نقش های دیواری مقبره پزشکان مصری در ساکارا که مربوط به 2330 قبل از میلاد است.ماساژ دست و پای بیماران مشاهده شده است.

   

   

 • ۱۶:۰۲   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  بسیاری از درد های عضلانی نیازی به دکتر و دارو ندارد این دردها بیشتر به خاطر کشیدگی یا در رفتگی تاندون ها و رباط ها بوجود می آید که با یک یا چند جلسه ماساژ درمان میشود .بیشتر این درد ها در تاندون های عضله ذوزنقه بوجود می آید.

   

 • ۱۶:۰۳   ۱۳۹۲/۴/۲
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست
  روغن هاي ماساژ هر کدام خاصيت منحصر بفرد دارند و بيشتر مواقع از ترکيب چند روغن براي ماساژ استفاده ميشود.براي مثال روغن ليمو التيام بخش بدن و ارامبخش دستگاه عصبي است .
 • ۱۵:۱۷   ۱۳۹۲/۴/۴
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  نقطه ای که در شکل نشان داده شده نقطه ای است که به معده مربوط می شود و باعث تنظیم اشتها میشود. این نقطه هم از طریق طب سوزنی و هم از طریق طب فشاری و هم بازتاب درمانی قابل استفاده است. طب سوزنی به عنوان یکی از روش های درمان کل نگر برای کاهش وزن در بسیاری از افراد مؤثر و مفید بوده و با تنظیمات که بر روی نقاط مختلف بدن انجام می دهد می تواند شما را به سلامتی و تناسب اندام برساند. البته فراموش نکنید که طب سوزنی ظرافت ویژه ای دارد که باید توسط افراد واقعا خبره انجام شود
 • ۱۵:۲۱   ۱۳۹۲/۴/۴
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  نقاط کف دست

   

 • ۱۵:۲۳   ۱۳۹۲/۴/۴
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست

  نقاط فشاری پای راست:
   1. مغز/سر
   2. سینوس ها گوش بیرونی
   3. سینوس ها گوش داخلی چشم
   4. گیجگاه/شقیقه میگرن
   5. پینه آل/ هیپوتالاموس
   6. غده ی هیپوفیز
   7. کنارگردن
   8. مهره های گردن
   9. شانه / بازو
   10. چشم
   11. گردن
   12. تیروئید/ برونش
   13. سینه / ریه
   14. قلب
   16. ستون فقرات سینه ای
   17. دیافراگم
   18. شبکه خورشیدی
   19. کبد
   20. کیسه صفرا
   21. معده
   23. فوق کلیوی
   24. پانکراس
   25. کلیه ها
   26. قوس کمر
   27. لوله حالب(کلیه به مثانه)
   28. مثانه
   29. دوازدهه
   30. روده کوچک
   31. آپاندیس
   32. دریچه ایلئوسکال
   33. کولون صعودی
   34. خم کبدی
   35. کولون عرضی
   39. ستون فقرات کمری
   40. ستون فقرات خاجی / زانو
   41. دنبالچه
   42. عصب سیاتیک
   
 • ۱۵:۲۵   ۱۳۹۲/۴/۴
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست
  نقاط فشاری پای چپ:

   1. مغز/سر
  2. سینوس ها گوش بیرونی
  3. سینوس ها گوش داخلی چشم
  4. گیجگاه/شقیقه میگرن
  5. پینه آل/ هیپوتالاموس
  ... 6. غده ی هیپوفیز
  7. کنارگردن
  8. مهره های گردن
  9. شانه / بازو
  10. چشم
  11. گردن
  12. تیروئید/ برونش
  13. سینه / ریه
  14. قلب
  15. مری
  16. ستون فقرات سینه ای
  17. دیافراگم
  18. شبکه خورشیدی
  21. معده
  22. طحال
  23. فوق کلیوی
  24. پانکراس
  25. کلیه ها
  26. قوس کمر
  27. لوله حالب(کلیه به مثانه)
  28. مثانه
  29. دوازدهه
  30. روده کوچک
  35. کولون عرضی
  36. خم طحال
  37. کولون نزولی
  38. کولون هلالی
  39. ستون فقرات کمری
  40. ستون فقرات خاجی / زانو
  41. دنبالچه
  42. عصب سیاتیک
  ادامه ...
   
 • ۱۵:۲۹   ۱۳۹۲/۴/۴
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست
  نقاط فشاری روی پا:

  43. فک بالا / دندان / لثه
  44. فک پائین / دندان / لثه
  45. گردن / گلو / لوزه
  46. حنجره / غدد لنفاوی
  ... 47. گوش داخلی
  48. رگ های لنفاوی/ پستان / سینه
  49. پستان / غدد پستانی
  50. کمر
  51. لوله رحم / لوله منی / کیسه منی
  52. لنف / کشاله ران
  ادامه ...

   

   

 • ۱۵:۴۹   ۱۳۹۲/۴/۴
  avatar
  مهتا کرامت
  دو ستاره ⋆⋆|954 |2274 پست
  مرسی من که الان خیلی احتیاج دارم خیلی
 • ۰۹:۴۸   ۱۳۹۲/۴/۱۱
  avatar
  ساناز افشار
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|3627 |4913 پست
  خواهش می کنم عزیزم سعی می کنم امروز مطالب بیشتری بزازم
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2021 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان