خانه
79

موارد کاربرد فیزیوتراپی

 • ۱۷:۰۱   ۱۴۰۱/۲/۱۱
  avatar
  کاربر جديد|9 |55 پست

  فیزیوتراپی به هر شخصی با هر سن و سال و با هرگونه مصدومیت یا بیماری می‌تواند کمک کند که توانایی‌های عادی خود را دوباره به دست بیاورند و حرکت و کارایی فیزیکی بهتری داشته باشند. برنامه‌های ویژه‌ی فیزیوتراپی که مخصوص هر بیمار تعیین می گردد، به آن‌ها کمک می‌کنند به سطح فعالیت و کارایی قبلی خود دوباره بازگردند. فیزیوتراپیست به شما راهنمایی می‌دهد که چگونه با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی خود از بروز آسیب‌های بیشتر در آینده پیشگیری کنید و سلامت عمومی خود را بهبود بخشید.  موارد کاربرد فیزیوتراپی  فیزیوتراپی معمولاً یکی از بهترین روش ها برای درمان دردهای حاد و آسیب‌های فیزیکی است. با روش های فیزیوتراپی بدن شما قویتر می‌شود و می‌توانید با حس چابکی و راحتی بهتری بدن خود را حرکت دهید. روش‌های درمانی توصیه از سوی پزشک می‌تواند بسیار مختلف باشد و مشتمل ورزش درمانی، درمان دستی، طب سوزنی، الکتروتراپی، اولتراسوند حرکات کششی، ماساژ بافت‌های نرم و دیگر روش‌ها باشد. در ابتدا وضعیت شما به طور کامل بررسی می‌شود و سپس با توجه به شرایط ویژه شما در مورد تدوین برنامه درمانی مناسب با شما صحبت می‌شود. شرایط هر بیمار،منحصر به فرد و ویژه است و باید به طور جداگانه‌ای رسیدگی شود و برنامه‌ی درمانی او با توجه به شرایط، نیازمندی‌ها و اهداف او مشخص شود.  در فیزیوتراپی از چه مدالیته هایی استفاده می شود؟

  . تمرین درمانی

  . الکتروتراپی (اولتراسوند ، تنس و …)

  . روش درمان های دستی

  . بیوفیدبک تراپی

  . هایتون تراپی

  . لیزر تراپی (لیزر پرتوان و لیزر کم توان)

  . مگنت تراپی

  . دیاترمی

  . درای نیدلینگ (سوزن خشک)

  . ماساژ درمانی

  . آب درمانی  موارد کاربرد فیزیوتراپی

  کارشناسان فیزیوتراپی با بکارگیری از راه و روش های مختلف درمانی در حیطه وسیعی از ضایعات جسمی و در گروه های سنی متفاوت، خدماتی متفاوت عرضه می کنند، که از آن جمله می توان به موارد ذیر اشاره کرد:

  اسیب های نورولوژیک:

  آسیب به اعصاب محیطی و مرکزی (بیماری های اعصاب) مثل سکته مغزی و ام اس

  ناهنجاری های عضلانی، اسکلتی و مفصلی:

  مانند مصدومیت های ورزشی ، اختلالات ناشی از کار ، بیماری های دیسک و سیاتیک ، آرتروز و …

  نواقص رشد و تکامل:

  مثل اختلالات و دفورمیتی های مفصلی ، کوتاهی عضلات ، انحرافات ستون فقرات و …  مشکلات ارتوپدیک:

  مثل مشکلات مفصلی و استخوانی ، عوارض بعد از شکستگی یا در رفتگی ، درمان خشکی های مفصلی پس از بازکردن گچ و …  بیماری های روماتیسمی:

  دردهای مفصلی ناشی از انواع روماتیسم ، محدودیت های حرکتی و خشکی های مفصلی و …  جلسه فیزیوتراپی چگونه پیش می‌رود؟

  فیزیوتراپی می‌تواند به تمامی بیماران با هر سنی کمک کند. بیماری‌ها و آسیب‌های بسیاری با فیزیوتراپی حل می‌شوند. پزشک در همه مراحل درمان و توانبخشی بیمار را کمک می‌کند، از تشخیص‌های اولیه گرفته تا مراحل انتخابی ریکاوری که حاوی اقدامات پیشگیرانه برای آینده می‌شود. فیزیوتراپی ممکن است به عنوان یک درمان جداگانه و یا به عنوان درمان مکمل در کنار سایر درمان‌ها انجام شود.

  هر بیماری به هر شکلی که برای فیزیوتراپی مراجعه کند،کارهای زیر برای او انجام می‌شوند:

  معاینه فیزیکی کامل و بررسی وضعیت فیزیکی بیمار از جمله سوابق پزشکی و انجام برخی تست‌های تعیین شده مانند ارزیابی وضعیت

  قرارگیری بدن، مکانیک حرکتی بدن، انعطاف‌پذیری، حرکت پذیری مفاصل، حجم عضلانی و کارایی فیزیکی.

  ارائه تشخیص بالینی از وضعیت شما، پیش‌بینی روال درمان و نتایج آن و برنامه درمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت.

  ارائه برنامه درمان طب فیزیکی بر اساس بررسی‌های پزشک و تشخیص او.

  ارائه توصیه‌ها به بیمار در مورد مراقبت از خود.

  به طور معمول پزشک، تمریناتی که بیمار باید انجام دهد را به طور صحیح به بیمار آموزش می‌دهد تا بیمار بتواند آن‌ها را در خانه انجام دهد.  انواع فیزیوتراپی  انواع فیزیوتراپی:

  1- فیزیوتراپی ارتوپدیک

  فیزیوتراپی ارتوپدیک بر روی جراحت های وابسته به استخوان ها، مفاصل، تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها تمرکز دارد.

  این جراحت ها حاوی جراحت های ورزشی می شوند.

  فیزیوتراپی ارتوپدیک بسته به شدت جراحت، شامل دو دسته اصلی می شود:

  1. فیزیوتراپی کوتاه‌مدت

  فیزیوتراپی کوتاه مدت مختص بیمارانی است که ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی-عصبی کوچکی دارند.

  این مصدومیت ها می توانند متاثر از حادثه باشند که در آن ها صدمه های ساده بافت نرم یا بعضی شکستگی های ساده اتفاق افتاده است یا ممکن است صدمه های غیر ترومایی باشند.

  این بیماران برای درمان قطعی فقط برای یک دوره کوتاه نیاز به فیزیوتراپی سرپایی دارند.

  2. فیزیوتراپی بلند‌مدت

  این گروه مربوط به بیماری های پیچیده تری مثل آرتریت روماتوئید، شکستگی های قابل توجهی مانند شکستگی در مفصل ران یا ستون فقرات می باشد.

  این بیماری ها محتمل است منجر به ناتوانایی های شدید فیزیکی و عوارض جانبی مثل پاراپلژی و فلج چهار اندام شوند یا ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

  این بیماران به تعداد جلسات زیادتری از درمانهای گسترده فیزیوتراپی احتیاج دارند و درمان آنها غیر سرپایی خواهد بود.

  2- فیزیوتراپی نورولوژیک

  مشکلات نورولوژیک مختلفی وجود دارند که احتیاج به درمان های منظم فیزیوتراپی دارند.

  آسیب های سیستم عصبی، چه در مغز یا نخاع باشند و چه وابسته به اعصاب محیطی، ممکن است به دلایل متفاوتی مثل تروما، سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، برخی عفونت های خاص، اختلالات شناختی، بیماری های ناشی از کمبود هایی مانند کمبود ویتامین B۱۲ و نئوپلاسم ایجاد شده باشند.  بخش اول فواید فیزیوتراپی:

  1. کاهش درد

  فیزیوتراپی به کاهش میزان درد کمک می کند. فیزیوتراپی در بسیاری از مشکلات ارتوپدی مثل شانه منجمد (frozen shoulder)، آرتروز، تاندونیت، پارگی ماهیچه، پیچ خوردگی ها و خیلی از موارد دیگر، با استفاده از روش های متعددی مانند سونوگرافی، الکتروتراپی، IFT، wax bath و ورزش درمانی که حاوی درمانهای دستی و موبیلیزیشن می شود، به کم کردن درد کمک می کند.

  2. سفتی پس از شکستگی

  برخی اوقات شکستگی ها پس از درآوردن گچ یا پس از جراحی باعث محدودیت حرکت مفصل می شوند.

  فیزیوتراپی به بهبود دامنه حرکتی مفصل و نیرومندی ماهیچه های ضعیف کمک کرده و آنها را برای انجام فعالیت های عادی و روزانه آماده می کند.

  3. فیزیوتراپی به جای جراحی

  شرایط ویژه ای وجود دارد که بعضی از بیماران نیاز به جراحی دارند اما می‌توان به عنوان جایگزین درمان را با فیزیوتراپی انجام داد. این کار به کاهش عوارض بعد از جراحی کمک می کند و اقتصادی تر است.

  4. کمک به جراحی

  در جراحی های متفاوتی نیاز است که ماهیچه ها قبل از جراحی تقویت شوند و تقویت عضلات به بیماران کمک می کند تا زودتر بهبودی پیدا کنند.

  5. فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

  انجام ۳ تا ۴ ماه فیزیوتراپی می تواند تأثیرات سکته مغزی بر اندام ها را بهبود بخشد. با انجام ورزش های مناسب بیمار می تواند به طور کامل بهبود پیدا کند.

  6. جراحت های ورزشی

  فیزیوتراپی ورزشی

  فیزیوتراپیست می‌تواند به بهبود مصدومیت های ورزشی کمک کند. هر صدمه ورزشی خاص، درمانگر ورزشی آموزش‌دیده خاص خود را دارد.

  7. کاهش خطر زمین خوردن

  فیزیوتراپیست می تواند ورزش های تعادلی را تعلیم دهد و همچنین به نیرومند کردن ماهیچه ها کمک کند و این موجب بهبود تعادل و مانع از زمین خوردن می شود.

  8. کنترل دیابت

  فیزیوتراپی می تواند در کنترل دیابت نیز موثر باشد. فعالیت فیزیکی منظم و تنظیم برنامه غذایی می تواند دیابت نوع ۲ را کنترل کند.

  9. کنترل بیماریهای قلبی

  فیزیوتراپیست نقش بسزایی در دوره پس از جراحی های بای پس سرخرگ کرونری دارد. آنها به پاکسازی ترشحات ریه و همچنین بالارفتن تحرک بیماران کمک می کنند.

  10. فیزیوتراپی در بخش مراقبت های ویژه

  فیزیوتراپی برای افرادی که به دستگاه تنفس مصنوعی متصل هستند، نقش بسزایی را ایفا می کند. برای برطرف نمودن گرفتگی ریه های این بیماران به فیزیوتراپی قفسه سینه نیاز است.

  11. کنترل بیماریهای ریوی

  فیزیوتراپی می تواند در درمان خیلی از بیماری ها مثل برونشیت، آمفیزم، فراخ شدگی مزمن لوله های نایژه و آسم و … تاثیر گذار باشد.

  12. سلامت زنان

  فیزیوتراپی می‌تواند در دوران قبل و بعد از تولد نوزاد مفید باشد.

  فیزیوتراپیست کلاس های پیش از تولد را برگزار می کند که در آنها حفظ سلامت زنان و همچنین حفظ سلامت نوزاد مورد توجه قرار می گیرد.

  منبع وب سایت فیزیوتراپی و کاردرمانی احمدی گل

 • leftPublish
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2022 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان