خانه
945

آشنایی با کهن ترین کشورها و ملل جهان

 • ۱۱:۳۰   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  avatar
  کاربر جديد|5 |37 پست

  در طول چندهزار سال، ملت‌ها و کشورهای بی‌شماری ظهور کرده‌اند یا در هزارتوی تاریخ به فراموشی سپرده شده‌اند، اما برخی از آنها هنوز پابرجا هستند و می‌توان از جاذبه های گردشگری آن‌ها دیدن کرد. به طور قطع نمی‌توان گفت کدامیک قدیمی‌تر هستند اما در این مقاله از نکست هالیدی با ده تمدن کهن برتر جهان آشنا می‌شویم.

  یونان

  یونان به شکلی که امروز می‌شناسیم، سابقه طولانی ندارد، اما تمدن یونانی نزدیک‌ترین مترادف مفهوم «باستانی» است. نخستین تمدن پیشرفته اروپایی حدود 3200 سال پیش از میلاد در یونان شکل گرفت. آتن پایتخت یونان امروزی، در سال 508 پیش از میلاد مهد اولین نظام دموکراتیک جهان بود. زبان یونان باستان برای یونانی زبان‌های جهان مدرن هنوز قابل فهم‌تر از انگلیسی کهن برای انگلیسی‌ زبان‌های امروزیست. به علاوه لحظات و مناسک خاصی از یونان باستان به آگاهی عمومی و سبک زندگی غربی راه یافته‌اند. به عنوان مثال المپیک باستانی یا نبرد ماراتون که الهام بخش مسابقات دوی استقامت (ماراتون) امروزی است.

  چین

  یکی از کهن‌ترین گهواره‌های تمدن که همیشه متحد بوده است. اولین سلسله، که زمانی بیشتر به جهان اسطوره تعلق داشت، با کشف بقایای اقامتگاه‌های متعلق به عصر برنز در کاوش‌های جدید، رنگ و بوی واقعی‌تری یافته است. سلسله شانگ اولین سلسله حاکم بر چین، که یک نظام نوشتاری، خط چینی مدرن، را  پایه‌گذاری کرد، از قرن یازدهم تا هفدهم پیش از میلاد بر چین حکومت کردند. سلسله هان پس از آنها و از سال 206 پیش از میلاد تا 220 عصر حاضر، اتحاد چین را تقویت کرد و عناصر فرهنگی مثل کنفوسیانیزم، که هنوز در چین اهمیت دارند، در این دوره شکل گرفتند. برای بازدید از این کشور کهن با تور چین سفر کنید.

  پرتغال

  در حالیکه تاریخ 1139 دقیقا پرتغال را در ردیف کشورهای «باستانی» قرار نمی‌دهد، اما این کشور به خاطر ثبات مرزهایش شایسته قرار گرفتن در این فهرست است. مرزهای پرتغال از تغییرات و تحولات مرزهای دیگر کشورهای اروپایی و دست به دست شدن آنها بین خاندان‌های سلطنتی، امپراتوری‌ها، جمهوری‌ها و نظام‌های دموکراتیک مردمی مبرا بوده است. به علاوه این کشور به عنوان طلایه‌دار عصر اکتشافات، نقش بسیاری موثری در شکل دادن به جهانی که امروز می‌شناسیم داشته است.

  فرانسه

  خواه مبدا شکل‌گیری فرانسه را امپراتوری مقدس رومی شارلمانی (فرانسیا) در 843 عصر حاضر بدانیم یا تاجگذاری شاه کلوویس در 481 عصر حاضر، بدون شک این کشور عمر طولانی داشته است و در عین اینکه برای قرن‌های متمادی، نظام فئودالی به شوالیه‌ها اقتدار و نفوذی فراتر از شاه اعطا کرده بود (فتح انگلیس توسط دوک نرماندی در سال 1066 نمونه بارز این اقتدار است)، اشرافزادگان دست کم حاکمان نظام سلطنتی فرانسه و بنیانگذاران کشوری بودند که هنوز پابرجاست.

  ارمنستان

  ارمنستان همانند قوم یهود به پراکندگی شهرت دارد. ارمنی‌ها مالک کشوری با حداقل 2600 سال تاریخ هستند که برای اولین بار در قرن ششم پیش از میلاد از آن نام برده شده است. در تور ارمنستان از پایتخت آن بازدید نمایید چرا که قدمت ایروان پایتخت امروزی ارمنستان، به سال 782 پیش از میلاد بازمی‌گردد. همچنین ارمنستان اولین کشوری است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور در سال 301 عصر حاضر پذیرفت و هنوز هم به پیوندی بسیار محکم و ناگسستنی با کلیسای ارمنی وابسته به پاپ دارد. به غیر از پراکندگی، دیگر وجه تشابه مصیبت‌بار ارمنی‌ها و یهودیان نسل‌کشی مهیب این قوم به دست امپراتوری عثمانی بین سال‌های 17 – 1915 است.

  ژاپن

  طبق افسانه‌ها، ژاپن در سال 660 پیش از میلاد و توسط امپراتور جیممو بنیان گذاشته شده‌ است. نام ژاپن در یک گاهشمار چینی متعلق به قرن سوم عصر حاضر ذکر شده، که جایگاه این کشور در فهرست ما را تحکیم می‌کند. بودیسم کمی بعد از آن رواج می‌یابد و سنت ادبی این کشور در قرن هشتم شکل می‌گیرد که اولین محصول آن افسانه گنجی از قرن 11 عصر حاضر به جا مانده است. دوران شکوفای هی‌آن (1185 – 794 عصر حاضر) نیز شاهد شکل‌گیری ویژگی‌های فرهنگی بوده است که هویت ژاپن امروزی را تعریف می‌کنند.

  ایران

  با وجود اینکه ایران به مثابه یک کشور مستقل از قرن 16 به بعد قابل تشخیص است، این منطقه به احتمال فراوان زیستگاه قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان بوده است. تمدن ایلامی عصر برنز یکی از اولین خطوط نوشتاری را در هزاره سوم عصر حاضر ابداع کردند و اقوام اروپایی – ایرانی زبان در هزاره دوم عصر حاضر به فلات ایران پا می‌گذارند. امپراتوری هخامنشی بین سال‌های 330 تا 550 عصر حاضر، بزرگترین امپراتوری جهان باستان بوده است.

  سان مارینو

  سان مارینو سومین کشور کوچک اروپا، به دلایل مختلف در مرز این فهرست قرار می‌گیرد. اما به هر حال نمی‌توان انکار کرد که این کشور (تاسیس شده در سال 301 عصر حاضر) یکی از قدیمی‌ترین نقاط اروپا است. یک عمارت سنگی، مارینوس، که به تدریج تبدیل به یک قدیس شد، به خاطر حفظ ایمان مسیحی‌اش از زادگاه خود در کرواسی امروزی گریخت و کشور تازه را بنیانگذاری کرد. منشور 1600 او به عنوان قانون اساسی کشوری که قانون اساسی رسمی ندارد، نخستین نمونه از چنین نوشته‌هایی در سرتاسر جهان است. سان مارینو به عنوان یک کشور خرد با وضعیتی منحصربه‌فرد در اروپا، تاریخچه سنت طولانی دولت شهر در اروپا را در دل خود نگهداری می‌کند.

  اتیوپی

  اگر از ملت‌ها و کشورها عقب‌تر برویم، برخی از قدیمی‌ترین فسیل‌های انسانی در اتیوپی یافت شده‌اند. این کشور محل استقرار چندین پادشاهی از هزاره دوم پیش از میلاد بوده است، اتیوپی تنها کشور آفریقایی است که هرگز مستعمره هیچ کشور اروپایی نبوده است. در زمان شکل‌گیری جامعه ملل (جد سازمان ملل) پس از جنگ جهانی، اتیوپی تنها عضو مستقل آفریقایی این اتحادیه بود. اگر با تور اتیوپی سفر کنید درخواهید یافت که کشوری با تنوع قومی و مذهبی بسیار بالاست. پادشاهی آکسوم یکی از نخستین کشور‌ها پس از ارمنستان است که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفت، اما ادیان یهود و اسلام نیز قرن‌های متمادی در اتیوپی حضور داشته‌اند.

  مصر

  با وجود اینکه مصر باستان به عنوان یک فرهنگ تشابه اندکی با مصر امروزی دارد، قدمت اولین فرهنگ‌های شبیه سلسله‌های اولیه مصری به هزاره ششم پیش از میلاد بازمی‌گردد. خط هیروگلیف مصری، دومین نظام نوشتاری کهن دنیا پس از خط میخی، در حدود 3200 سال پیش از میلاد مسیح ظهور می‌کند. شاه مِنِس در سال 3150 پیش از میلاد، سنگ بنای مصر متحد را بنیانگذاری کرد. 30 سلسله بعد، مصر ابتدا به اشغال ایرانیان و پس از آن به اشغال یونانیان (یا به عبارت صحیح‌تر مقدونیان) در می‌آید. پس از آن خلفای اسلامی بر مصر حاکم می‌شوند و از آن به بعد اکثریت جمعیت مصر را مسلمانان تشکیل می‌دهند. کشور امروزی مصر در قرن بیستم و پس از بیرون رانده شدن انگلیسی‌ها در سال 1952 تاسیس شد.

 • leftPublish
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2022 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان