خانه
3.96K

"آلدی"، ارزان‌فروشی که ١٠٠ ساله شد

 • ۲۰:۳۰   ۱۳۹۲/۱/۲۰
  avatar
  یک ستاره ⋆|349 |994 پست
    صعود از هیچ چیز به همه چیز

  ١٠٠ سال پیش در تاریخ ده آپریل ١٩۱٣ مغازه ی بقالی کوچکی در شهر اسن آلمان افتتاح شد. فروشگاهی که متعلق به کارل آلبرشت بود و بیشتر نان و شیرینی می‌فروخت. همین مغازه‌ی کوچک بعدها زمینه‌ی ظهور یکی از مشهورترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلمان به نام "آلدی" را فراهم کرد. پس از جنگ جهانی دوم، دو پسر خانواده به نام های تئو و آلبرشت، مدیریت فروشگاه مادر را به عهده گرفتند.

  رمز موفقیت آلدی

  یکی از ویژگی‌های فروشگاه‌های این دو برادر عرضه‌ی مهم‌ترین کالاهای اساسی و مصرفی روزانه آن هم به بهایی پایین اما با کیفیت بالا بود. دکوراسیون ساده‌ی فروشگاه، چشم‌پوشی از عرضه‌ی مارک‌های معروف و محدود کردن عرضه ی کالاها و مواد غذایی تا ٢٥٠ قلم، به برادران آلبرشت این امکان را می‌داد که قیمت‌ها را پایین نگه دارند و به این ترتیب سود فراوانی کسب کنند.

  " قیمت کم تبلیغ ماست"

  در پایان دهه‌ی ٤٠ میلادی برادران آلبرشت شمار فروشگاه‌های خود را به ١٣ شعبه رساندند با این شعار که : "قیمت کم تبلیغ ماست". سال ١٩٥٨ شمار فروشگاه‌هایی که نام آلبرشت را بر خود داشتند، در غرب آلمان به ١٧٠ شعبه رسید و درآمد سالانه‌ی دو برادر به چیزی حدود ١٠٠میلیون مارک در سال.

  آلبرشت‌ها آلمان را تقسیم می‌کنند

  سال ١٩٦١ دو برادر آلمان را بین خودشان تقسیم کردند. برادر بزرگ حوزه‌ی شمالی منطقه‌ای را که در آلمان به نام "روهر" (Ruhrgebiet) معروف است برداشت و برادر کوچک تر یعنی کارل مدیریت جنوب این مرز را به عهده گرفت.

  نام "آلدی" متولد شد

  سال ١٩٦٢ اولین فروشگاه آلبرشت‌ها با نام امروزی "آلدی" متولد شد. "آلدی" مخفف عبارت Albrecht Discount بود. شعار این فروشگاه زنجیره‌ای با نام تازه‌اش اما همان شعار پیشین ماند: "بهترین کیفیت با نازل‌ترین قیمت". به این ترتیب فروشگاه‌های شمالی "آلدی شمالی" و فروشگاه‌های جنوبی"آلدی جنوبی" نام گرفتند.

  آلبرشت دزدیده می‌شود

  با وجود موفقیت چشمگیر این دو برادر تا ابتدای دهه‌ی هشتاد هیچ کس اطلاع دقیقی درباره‌ی ثروت این دو نداشت. آلبرشت‌ها هیچگاه علاقه‌ای به این که در مرکز توجه قرار بگیرند از خود نشان ندادند و آخرین عکس‌ها و مصاحبه‌هایی که از آنها در دست است، برمی‌گردد به سال ١٩٧١. با وجود این همه پرهیز و تواضع، نوامبر سال ١٩٧١ برادر بزرگ ربوده شد و پس از ١٧روز اسارت با پرداخت ٧ میلیون مارک به آدم‌ربایان آزاد شد.

  شیر مرغ تا جان آدمیزاد

  یکی از کارهای جالب آلدی که کمک زیادی به مشهور شدن آن کرده است ،عرضه ی هفتگی کالاهای ویژه و گاه غافلگیرکننده با قیمت‌های پایین بود. برای مثال کامپیوتر شخصی ارزان در دهه ی ٨٠ یا بعدها انجیل یا آثار هنری.

  فتح دنیا به دست آلدی

  سال ١٩٧٦ آلدی به مسیر تسخیر دنیا می‌افتد. اولین شعبه‌های این فروشگاه در آمریکا افتتاح می‌شوند و آلدی تا بلژیک و هلند گسترش می‌یابد. در دهه‌ی هشتاد پای آلدی به فرانسه و بریتانیا باز می‌شود. امروزه شعبه‌های آلدی شمالی و جنوبی در ۱۷ کشور اروپایی تا آمریکای شمالی و حتی در استرالیا برپا هستند.

  ثروتمندترین آلمانی‌ها

  خانواده‌ی آلبرشت با ثروتی بیش از ١٧ میلیارد یورو جزو ثروتمند‌ترین آلمانی‌ها به شمار می‌آیند. ثروت ١٠ هزار شعبه‌ی فروشگاه‌های آلدی شمال و جنوب در سال ٢٠١٢ بالغ بر ٦٢ میلیارد یورو برآورد شده است.

 • leftPublish
 • ۱۹:۴۵   ۱۳۹۲/۱/۲۸
  avatar
  نازلی
  یک ستاره ⋆|336 |1067 پست
  توی هر کاری خلاقیت وجود داشته باشه کار موفقی از آب درمیاد
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2024 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان