خانه
5.68K

بابا این روشها از شر تمام لکه ها خلاص شوید

 • ۲۱:۳۶   ۱۳۹۳/۷/۲۷
  avatar
  کاربر فعال|693 |459 پست
  نحوه پاک کردن لکه های کاشی  برای پاک کردن لکه های معمولی روی کاشی ها، آنها را با محلول زیر بشویید:

  آمونیاک: نصف فنجان

  سرکه سفید: نصف فنجان

  جوش شیرین: یک چهارم فنجان

  آب گرم: حدود چهار لیتر

  در صورتی که کاشی ها خیلی کثیف شده اند مقداری جوش شیرین را با وایتکس مخلوط کرده و خمیری را که به دست می آید با استفاده از یک برس یا اسکاچ روی کاشی ها بمالید و پس از چند دقیقه آبکش کنید.  نحوه پاک کردن لکه قیر

  برای از بین بردن لکه قیر روی پارچه از بنزین و کره می توان استفاده کرد.  نحوه پاک کردن لکه گل و لای بر روی لباس

  کافی است یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و طبق معمول با مواد شوینده شست و شو دهید. در صورتی که لکه همچنان پایدار ماند، دستمال را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.  طریقه پاک کردن لکه خون

  لکه خون را با چند روش می توان پاک کرد:

  1-اگر لکه خون تازه است و خشک نشده محل لکه را با آب سرد و صابون بشویید.تا بر طرف شود .

  2- روی لکه خون را فوراً با خمیری که از مخلوط کردن آ ب سرد و نشاسته ذرت درست کرده اید، بپوشانید و به آرامی کمی مالش دهید و آن را مقابل آفتاب بگذارید تا خشک شود. آفتاب خون را از پارچه خارج کرده و جذب نشاسته می کند. در صورت نیاز این عمل را چند بار تکرار کنید.

  3- پارچه خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود.

  4- برای پاک کردن لکه های کوچک خون روی یقه پیراهن های مردانه (در اثر تراشیدن ریش)، کافی است چند قطره آب سرد روی هر لکه بریزید و سپس مقداری پودر نشاسته روی آن بپاشید. وقتی نشاسته خشک شد، پیراهن را بشویید لکه های خون برطرف خواهند شد.

  نحوه پاک کردن خطوط کاربن از روی نایلون و رو میزی

  برای محو کردن این نوع لکه ها آب ژاول را با آب سرد مخلوط کرده روی لکه بمالید .

  در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمایید.

  برای برطرف کردن لکه روی نایلون نیز می توانید از ابر همراه با پودر شستشو استفاده کنید.  نحوه بر طرف کردن لکه روغن ماشین

  تا به حای پیش آمده است که از کنار ماشین عبور کرده باشید و لباس شما سیاه شده باشد برای این منظور روی لکه ها، کره یا روغن،بمالید و بگذارید 12 ساعت بماند. سپس آن را با بنزین پاک کنید و این راه برای لباس های ابریشمی و کتانی است.

  برای پارچه های چرمی می توانید مقداری وازلین روی روغن بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن جلا دهید.  نحوه بر طرف کردن لکه های رنگ

  برای لکه زدایی رنگ ها باید بدانیم که چندین نوع رنگ داریم و بعداً برای هر نوع از آنها تدبیر خاصی بیندیشیم.

  سه نوع رنگ داریم:

  1: لکه های مربوط به آبرنگ

  2: لکه رنگ پلاستیکی

  3: لکه رنگ روغنی.

  1: زدودن لکه آبرنگ: زدودن لکه آبرنگ ساده است برای این منظور باید با آب سرد بشویید سپس با آب نیمگرم و پودر رختشویی آنها را تمیز بشویید و آب بکشید و اگر خیلی سمج باشد، پنبه را به گلیسیرین آغشته کنید و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده کنیم.

  2: لکه های پلاستیکی: ابتدا اضافی رنگ را بتراشید سپس نفت خام بمالید و با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

  3: لکه های رنگی روغنی: اگر کهنه و خشک است پاک کردن آن تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده و یا فقط یکی دو روز پیش اتفاق افتاده است باید چنین کرد: از روی هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ی تیز کار بگیرید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید مسلماً از نتیجه کار راضی خواهید بود.  لکه رنگ روی قالی:

  لکه زدایی رنگ روی قالی و موکت مشکل تر است برای پاک کردن آنها باید پنبه را با تربانتین خیس کنید و بر روی لکه بمالید و بعداً با پنبه دیگری پاک کنید تا اینکه لکه از میان برود.  نحوه پاک کردن لکه رژ لب

  شما می توانید با مالیدن خمیر دندان بر روی این نوع لکه و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین ببرید.

  البته پاشیدن اسپری مو نیز برای از بین بردن چنین لکه هایی (پیش از شست وشو) بسیار مفید است.

  راهکار دیگر برای این منظور استفاده از الکل است.  نحوه پاک کردن لکه از روی پارچه مبل  لکه نوشابه بر روی مبل :

  برای از بین بردن لکه نوشابه می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.  اثر سوختگی بر روی مبل :

  برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید .

  در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمایید.

  چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمایید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.  لکه جوهر بر روی مبل :

  اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.  لکه خون بر روی مبل :

  بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.  لکه میوه بر روی مبل :

  اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه 20% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.  لکه چربی بر روی مبل :

  برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.  نحوه پاک کردن لکه شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی

  برای این منظور کافی است ابتدا باقی مانده ماده ایجاد کننده را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت یا کاغذ قهوه ای (مورد استفاده در خشکشویی ها) در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود و لک از بین می رود.

  ولی در مورد موکت و فرش پس از برداشتن پارافین سفت شده از روی سطح، تنها یک کاغذ بر روی سطح لکه قرار دهید و اتو بکشید.  نحوه پاک کردن چسب مایع از روی فرش یا موکت

  برای از بین بردن لکه چسب، پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده و نرم خواهد شدکه به راحتی جدا خواهد شد.  نحوه از بین بردن لکه اتو  نحوه رفع برق اتو روی لباس :

  اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو کشیدن برق افتاده پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهید و اتو بکشید، تا بخار حاصله برق افتادگى را از میان ببرد.  اثر سوختگی با اتو:

  اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه بمالید و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقیقه خیس کرده و سپس آن را بشویید. خواهید دید که لکه های زرد برطرف شد.  نحوه از بین بردن لکه اتو بر روی فرش :

  همچنین برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش و موکت همانند لباس می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید.  نحوه از بین بردن لکه چایی بر روی فرش

  آیا می دانید لکه چایی که روی فرش رنگ روشن ریخته و همان لحظه پاک نکرده و الان هم خشک شده است را چگونه می توان از بین برد؟

  در پاسخ باید گفت : به محض ریخته شدن چای بر روی فرش، آن را با آب سرد و مواد شوینده شست و شو دهید.

  اگر امکان شست وشوی سریع آن وجود نداشت، مقداری نمک بر روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک آن را به خود جذب کند. سپس در صورت فراهم شدن شرایط شست وشو، آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوینده بشویید.

  راهکار دیگر این است که سطح لکه را با اسپری مخصوص مو بپوشانید، سپس یک قطعه صابون بر روی سطح لکه بمالید و بعد آن را در آب سرد خیس کنید و بشویید.  پاک کردن لکه های زرد روی یخچال

  هنگامی که لکه هایی روی یخچال به رنگ زرد ایجاد شده و با هیچ مایع پاک کننده ای رفع نمی شود در آن هنگام کمی پنبه را به سرکه آغشته کنید و با آن روی لکه های زرد رنگ بکشید. بگذارید کمی بماند بعد با یک ابر تمیز روی آن را بکشید. سریعاً‌ پاک می شود.  پاک کردن لکه آدامس

  گاهی اوقات برایتان اتفاق افتاده که آدامسی به لباس شما بچسبد . برای حل این مشکل می توان از راه های زیر استفاده نمود :

  1- در مرحله اول می توانید یک تکه یخ روی لکه بگذارید و بعد آدامس سفت شده را بکنید.

  2- اگر پارچه شما قابل شستشوست , کمی سفیده تخم مرغ روی آدامس بمالید تا نرم شود و تا جایی که ممکن است آدامس را از روی پارچه بردارید و سپس بشویید.

  3- اما اگر پارچه شما قابل شستشو نمی باشد با یک تکه اسفنج ابتدا تراکلرید کربن و سپس آب و صابون بمالید , این عمل را تکرار کنید تا پاک شود .

  توجه : باید برای پاک کردن لکه آدامس احتیاط کرد تا پارچه آسیب نبیندو پاره یا سوراخ نشود.

 • leftPublish
 • ۰۰:۱۲   ۱۳۹۳/۷/۲۸
  avatar
  مامی سامیار
  کاربر فعال|1193 |610 پست
  90 درصد این لکه ها رو تو خونه داریم،،، باید از اول مطلب بگیرم و برم جلو تا خونه بازهم مثل اولش بشه
  البته اگر باز هم سامیار هوس نقاشی روی مبل و در و دیوار به سرش نزنه
 • ۱۲:۰۲   ۱۳۹۳/۷/۲۸
  avatar
  نقره يي
  کاربر فعال|693 |459 پست
  ادم بچه دار،اونم بچه کوچیک،خیلی گرفتاربا لکه ها است،امیدوارم به همه کمک کنه،لکه هاروراحترازبین ببرن
 • ۱۱:۵۶   ۱۳۹۳/۸/۱۸
  avatar
  نقره يي
  کاربر فعال|693 |459 پست
  يكي از روشهايي كه من خودم امتحان كردم وجواب گرفتم.پاك كردن لكه ادامس با نوشابه يا حشره كش پيف پافيه،معجزه ميكنه،خيلي بهتر از بنزين وتينرهست،امتجان كنيد
 • ۱۴:۵۲   ۱۳۹۳/۸/۱۸
  avatar
  آزِِِِیـــــــــــنـاااا
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|13810 |7289 پست
  مچکرم نقره ایییییی
 • ۲۲:۳۲   ۱۳۹۳/۸/۱۸
  avatar
  نقره يي
  کاربر فعال|693 |459 پست
  زیباکده
  آزِِِِیـــــــــــنــاسادات : 

  مچکرم نقره ایییییی
  زیباکده
  خواهش میکنم گلم
 • leftPublish
 • ۱۰:۰۸   ۱۳۹۳/۸/۱۹
  avatar
  Asal1
  کاربر جديد|53 |34 پست
  خیلی عالی و کاملاً کاربردی
 • ۰۸:۲۸   ۱۴۰۱/۴/۵
  avatar
  مهساااااااام
  کاربر جديد|0 |4 پست

  ممنون از این مقاله خوبتون اما یه ماده دیگه که باهاش میتونین راحت از شر لکه ها خلاص شین همین آب ژاول هست که آب ژاول یک ماده سفید کننده قوی هست که در صنعت هم کاربرد داره و همونطور که میدونید توی خونه که استفاده زیادی در سبک های سفید کنندگی و ضد عفونی کنندگی و تمیز کردن و برق اندختن سطوح استفاده میشه.
  حالا این یه توضیح خیلی ساده و مختصر بود اگر میخواید توضیح کامل رو ببینید یا با کیفیت ترین آب ژاول رو تهیه کنید حتما به سایت زیر یه سر بزنید ❤😉
  tehranacid.ir/product/sodium-hypochlorite

  ویرایش شده توسط زیباکده در تاریخ ۵/۴/۱۴۰۱   ۱۱:۱۱
 • ۱۴:۴۵   ۱۴۰۱/۴/۶
  avatar
  عسلار
  کاربر جديد|0 |4 پست

  سلام عزیزان میدونستید که میتونید هوشمند سازی خونتون خیلی از کارای خونتون رو برای خودتون راحت کنید و با قیمت هوشمند سازی خانه که کاملا به صرفست ، راحتی رو میتونید احساس کنید ، با کمترین هزینه ممکن
  یه سری اطلاعات تکمیلی دیدم ، میزارم براتون بخونیدش حتما😍حتی راجع به مارک زاکربرگ رئیس شرکت اینستاگرام ، فیسبوک و واتساپم نوشته که به راحتی خونشو به بالاترین تجهیزات هوشمند کرده😊💖

  زودی روی لینک بزنید بیاید داخل😍😱
  www.tazetarinha.com/مالک-فیسبوک-گران-ترین-خانه-هوشمند-دنیا/

  ویرایش شده توسط زیباکده در تاریخ ۶/۴/۱۴۰۱   ۱۷:۰۶
 • ۱۰:۰۰   ۱۴۰۱/۴/۸
  avatar
  عسلار
  کاربر جديد|0 |4 پست

  سلام. میدونستید دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان امروزه خیلی نسبت به دوره های دیگه خرید بیشتر و همچنین هوشمند سازی ساختمان به تنهایی یکی از تاپیک های محبوب در کشور عزیزمون شده؟! لینکشو براتون میزارم اگه دوست داشتید حتما نگاهش کنید😍⭐
  ghobadschool.ir/دوره-آموزش-هوشمند-سازی-ساختمان-به-دروس

  ویرایش شده توسط زیباکده در تاریخ ۱۱/۴/۱۴۰۱   ۱۱:۱۰
 • ۱۳:۵۸   ۱۴۰۲/۱/۱۷
  avatar
  allurestore.shop
  کاربر جديد|1 |35 پست
  برای پاک کردن لاک یا خودکار از روی فرش از تافت مو استفاده کنید
 • leftPublish
 • ۱۶:۵۳   ۱۴۰۲/۶/۱۴
  avatar
  کاشت مونیایش
  کاربر جديد|0 |1 پست
  قالیشویی امین اغلو
  https://aminoghloo.com/
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2023 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان