خانه
13.4K

برنزه شدن

 • ۱۶:۵۳   ۱۳۹۲/۴/۱۸
  avatar
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|13385 |16410 پست
  دوستان تو این تاپیک می خوام هر چی راجع به برنزه شدن می دونم رو براتون بگم


 • leftPublish
 • ۱۶:۵۵   ۱۳۹۲/۴/۱۸
  avatar
  ronak n
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|13385 |16410 پست

  دوست داريد برنزه شويد ؟!

  سال‌ها قبل داشتن پوستي سفيد نماد زيبايي بود، اما ديگر برف و بلور بودن زيبايي نيست. اكنون پوست برنزه مد شده است. مخصوصا در فصل تابستان. اين بازار سال به سال نيز گرمتر مي‌شود.

  جام جم : هنگامي كه پرتوهاي ماوراءبنفش به پوست برخورد مي‌كند، سلول‌هايي به نام ملانوسيت‌ها را كه مولد رنگدانه‌اي قهوه‌اي به نام ملانين هستند، تحريك مي‌كنند. ملانوسيت‌ها با توليد هرچه بيشتر ملانين سعي مي‌كنند تا از پوست محافظت كنند. در حقيقت ملانين مانند نوعي چتر براي سلول‌هاي پوست عمل مي‌كند و البته رنگ قهوه‌اي نيز ايجاد مي‌كنند كه عامل برنزه شدن است.

  براي هر نوع سليقه‌اي

  امروزه غير از روش سنتي آفتاب گرفتن شيوه‌هاي مختلفي براي برنزه كردن ابداع شده است.

  كرم‌ها و لوسيون‌هاي برنزه كننده كه در اثر مجاورت با سطح پوست پس از چند ساعت رنگ تيره را به پوست مي دهند يكي از اين شيوه هاست.

  قرص‌هاي برنزه كننده حاوي كانتاگزانتين كه جزء ‌رنگ‌هاي خوراكي و براي رنگ كردن مواد غذايي استفاده مي‌شود نيز در بازار بسياري از كشورها وجود دارند.اين مواد، با لايه چربي زير پوست تركيب شده و رنگ پوست را متمايل به قهوه‌اي نارنجي مي‌كنند. اين قرص‌هاي برنزه كننده اثرات جانبي زيادي نيز مانند آسيب‌هاي كبدي و مشكلا‌ت بينايي دارند.

  پودر، اسپري، ژل، لوسيون و مرطوب‌كننده‌هاي مختلفي نيز به عنوان برنزه موقت يا برنزه يك‌روزه در بازار يافت مي‌شوند، كه در واقع چيزي جز رنگ آرايش نيستند و براحتي با آب وصابون شسته مي‌شوند.

  سولاريوم يا همان تختي كه براي برنزه كردن پوست از آن استفاده مي‌شود، يكي ديگر از راه‌هاي پرطرفدار برنزه شدن است. در داخل اين تخت‌ها لامپ‌هايي قرار دارد كه نور ماوراي بنفش توليد مي‌كنند و مي‌توانند رنگ پوست را برنزه كنند.

  با وجود اين‌كه سال‌هاي زيادي از رواج اين شيوه مي‌گذرد، همچنان مخالفان سرسخت آن به مبارزه عليه استفاده از اين دستگاه ادامه مي‌دهند؛ چون معتقدند اين دستگاه آثار زيانباري را بر سلامت انسان بر جاي مي‌گذارد. سازمان بهداشت جهاني نيز استفاده از آن را براي مقاصد زيبايي توصيه نمي‌كند.

  اين سازمان توصيه كرده كساني كه پوست بسيار روشن دارند، افراد زير 18سال،كساني كه كك و مك و خال‌هاي زياد، زخم‌هاي پوستي يا سابقه آفتاب سوختگي دارند، افرادي كه داروي خاصي مصرف مي‌‌كنند، از اين وسيله استفاده نكنند.

  همچنين سازمان بهداشت جهاني به خانم‌ها هم توصيه كرده كه موقع برنزه كردن از لوازم آرايشي استفاده نكنند، چون ممكن است اشعه ماوراي بنفش برايشان ايجاد حساسيت كند. ضمن اين‌كه استفاده از سولاريوم بدون عينك محافظ مخصوص مي‌تواند موجب برق زدگي چشم شود.

  طرفداران سولاريوم معتقدند زمان قرار گرفتن افراد در اين دستگاه در برابر اشعه ماوراي بنفش بسيار كوتاه‌تر از زماني است كه افراد در برابر نور خورشيد قرار مي‌گيرند بنابراين برنزه شدن در اين دستگاه‌ها ايمن‌تر است، اما بسياري از تحقيقات نشان مي‌دهند برنزه شدن در اتاق سولاريوم ايمن‌تر از آفتاب سوختگي نيست.

  3 آسيب برنزه شدن

  معمولا افرادي كه مي‌خواهند پوست خود را برنزه كنند زياد توجهي به مضرات آن ندارند؛ اما بد نيست بدانيد پزشكان راجع به عوارض اين كار چه مي‌گويند.

  1- سوختگي ناشي از نور آفتاب باعث سرطان مي‌شود

  2- در معرض نور آفتاب قرار گرفتن موجب پيري زودرس در پوست مي‌شود

  3- محققان معتقدند به برنزه كردن نيز بايد مانند بقيه رفتارهاي اعتيادآور نگاه كرد. افراد اين تمايل را پيدا مي‌كنندكه بيشتر و بيشتر در معرض اين اشعه قرار گيرند و دچار نوعي اعتياد به اين امر مي‌شوند. دانشمندان دانشگاه تگزاس هشدار داده‌اند كه 53 درصد افرادي كه مدام براي برنزه كردن پوستشان به استخرهاي رو باز و ساحل دريا مي‌‌روند، ممكن است به برنزه كردن بدنشان معتاد شوند.

  در نهايت در نظر داشته باشيد شايد يكي دو بار برنزه كردن، عوارض شديدي ايجاد نكند؛ اما كسي كه اين كار را انجام مي‌‌دهد، قطعا اين رنگ را براي پوست خود مي‌‌‌پسندد و دوست دارد كه باز هم تكرارش كند و همين تكرار است كه مشكل‌آفرين مي‌شود.
 • ۱۶:۵۶   ۱۳۹۲/۴/۱۸
  avatar
  ronak n
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|13385 |16410 پست

  آموزش برنزه کردن صورت و بدن
  برنزه شدن یعنی تیره شدن پوست در مقابل تابش آفتاب . در واقع عکس العمل و مقابله طبیعی پوست در مقابل ضرر و زیان اشعه فرابنفش تابیده از خورشید میباشد. امروزه زنان و مردان به عنوان فشن و یک رنگ مد روز بدن برای زیبا نشان دادن بدن خود از آن استفاده میکند. روشهای مختلفی وجود دارد که شما بتوانید تن کنید. ولی بهترین ها آنهایی هستند که برای شما ضرر وزیان نداشته باشند. استفاده از نور آفتاب مستقیم و یا تختهای تن مصنوعی ضررهای سرطان پوست را در مردم زیاد میکنند.

  فواید نور آفتاب

  نور آفتاب بیماری SAD را که یک نوع افسردگی به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان میباشد را درمان میکند. اگر دقت کنید میبینید که اکثرا ما در دوران زمستان به یک نوع افسردگی مبتلا میشویم که در بعضی افراد این ناراحتی اوج بیشتری دارد که دکتر ها پیشنهاد میکنند که این افراد به نواحی گرمسیر تر مسافرت کنند.
  آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسهای در بدن بوجود میاورد که بدن در حالت استراحت قرار میگیرد.
  آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا میبرد.
  آفتاب نقش بسزایی در تولید ویتامین D و آزاد شدن آن در جریان خون دارد. این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری میباشد و کمک در جذب شدن کلسیوم میکند که خود برای بند کردن خونریزی واجب است.
  آفتاب گردش خون را بالا میبرد و کمک به درمان بیماری های پوستی میکند.
  نور آفتاب اثر ضد عفونی کنندگی دارد.

  ضرر های آفتاب

  آفتاب پوست را کلفت میکند و سرعت رشد و تولید لایه های اولیه را در پوست بالا میبرد.
  آفتاب پوست را صدمه میزند و باعث شل شدن و چروک شدن آن میکند.
  آفتاب باعث پیری زودرس پوست میشود.
  آفتاب به چشم صدمی میزند.
  آفتاب درصد بیماری سرطان پوست را بشدت بالا میبرد.

  آناتومی برنزه شدن


  تن شدن و یا برنزه شدن مق

  ابله و عکسالعمل طبیعی پوست در مقابل اشعه آفتاب میباشد. سلولهای ملانوسیتس در اپیدرمیس که کار آنها ایجاد رنگ طبیعی بدن میباشد با اشعه آفتاب تحریک میشوند تا ملانین تولید کنند. ملانوسیت٫ ملانین بیشتری تولید میکند تا پوست را محافظت کند. رنگ بدن با تولید بیشتر ملانین شروع به تغییر کردن میکند. این کار میتواند منجر به کک و مک و لکه های کبد یا لکه های تیره رنگ در پوست و صدمه دایمی پوست شود.
  آفتاب دارای اشعه الکترو مگنت زیادی دارد که بصورت موج حرکت میکنند. UVA بلندترین موج و ۹۵ درصد نور طبیعی را تولید میکند.

  UV مصنوعی

  موجی که با لامپهای ولتاژ بالا یا پایین تخت و دستگاه برنزه کننده تولید میشوند دارای UVA و UVB میباشد که ۳ تا ۸ برابر بیشتر از موجهای آفتاب در ظهر یک روز آفتابی است.


  چگونه دستگاه برنزه را انتخاب کنید.

  در بازارهای امروزی دستگاهای برنزه فراوانی وجود دارند. انهایی که میتوانید روی تخت دراز بکشید و یا ایستاده تن شوید. شما میتوانید همه بدن خود یا قسمتی از بدن خود را برنزه کنید. در بعضی حتی شما میتوانید در حالیکه برنزه میشوید به موسقی مورد علاقه خود گوش دهید. سرعت برنزه شدن در آنها زیاد است برای این که اشعه زیادی در یک آن تولید میکنند. زمان استفاده بین ۵ تا ۱۵ دقیقه متغییر میباشد. استفاده از این دستگاه بیشتر از مدتی که سازنده آن پیشنهاد و تعیین کرده است باعث سوختن پوست و صدمه به پوست خواهد شد نه برنزه بیشتر.

  موارد بهداشتی استفاده از دستگاه برنزه کنند


  سطح دستگاه برنزه کننده قبل و بعد از هر مشتری باید تمییز و ضد عفونی شود.
  مطمعن شوید که گردش هوا در محیطی که دستگاه قرار گرفته است انجام شود.
  حمام و کف اتاق تمییز شود و حوله ها برای هر مشتری عوض شود.
  تمام دستگاهای الکتریکی توسط یک برقکار حرفه ای چک شود و خود شما هم هر روز سیمهای وسایل برقی خود را بررسی کنید تا بریدگی و شکستگی نداشته باشند.
  قبل از اینکه مشتری خود را ترک کنید تمام مراحل استفاده از دستگاه را برایش توضیح دهید و مطمعن شوید که او با طرز استفاده آن آشنا است. حتما از مواد محافظتی در مقابل آفتاب استفاده کنید. و از عینک های مخصوص برای محافظت چشمهای خود استفاده کنید.

  تن های اسپره ای یا بدون آفتاب

  این تن ها بیضرر میباشند و با روشهای مختلف میتوان استفاده کرد. در یک نوع آن فرد به تنهایی وارد اتاقکی میشود که برای اینکار درست شده که به آن… میگویند. در آن ایستاده و دستگاه را روشن میکند. دستگاه خود بطور اتوماتیک یک بار مواد برنزه را آفشان میکند و توقف کوتاهی میکند که به شما اجازه میدهد برگردید تا قسمت پشت را هم به همان اندازه مواد را افشان کند. در نوع دیگر تراپیست آموزش دیده در مقابل فرد میایستد و با افشانک دستی بدن را برنزه میکند.

  تن و برنزه شدن دستی و یا یا مواد برنزه خانگی

  این مواد امروزه در مارکت بسیار طرفدار دارد. برای اینکه کسانی که برنزه شدن را دوست دارند و بین مراجعه خود به سالن در منزل رنگ برنزه مورد علاقه خود را تا ویزیت بعدی خود به سالن حفظ میکنند و افرادی که فقط دوست دارند قسمتی از بدن خود را بنزه کنند مثل صورت و ساق پا این مواد بهترین راه میباشد.

  در هر نوع روش برنزه شدن که شما انتخاب کنید یک سری موارد را باید رعایت کنید.

  قبل از برنزه کردن

  ۱- بدن خود را لیف زده و یا با مواد پیلینگ بدن یک لایه از پوستهای مرده خود را تمیز کنید. این باعث میشود که رنگ برنزه شما یکدست در بیاید.
  ۲- از مرطوب کننده های بدن استفاده نکنید مگر در قسمتهایی از بدن که نمیخواهید زیاد رنگ بگیرد. مثلا روی انگشتان و یا کف پا و آرنج که دارای چروک های طبیعی زیادی دارد.
  ۳- از موبر ها و تیغ باید دو روز قبل از برنزه کردن استفاده کرده باشید.
  ۴- لطفا بلافاصله از لباسهای تیره و آزاد استفاده کنید. تا اولا لباس شما لکه نگیرد و دوما برنزه شما یک دست دربیاید.

  در هنگام برنزه شدن

  ۱- لباسهای خود و جواهرات خود را در آورده و آرایش خود را پاک کنید.
  ۲- بعد از اسپره کردن مواد ۶۰ ثانیه بمانید تا تن شما خشک شود
  ۳- بعد فقط با گذاشتن و برداشتن حوله بدن را خشک کنید و لباس خود را بپوشید.


  بعد از برنزه شدن

  ۱- ۱۲ ساعت دوش نگیرید( در تختهای آفتاب گیر شما باید بلافاصله دوش بگیرید)
  ۲- از لیف و مواد پیلینگ استفاده نکنید تا برنزه شما طولانیتر بماند.
  ۳- از مواد مرطوب کننده بدن استفاده کنید برای اینکه مواد برنزه بدن را کمی خشک میکند. با استفاده از کرم مرطوب کننده به بدن شفافیت خاصی میدهید که قشنگ دیده میشود. حتی بعضی ها از موادی استفاده میکنند که کمی براق کننده و زر داشته باشد.


  ۴- سعی کنید از فعالیت هایی که باعث عرق کردن شما میشود بپرهیزید. مخصوصا در ۱۰ تا ۱۲ ساعت اولیه.
  ۵- معمولا مواد برنزه رنگ اصلی خود را ۵ تا ۱۰ ساعت بعد از استفاده نشان میدهند و اثر آنها ۱۰ روز میماند.


  مواد دیگری در مارکت وجود دارد که به پوست رنگ برنزه ملایمی میدهد که این کار را بتدریج انجام میدهد که بیشتر از هر برنزهای خواهان پیدا کرده است که جانسون و داو با قیمتهای مناسب این مواد را به بازار ارایه کرده اند.
 • ۱۷:۰۳   ۱۳۹۲/۴/۱۸
  avatar
  ronak n
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|13385 |16410 پست


  برای خوب برنزه شدن و مبارزه با پیری، امسال تغذیه تان را پر از آنتی اکسیدان کنید. فقط باید بدانید آنها را کجا پیدا کنید. با هم نگاهی کوتاه بر انواع مختلف آنتی اکسیدان ها و خوراکی های سرشار از آنتی اکسیدان خواهیم داشت.

  فراوانی آنتی اکسیدان با تنوع در تغذیه ممکن است.
  پایه تغذیه ای سالم، بر مصرف همه چیز است. در واقع، هر مادۀ غذایی، مواد مغذی مختلف در اندازه های بسیار متفاوتی در خود دارد. برای بهرهمند شدن از آنها، تا جایی که ممکن است باید تغذیه تان تنوع داشته باشد. این در حالی است که ما همیشه تمایل داریم کمابیش چیزهای یکسانی بخوریم. بنابراین در این تابستان، سعی کنید به خودتان جرأت کشف چیزهای جدید را بدهید، هنگام خریدهایتان، کنجکاو و نوآور باشید، به خودتان اجازه بدهید که هر بار خوراکی جدیدی را که تا به حال مصرف نکرده اید، امتحان کنید.

  کارتنوئیدها برای خوب برنزه شدن
  کاروتنوئیدها به 3 خانواده تقسیم می‌شوند: بتاکاروتن، لیکوپن و لوتئین.
  بتاکاروتن در خوراکی هایی مانند: هویج، گوجه فرنگی، خربزه، کدو مسمایی، زردآلو، فلفل، اسفناج، کاهو، سیب زمینی شیرین، بروکلی و ... وجود دارد.
  لیکوپن را می‌توانید در: گوجه فرنگی، گریپ فروت صورتی، پاپایا، هندوانه و ... بیابید.
  لوتئین نیز در: بروکلی، کلم، سبزیجات سبز، ذرت و ... یافت می‌شود.

  آنتی اکسیدان های دیگر برای مبارزه با پیری

  پلی فنول
  فلاونوئیدها: سبزیجات سبز (بروکلی، کلم، اسفناج، لوبیا، کاهو و...)، میوه های زرد مایل به نارنجی (هلوی زرد، زردآلو، انبه).
  آنتوسیان ها: میوه های قرمز (انگور فرنگی سیاه، تمشک، انگور و...)، چغندر و ...
  تانین ها: توت فرنگی، توت سیاه، تمشک، گردو، سبزیجات، چای و...

  ویتامین C
  مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، لیمو و...)، برخی سبزیجات سبز (کرفس، کلم، اسفناج، ترخون، ترشک، شاهی، کاهو فرنگی و...)، دل و جگر گوسفند (جگر، قلوه) و...

  ویتامین E
  کره، مارگارین، پنیر چرب، لبنیات، ماهی های چرب، روغن های نباتی (کلزا، آفتابگردان، دانۀ گندم و...)، میوه های روغنی (گردو، فندق، بادام زمینی) و...

  ویتامین A
  جگر حیوانات، روغن جگر ماهی ها (فِلِتان، شاه ماهی، ماهی قود)، لبنیات (کره، خامه، ماست و...)، انواع پنیرها، زردۀ تخم مرغ و...

  سلنیوم
  غلات کامل، دانۀ گندم، برخی سبزیجات (سیر، مارچوبه)، مخمر آب جو، ماهی های دریایی (شاه ماهی، ماهی تن و...)، تخم مرغ، گوشت (جگر، قلوه) و...

  روی
  محصولات دریایی، ماهی ها، گوشت ها، زردۀ تخم مرغ، مخمر آب جو، گردو، نان کامل و...

  با نگاهی دقیق به این لیست های مواد عذایی که سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها هستند، در می‌یابیم که تنوع غذایی نقش بسیار مهمی در تأمین آنتی اکسیدان ها بازی می‌کند.

  نکتۀ بسیار مهم دیگری که از این فهرست ها در می‌یابیم این است که باید بخش بزرگی از تغذیۀ روزانه مان را به میوه ها و سبزیجات اختصاص دهیم.
 • ۱۶:۲۳   ۱۳۹۲/۴/۲۶
  avatar
  ronak n
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|13385 |16410 پست

  برنزه شدن به شیوه کالیفرنیایی!

  ين روزها استخرهاي روباز كارشان حسابی رونق پیدا کرده و دستگاه‌هاي سولاريوم هم با دستگاه‌هاي چاپ اسكناس رقابت مي‌‌كنند! اين تب چند سالي است كه در ايران به‌ وجود آمده اما افراد آنقدر که به برنزه شدن فکر می‌کنند که برایشان روش‌های بی‌خطر برنزه شدن یا خطرات افراط در آفتاب گرفتن مهم نیست. آنها فراموش می‌کنند که در آينده‌اي نه چندان دور عوارض نامطلوب اين روش‌ها می‌تواند سراغ‌شان بيايد. چرا که وقتي تاثيرات قرارگرفتن در مقابل آفتاب روي هم جمع مي‌شوند، مي‌توانند به‌شدت سلامت پوست و حتي بدن شما را به خطر بيندازند كه از جمله مي‌توان به آسيب ديدن سلول‌ها، چروك شدن زودرس، لك‌هاي پيري و از همه بدتر سرطان پوست اشاره كرد. تمام پزشكان متخصص پوست و مو نيز برخطرات تاکید می‌کنند. با این حال نمی‌توان همه را از برنزه شدن منصرف کرد اما می‌‌توان روش‌های ایمن‌تر را به آنها معرفی کرد.  سفیدها بیشتر مواظب باشند

  برنزه شدن در برابر آفتاب، در واقع یك واكنش طبیعی از طرف بدن است كه بر اثر تحریك اشعه فرابنفش نور خورشید به وجود می‌آید. برنزه شدن، سپر دفاعی بدن برای حفاظت از سلول‌هایی است كه ممكن است بر اثر این اشعه از بین بروند یا پیر شوند یا حتی در این مسیر به یك سلول بدخیم تبدیل شوند. تیره شدن پوست بر اثر نور آفتاب به دليل افزایش رنگدانه‌هایی به نام ملانین است كه از سلول‌های ملانوسیت ترشح می‌شود. در واقع ملانوسیت‌ها همانند گلبول‌های سفید خون عمل می‌كنند، یعنی دفاع از پوست بدن را بر عهده دارند. بنابراین افرادی كه به طور ذاتی از ملانوسیت‌ كمتری برخوردارند مانند سفیدپوستان بیشتر در معرض خطر سرطان پوست قرار دارند. این در حالی است كه افراد سبزه و دارای رنگ پوست تیره با وجود ملانین بیشتر، از محافظت بیشتری در مقابل نور آفتاب برخوردارند، بنابراین افراد سفیدپوست به علت كافی نبودن دفاع بدن، می‌توانند در درازمدت به سرطان پوست مبتلا شوند. همچنین افرادی كه دچار بیماری پوستی هستند و حساسیت به نور دارند در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد سالم هستند.

  بهترین زمان برای برنزه شدن

  دانشمندان معتقدند، بهترين زمان براي برنزه شدن هنگام صبح است زيرا در اين زمان بدن پروتئين‌هايي توليد مي‌كند كه مي‌تواند آسيب رسيدن به پوست در اثر تابش نور خورشيد را ترميم كند. در حقيقت در اين زمان توليد پروتئين بيشترين مقدار را دارد و بهتر از سلول‌هاي بدن محافظت مي‌شود. با گذشت زمان و نزديك شدن به شب توليد اين پروتئين كمتر مي‌شود و دانشمندان معتقدند، ساعت طبيعي بدن وظيفه كنترل اين حالت را بر‌عهده دارد. ميزان اين پروتئين در ساعت 8 صبح بيشتر از بقيه زمان‌هاست و شايد این تا ساعت بهترين زمان براي استفاده از سولاريوم يا استفاده از نور آفتاب باشد. البته هنوز هم محققان به مردم توصيه مي‌كنند، به هيچ وجه سراغ استفاده از تخت‌هاي برنزه‌كننده يا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زيرا اين كار در هر حالتي خطر سرطان پوست را بيشتر مي‌كند اما اگر براي برنزه‌شدن تصميم خود را گرفته‌ايد و مي‌خواهيد تحت هر شرايطي آن را انجام دهيد، حداقل اوايل صبح را براي اين كار انتخاب كنيد چون آفتاب گرفتن در بعد از ظهر خطر ابتلا به سرطان پوست را چند برابر مي‌كند.

  سراغ سولاریوم نروید

  برنزه شدن با سولاریوم احتمال سرطان پوست را بسیار بالا می‌برد و این موضوع امروزه مورد تاييد بيشتر متخصصان پوست و مجامع علمي ـ پزشكي است. از طرف دیگر اگر به سرطان هم مبتلا نشوید ممکن است با استفاده دراز مدت از سولاریوم پوست دچار تغییراتی شود، تغییراتی چون پيري، افزايش چين و چروك‌هاي پوست، شلي و افتادگي كه در مجموع می‌توانند تصويري نازيبا و ناخوشايند از پوست را نشان دهند.

  چطور روزهای اول آفتاب بگیرید

  برای آفتاب گرفتن در روزهای اول بايد از ساعات و زمان كم شروع و بعد به مرور، مدت آن را زياد كنید. اگر هم می‌خواهید زودتر برنزه شويد، مي‌توانيد از يكسري لوازم بهداشتي و آرايشي استفاده كنید كه روي آنها مدت زماني‌كه براي برنزه شدن طول مي‌كشد، نوشته شده است. البته یادتان باشد که اسپري‌هاي اتوبرنز در 2 نوع وجود دارند؛ يك نوع آن خودبه‌خود به پوست رنگ مي‌دهد و به لايه‌هاي عميق‌تر آن نفوذ مي‌كند. نوع دوم اسپري‌هايي هستند كه همراه با آفتاب گرفتن، باعث مي‌شود بدن رنگ بگيرد.

  كدام روش برنزه از همه ايمن‌تر است؟

  اين روزها كابين‌هاي اتوبرنزه‌اي به نام كابين‌هاي كاليفرنيايي وجود دارند كه پوست را توسط اسپري‌هاي پاشنده برنزه مي‌كنند. ماده رنگ‌كننده اين اسپري‌ها به نام دي‌هيدروكسي استون شناخته‌ مي‌شود. در كرم‌ها، لوسيون‌ها و اسپري‌هاي اتوبرنز نيز از همين ماده براي رنگ كردن پوست استفاده مي‌شود. هيدروكسي استون برخلاف نورآفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست آسيب نمي‌زند چون مانند آفتاب موجب افزايش ملانين پوست به واسطه تحريك سلول‌هاي رنگدانه‌ساز (ملانوئيت) نمي‌شود بلكه عملكرد اينگونه محصولات‌ها، روي لايه شاخي يعني خارجي‌ترين لايه پوست است. به عبارت بهتر پوست شما به اين دليل برنزه مي‌شود كه واكنشي ميان هيدروكسي استون و پروتئين‌هاي پوست به‌وجود مي‌آيد. چون كرم‌هاي اتوبرنزه فقط رنگ هستند و نياز به تاباندن اشعه آفتاب يا استفاده از دستگاه سولاريوم ندارند، بي‌خطر هستند و مي‌توان به جاي حمام گرفتن در آفتاب يا استفاده از نور ماوراي بنفش در سولاريوم از اين كرم‌ها استفاده كرد. براي اينكه پوست توسط اين ماده رنگ بگيرد بايد حدود 2 تا 4 ساعت صبر كرد و اين رنگ طي 6 تا 7 روز با دوش گرفتن و شست‌وشو و با ريزش لايه شاخي پوست از بين مي‌رود.  کرم‌های اتوبرنز چه عارضه‌هایی دارند؟

  برنزه شدن پوست توسط دي هيدروكسي استون عارضه خاصي ندارد. البته احتمال دارد بعضي از پوست‌ها بعد از استفاده از اينگونه محصولات به دليل ماده موجود در آنها خشك شوند و اين كمي براي شخص آزاردهنده باشد اما خوشبختانه بسيار كم پيش مي‌آيد كه باعث به‌وجود آمدن آلرژي و حساسيت در فرد شود هر چند در بعضي موارد اتفاق مي‌افتد.

  اگر بعد از استفاده از كرم‌ها يا لوسيون‌هاي اتوبرنز دچار خارش و التهاب در پوست شديد، اين موضوع نشان مي‌دهد، شما جزو آن افرادي هستند كه حساسيت به اين ماده دارند، بنابراين بايد براي درمان به پزشك متخصص پوست مراجعه كنيد و مصرف آن ماده را هم كنار بگذاريد چون ممكن است درصورت استفاده مجدد پوست شما واكنش حساسيتي بيشتري از خود نشان دهد.

  کدام کرم اتوبرنز خوش‌رنگ‌ترین است؟

  هنگام مراجعه به داروخانه با انواع متفاوتي از اين نوع محصولات مواجه خواهيد شد كه قيمت‌هاي متفاوتي دارند، علت اين تفاوت غلظت متفاوت مواد موجود در آنهاست. معمولا در فرآورده‌هاي اتوبرنز از غلظت‌هاي 5/0 تا 5 درصد DHA استفاده مي‌شود اما اگر رنگ براي‌تان مهم است بايد بدانيد كه خوش‌رنگ‌ترين آنها مربوط به غلظت 3درصد است همچنين كرم‌هاي اتوبرنزه مرغوب چرب نيستند و پايداري رنگ دارند. بايد يادآور شوم كه استفاده از غلظت‌هاي بالاتر و استفاده به دفعات كمتر باعث به‌وجود آمدن رنگ يكنواخت‌تري روي پوست شما مي‌شود و استفاده از غلظت‌هاي كمتر و به دفعات بيشتر نمي‌تواند چنين رنگ يكنواختي را به‌وجود بياورد. بنابراين بهتر است در روز يك‌بار از يك لايه كرم يا لوسيون يا اسپري روي پوست‌تان استفاده كنيد نه چند بار چون زيبايي و دوام آن بيشتر خواهد بود.

  چگونه برای مدت طولانی برنزه بمانید

  1. پیش از استفاده از محصولات خود برنزه‌كننده اندكی از آن را روی قسمت كوچكی از پوست (قسمتی كه زیاد در چشم نباشد) امتحان كرده تا ببينید چگونه پوست شما به آن واكنش نشان می‌دهد.

  2. ترکيبات برنزه‌کننده به سلول‌هاي مرده بيشتر از سلول‌هاي زنده مي‌چسبد. بهتر است براي اينکه نتيجه بهتري بگيريد، ابتدا سلول‌هاي مرده و پوسته‌ها را از سطح پوست‌تان تميز کنيد تا مطمئن شويد به صورت يکدست برنزه مي‌شويد. بهترین روش برای خلاصی از این سلول‌های مرده استفاده از لیف است. 

  3. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها بعد از پاکسازي پوست(پوسته‌ريزي پوست يا از بين بردن سلول‌هاي مرده) امري بسيار مهم است چراکه با اين کار به DHA اجازه مي‌دهيد به صورت يکنواخت و يکدست به سلول‌ها بچسبد پس قبل از استفاده از برنزه‌کننده‌ها، پوست خود را با لايه‌اي نازک از مرطوب‌کننده، بپوشانيد.

  4. از صورت خود شروع كرده و به‌تدریج به سمت پایین بیایید. از دوسـت خود برای پوشش پشت خود كمك بگیرید.

  5. پس از اتمام كار دست‌های خود را فورا بشویید. البته بهتر است از یک دستکش لاتکسی استفاده کنید.

  6. روي مفاصل، مثل زانو و آرنج مقدار كمتري از ماده اتوبرنز بماليد تا بيش از حد سياه نشوند.

  7. هر روز پوست خود را سایش دهید تا پوست‌های مرده از پوست‌تان جدا شوند و هر 3، 4 روز یك‌بار مجددا از برنزه‌كننده استفاده كنید تا زمانی كه به رنگ دلخواه خود دست یابید.

  زیر 18 سال ممنوع!

  باید بدانید كارشناسان استفاده از تخت‌ها و ديگر وسايل برنزه‌كننده پوست را در نوجوانان زير 18 سال ممنوع اعلام كردند و در كشورهايي مانند انگليس استفاده از اين وسايل براي افراد زير 18 سال جريمه 20 هزار پوندي به همراه دارد. به گفته محققان از حدود 40 سال پيش تا‌كنون به واسطه استفاده از وسايل مصنوعي برنزه‌كننده پوست، ميزان ابتلا به انواع كشنده‌ سرطان پوست تقريبا سه برابر شده است. به گفته كارشناسان فقط 20 دقيقه استفاده از اين وسايل به همان اندازه شما را در معرض پرتوهاي مضر ماوراي بنفش قرار مي‌دهد كه شما يك روز كامل را در سواحل مديترانه سپري كنيد.

  این مواد طبیعی به پوست رنگ می‌دهند

  قهوه، آب‌هويج، آب‌گوجه و... كه افراد براي برنزه شدن به بدن خود مي‌زنند از جمله موادي است كه استفاده از آنها حتي بدون آفتاب گرفتن هم به بدن رنگ مي‌دهد. عملكرد آفتاب در اين موارد به اينگونه است كه باعث باز شدن منفذهاي پوست و سرايت اين رنگ‌ها به لايه‌هاي عميق‌تر آن مي‌شود. بعضي افراد براي برنزه كردن از مواد ديگري مانند بتادين نيز استفاده مي‌كنند که اصلا توصیه نمی‌‌‌شود چون ممکن است فرد به ید حساسیت داشته‌باشد از طرف دیگر بتادين به علت ماهيت ضدعفوني‌كننده‌اش نبايد براي مدت زياد روي پوست بماند زيرا در اين حالت باعث خراب شدن پوست مي‌شود، یادتان نرود بتادين مي‌تواند به پوست رنگ دهد ولي ممكن است آن را ابلق و دو رنگ كند.


  چه فرقی بین برنزه کردن با دستگاه درسالن و برنزه کردن مقابل آفتاب وجود دارد؟

  با دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی احــــتمــــال آفتاب‌سوختگی بسیار کمتر است. اما این موضوع خطر دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی را نمی‌کاهد بلکه خطر آن را افزایش می‌دهد زیرا بدون خطر آفتاب‌سوختگی فرد مقادیر زیادی اشعه سرطان‌زای UVA دریافت می‌کند.

  به‌دنبال ممنوعیت کامل سولاریوم

  سازمان بهداشت جهانی دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی را در ردیف عوامل سرطان‌زا مثل سیگار قرار می‌دهد. مطالعات علمی نشان داده‌اند دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی به میزان 75درصد شانس ابتلا به سرطان پوستی ملانوم (بدترین نوع سرطان) را افزایش می‌دهند. در 30 ایالت آمریکا استفاده از این دستگاه‌ها غیرقانونی است. انجمن متخصصین پوست آمریکا به شدت خواستار ممنوعیت تولید و معامله و استفاده از دستگاه‌های برنزه‌کننده درسراسر آمریکا است. استفاده از عنوان‌های تبلیغاتی نظیر «دستگاه برنزه‌کننده بدون اشعه مضر» بی‌پایه و اساس است. دستگاه برنزه‌کننده بدون اشعه مضر وجود ندارد. اساسا دستگاهی که قابلیت برنزه کردن داشته باشد، مضر نیز هست.

  خصوصیت پوستی خاص ایرانیان

  محتوای رنگدانه بيشتر پوست ما ایرانی‌ها بالاست. خیلی‌ها پوست رنگدانه‌ساز دارند. یعنی به دنبال یک زخم کوچک یا یک التهاب جزئی مثل پشه گزیدگی لک تیره درپوست آنها ایجاد می‌شود و این لک تیره مدت‌ها می‌ماند. خیلی‌‌ها به مطب مراجعه می‌کنند و می‌گویند:«زخم ما دیر خوب می‌شود.» در واقع منظور اکثریت این افراد این است که لک تیره به دنبال هر زخمی در پوست آنها مدت‌ها طول می‌کشد تا از بین برود


   
 • ۱۶:۴۷   ۱۳۹۲/۴/۲۶
  avatar
  مروارید
  یک ستاره ⋆|399 |1307 پست
  وای سولاریوم چقدر خطرناکه
 • leftPublish
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2024 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان