خانه
2.29K

نجات جان 2 کودک با طراحی ژنتیکی

 • ۱۵:۱۰   ۱۳۹۳/۲/۳۰
  avatar
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|7775 |5225 پست
  رزی و دیزی که اکنون سه ساله و پنج ماهه هستند از جنین هایی متولد شده اند که دانشمندان آنها را غربالگری کردند تا مطمئن شوند به بیماری هانتینگتون مبتلا نباشند.  "کارن" مادر این دو دختر، که به این بیماری کشنده مبتلاست و پدرش را به دلیل این بیماری از دست داده است، می دانست اگر بچه دار شوند احتمال 50 درصدی برای ابتلای فرزندانش به این بیماری وجود دارد.  اما به لطف شیوه نوین "طراحی" موسوم به "تشخیص ژنتیکی پیش لانه گزینی"(PGD)  که در آن فقط رویان های سالم به رحم مادر بازگردانده می شوند و رویان های دچار نقص ژنتیکی از بین برده می شوند، دو دختر این خانواده بدون این بیماری متولد شدند.

  <a href='http://multimedia.mehrnews.com/Original/1393/02/27/IMG12110265.jpg' rel=http://multimedia.mehrnews.com/Original/1393/02/27/IMG12110265.jpg" src="http://3nasl.com/theTba-Contents/Components/Contents/UserFiles/Items/55306/4837efcf-2448-464f-8561-d8d0d6e1fcd2.jpg" class="decoded" style="display: block; margin-left: auto; margin-right: auto" />


  این نخستین مورد از این شیوه در انگلیس است که در آن نیز کودک های گزینشی از یک خانواده به این روش متولد شده اند.  بیماری هانتینگتون یک بیماری ژنتیکی ارثی است که در دهه 30 و 40 عمر افرادی دارای این ژن ، ظاهر می شود.  این بیماری درمان موثری ندارد ، آهسته اما پیوسته پیشرفت می کند و به طور معمول بعد از ۱۵تا۲۰ سال به ناتوانی کامل و سرانجام مرگ می انجامد. اگر چه این بیماری در ابتدا دستگاه عصبی مرکزی را مبتلا می کند ولی افراد مبتلا اغلب به خاطر مشکلات قلبی و ریوی عدم تحرک و خانه نشینی و یا در اثر صدماتی که به علت زمین خوردن های مکرر، می میرند.  شیوه PGD در سالهای اخیر بحث های زیادی را ایجاد کرده است و منتقدان آن را "فضولی در طبیعت" می خوانند.  بسیاری از افراد معتقدند حیات در لحظه لقاح آغاز می شود و از بین بردن جنین ها فقط به این دلیل که کاملا سالم نیستند از نظر اخلاقی درست نیست و آن را با کشتن یک انسان برابر می دانند.  مادر این دو دختر با ابراز رضایت از اقدامی که صورت داده است می گوید: اگر از شیوه PGD استفاده نمی کرد می بایست جنین را تا هفته 12 حفظ می کرد و آن زمان در مورد نگه داشتن و یا سقطش تصمیم می گرفت و یا اینکه اصلا دست به هیچ آزمایشی نمی زد و تنها به سالم متولد شدن کودکش امید می بست و دل خوش می کرد.  پزشکان با انجام لقاح مصنوعی خارج رحمی (IVF) دریافتند نیمی از رویان ها دچار نقص ژنتیکی هستند.  آنها دو جنین سالم را انتخاب و به رحم مادر انتقال دادند و رز در اوت 2010 به دنیا آمد. پزشکان دو سال بعد و در سومین تلاش همین فرایند را تکرار کرده و دریافتند تنها یک رویان سالم وجود دارد. دیزی از همین رویان متولد شد.  پدر و مادر این خانواده می گویند اکنون این بیماری را در خانواده خود مدیریت کرده و این بیماری دیگر در نسل بعدی شان موروثی نخواهد بود.
 • leftPublish
 • ۱۵:۱۸   ۱۳۹۳/۲/۳۰
  avatar
  شقایق ف
  یک ستاره ⋆|1005 |1130 پست
 • ۱۵:۵۳   ۱۳۹۳/۲/۳۰
  avatar
  آوینا
  دو ستاره ⋆⋆|4848 |2686 پست
  خدا رو شکر
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2022 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان