چاشني نه تنها به غذا طعم مي دهد بلکه باعث کاهش وزن نيز مي شود. از اين رو يکي از شايع ترين روش هاي کاهش وزن، افزودن ادويه به غذاست. اغلب کساني که به دنبال کاهش وزن هستند فکر مي کنند بايد غذاي بدون ادويه مصرف کنند در حالي که بايد متوجه باشند که رژيم کاهش وزن به معناي مصرف مواد غذايي سالم به جاي مواد غير سالم است. بهترين راه براي کاهش دادن ميزان کالري دريافتي، افزودن ادويه به مواد غذايي است.

زنجبيل

اين ادويه علاوه بر داشتن طعم خوب، خاصيت مدر دارد و حرکت ماده غذايي و مايعات را در سيستم گوارشي بهبود مي بخشد. مانع جذب کلسترول در خون مي شود و سوخت و ساز بدن را تقويت مي کند.

دانه خردل

اين ادويه با ايجاد حرارت در بدن و تقويت روند سوخت و ساز، چربي بيشتري در بدن سوخته مي شود. نتايج بررسي ها نشان داده است مصرف يک قاشق مرباخوري خردل تند، روند سوخت و ساز بدن را براي چندين ساعت 20 تا 25 درصد افزايش مي دهد. بنابراين خوردن خردل با غذاي حاوي 700 کالري، باعث سوختن 45 کالري خواهد شد.

دارچين

افزودن يک قاشق مرباخوري پودر دارچين به غذاي روزانه باعث کاهش قند خون و در نتيجه کاهش وزن مي شود. کلسترول مضر را 27 -7 درصد و چربي کلي را 26 -12 درصد کاهش مي دهد. توجه داشته باشيد، دارچين داراي ماده اي شيميايي به نام کومارين است که در صورت مصرف زياد به کبد آسيب مي رساند.

فلفل سياه

اگرچه همه ما اين ادويه را در منزل داريم اما تقريبا کمتر کسي از خواص آن مطلع است. پيپرين که ماده اصلي موجود در اين ادويه است، سوخت و ساز چربي را 8 درصد افزايش مي دهد. علاوه بر آن، سيستم گوارشي را بهبود مي بخشد و به جذب بيشتر ماده مغذي کمک مي کند.

آويشن

اين ادويه بسيار خوش بو از سالهاي دور در کشور ما ايران مورد استفاده قرار مي گرفته است داراي خواص بسياري است. از جمله اين خواص مي توان به بحث خواص ضد باکتريايي اين ماده اشاره کرد. در عين حال روغن آويشن نيز براي ضد عفوني کردن و تقويت سيستم گوارش مناسب است.

زردچوبه

اين ادويه نيز از جمله قديمي ترين مواد مورد استفاده در غذاهاي خوشمزه ايراني است. تحقيقات اخير ثابت کرده است که زردچوبه داراي آنتي اکسيدانهايي است که با عوامل سرطان سينه مقابله مي کند. همچنين استفاده از اين ادويه باعث مي شود تا بدن شما آنزيم هايي را ترشح کند که باعث هضم چربي و قندهاي موجود در غذا مي شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران