خانه
3.05K

سختی کار آتش نشان ها از زبان مهدی شیرزاد

 • ۱۳:۱۹   ۱۳۹۵/۱۱/۲
  avatar
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10282 |5648 پست

  درباره سختی کار آتش‌نشان‌ها از زبان مهدی شیرزاد، نویسنده سریال عملیات ۱۲۵ که خودش ۱۶ ماه در کنار این افراد زندگی کرده است:

  من برای فصل اول و دوم سریال آتش‌نشانی تقریبا ۱۶ ماه کنار اینها بودم. فرمانده‌هان ایستگاه تو ساعتای بیکاری نیروهاشون رو تمرین می‌دن تا آمادگی بدنی داشته‌باشن. مثلا با نردبان از ساختمان ایستگاه می‌رن بالا و از پشت بوم می‌پرن روی تشک بادی کف حیاط ایستگاه. من یه بار امتحان کردم. وقتی می‌رسی بالای پشت بوم، تشک به اون گندگی به نظرت قد یه دفتر ۴۰ برگ میاد. آخرش یکیشون بی‌هوا منو از کمر گرفت با هم پریدیم پایین وگرنه که من باز با نردبان برگشته‌بودم. ‌اکثر آتش‌نشانها از طبقات فرودست جامعه‌ن، چون کمتر آریایی حاضر به انجام همچین کار سختیه. باید دو سه بار عملیات برید، یا یه بار لباس اینا رو بپوشید و از پله‌های یک ساختمون ۱۴ طبقه بالا برید تا سختی کار اینها رو بفهمید. با خیال راحت و اطمینان می‌گم که آتش‌نشانها از معدود اصناف ایرانن که واقعا ساعت کارشون رو پر می‌کنن. اکثرا این رو نمی‌دونن اما از لحظه‌ی زدن زنگ خطر تا خروج نیروها از ایستگاه حدود ۴۰ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشه، یا حداقل من بیشتر از اینو ندیدم. فرقی هم نمی‌کنه عملیات نجات گربه از بالای درخت باشه یا آتیش‌سوزی پلاسکو. بخش زیادی از تعریف و توجیه عملیات توی ماشین انجام می‌شه. من خودم شاهد بودم که گروه سیاه و روغنی از عملیات برگشتن و رفتن حموم. نیم ساعت بعد که زنگ زدن نفر آخر لخت و خیس از میله اومد پایین و بدون جوراب و لباس زیر لباسای عملیات رو تنش کرد و دوید سمت ماشین در حال حرکت. هر آتش‌نشانی می‌دونه اگه ظرف ۸ دقیقه خودشو به محل حریق نرسونه، عملا همه چی از دست رفته‌ست و اگر وسعت محل و میزان مواد سوختنی بالا باشه با عملیات ترسناکی مثل ساختمون پلاسکو روبرو می‌شه. آتش‌نشانهای ما هیچ وقت به موقع نمی‌رسن. اگه به ترافیک نخورن، حتما جایی یک آریایی ورود ممنوع میاد، یا هم‌میهن عزیز دیگه‌ای دوبله پارک کرده رفته خامه عسلی بخره که با بر و بچ اداره بزنن به بدن و همه‌ی اینا قبل از گوساله‌هاییه که جمع شدن برای صفحه اینستاگرامشون فیلم بگیرن. اگر فکر می‌کنید آژیر موثره، سخت در اشتباهید. طبق آیین‌نامه هر راننده با شنیدن صدای آژیر باید به راست بره، توقف کنه و تا زمانی که ماشین امداد در دیدرسشه، شروع به حرکت نکنه. اینجا آریایی محترم یه نیش‌ترمز می‌زنه و بلافاصله می‌چسبونه به سپر ماشین امداد و چون اون ماشین گنده دیدش رو مختل می‌کنه، انتظار ترمز ناگهانیشو نداره و بارها همین بچه زرنگهای آریایی با تصادف مانع رسیدن به موقع مامورین شدن. بعد از گذر از همه‌ی اینها، وقتی می‌رسن به محل با ماشینی روبرو می‌شن که جلو یا روی شیر آتش‌نشانی پارک کرده. دسته‌جمعی دست می‌کنن زیر ماشین و جابجاش می‌کنن یا شیشه رو‌می‌شکنن و لوله‌هاشون رو از توش رد می‌کنن و آخر سر هم باید برای خسارت برن دادگاه. آتش‌نشانها ۲۴ ساعت کار می‌کنن و ۴۸ ساعت مرخصین. لابد فکر می‌کنید اون دو روز رو استراحت و ورزش می‌کنن و می‌رن پیش روانکاو که استرس کار رو تحمل کنن؛نه! حقوقشون خیلی ناقابله و همون‌طور که گفتم اکثرا از گروههایی میان که اگر کمک‌خرج خانواده‌شون نباشن، انتظار هیچ کمکی هم ندارن. پس اون ۴۸ ساعت یا به کار کردن در آژانس می‌گذره، یا چون کار با ابزار رو خوب یاد می‌گیرن، به همچین خورده‌کاریهایی.

  آریایی عزیز، آدم باش. خودت درست کار نمی‌کنی به درک! بذاریکی دیگه کارشو بکنه.

 • leftPublish
 • ۰۷:۱۷   ۱۳۹۵/۱۱/۳
  avatar
  oldooss
  کاربر جديد|13 |21 پست
  کاشکی واقعا قدردانشون باشیم...
 • ۱۵:۳۳   ۱۳۹۵/۱۱/۳
  avatar
  مامان خانم بهار
  کاربر فعال|504 |627 پست
  همه ما موقع حرف زدن عالی هستیمولی تو عمل ..... اگه همین ادمای بی ملاحظه زودتر صحنه رو ترک میکردن شاید این عزیزان زیر هروارها خاک نمیموندن کی میخوایم به خودمون بیایم جالبه که سر هر موضوعی هم قیافه روشنفکری به خودمون میگیریم وهمه عالم وادم رو مقصر میدونیم از نظام گرفته تا هرکس ذیگه ولی هیچ وقت نمیگیم خودمون چقدر مقصریم • ۱۱:۲۷   ۱۳۹۵/۱۱/۵
  avatar
  بهزاد لابیکاپ آشپزی کاپ قدمت 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|26834 |15785 پست
  متن جالبی بود عصبانیتش قابل درکه! نمیدونمچه عواملی باعث شده که نسل های جدید و کلا روند فرهنگ ایران خیلی تو سراشیبی هست و ندونم کاری و خودخواهی افراطی و فساد و ... تو اوج.
  یه کم شرایط واقعا شبیه برره و قهوه تلخ شده، یعنی اگه تو از آینده خبر داشته باشی، نقاط ضعف رو هم شناسایی کرده باشی و راه حلی ارائه بدی که نفعش به اکثریت قاطع هم برسه بازم قابل پیاده سازی نیست و همون اکثریت و اونایی که نفوذ دارن جلوی هر اصلاحی رو میگیرن خواسته و ناخواسته. چون خیلیا ضرر میکنن از این جلوگیری اما دیگه کسی از فکرش استفاده نمیکنه برای بلند مدت.
 • ۱۱:۵۴   ۱۳۹۵/۱۱/۵
  avatar
  رهام 💙دنیز💕
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|19745 |39367 پست

  اون موقع ک سریال عملیات ۱۲۵ رو نشون میداد یادمه اونایی ک برای دوره دیدن اونجا بودن فشار خیلی زیادی روشون بودو خیلی سخت بود براشون. موقع تمرین سرپرستشون سعی میکرد ب اصطلاح روی اعصابشون بره و بعد از چند قسمت معلوم شد دلیل اون کاره سرپرست اینه ک اونارو برای شرایط واقعی اماده کنه و نشون بده ک از لحاظ روانی زمانی ک عملیات واقعی هست چ فشاری روشونه.

  ویرایش شده توسط رهام 💙دنیز💕 در تاریخ ۵/۱۱/۱۳۹۵   ۱۱:۵۴
 • ۱۴:۴۱   ۱۳۹۵/۱۱/۵
  avatar
  oldooss
  کاربر جديد|13 |21 پست
  کار دفاع از جون ادمها ، کلا کار مشکلیه و از هرکسی هم بر نمیاد. حالا توی هر شاخه و زمینه یا توی هر نقطه ای از دنیا.
  توروخدا نسبت به مدافعان حرم و شهداشون هم انقد بی محلی و کم لطفی نکنیم .
  جان فشانی اتشنشانها هم همیشه تو یادمون باشه و سعی کنیم کمک حالشون باشیم نه فقط الان که خیلیها جوگیر شدن. کلا جو ، چیز خوبی نیست...
 • leftPublish
 • ۱۶:۴۶   ۱۳۹۵/۱۱/۵
  avatar
  مهرنوش
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|10282 |5648 پست
  زیباکده
  oldoosss : 
  کار دفاع از جون ادمها ، کلا کار مشکلیه و از هرکسی هم بر نمیاد. حالا توی هر شاخه و زمینه یا توی هر نقطه ای از دنیا.
  توروخدا نسبت به مدافعان حرم و شهداشون هم انقد بی محلی و کم لطفی نکنیم .
  جان فشانی اتشنشانها هم همیشه تو یادمون باشه و سعی کنیم کمک حالشون باشیم نه فقط الان که خیلیها جوگیر شدن. کلا جو ، چیز خوبی نیست...
  زیباکده

  سلام اولدوز جان

  درسته از هر کسی که به نحوی فداکاری می کنه باید قدردانی بشه ولی آتش نشان ها به نظر من لطیف ترین نوع فداکاری رو انجام می دن، پلیس ها یا سربازها هم فداکاری های زیادی می کنن ولی به دلیل شغلی که انتخاب کردن به هر حال کارشون با خشونت همراه هست و شاید مجبور بشن برای نجات آدم های خوب و بی گناه ، یک انسان بد رو بکشن.

  که خیلی هم کار خوبی هست ولی چون هر آدم بدی هم بلاخره یکمی خوبی در وجودش هست و ممکنه در آینده فرصتی برای تغییر عقیده و توبه پیدا کنه آدم یکم از این خشونت ناراحت هست، گرچه که کار لازمی باشه ولی آتش نشان ها فقط با به ریسک گذاشتن زندگی خودشون به فکر نجات جان و مال مردم هستند و اصلا مجبور نیستن با کسی بجنگن و به همین دلیل به نظر فداکاری خیلی خالص و لطیفی دارن.

 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2020 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان