خانه
2.18K

جاذبه های توریستی آنتــالیـــــا

 • ۱۴:۲۲   ۱۳۹۳/۳/۳۱
  avatar
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|7775 |5225 پست  مسجد كنگره دار Yivli Minareli


  ييولي ميناره لي توسط سلطان علاء الدين كي قباد سلطان سلجوقي در قرن 13 در مركز شهر بنا نهاده شد. اين مسجد با مناره هاي زيبايش امروز به يك سمبل در شهر آنتاليا تبديل شده است. مدرسه كاراتاي - مدرسه علوم ديني كه در منطقه داخل قلعه كاله ايچي قرار دارد. اين مدرسه از همان ابتداء در زمينه حكاكي بر روي سنگ در زمره بهترين مدارس در دوران سلجوقيان به شمار مي آمده است . از ديگر مناطق ديدني شهر مي توان به 2 مسجد كه در زمان عثمانيان سا خته شده نيز اشاره كرد. يكي از آنها مسجد مراد پاشا است كه در قرن 16 ساخته شد و ديگري مسجد Tekeli - تكلي محمد پاشا كه در قرن 18 بنا شده است ميباشد. اين مساجد از لحاظ كاشيكاري در نوع خود يك شاهكار هنري محسوب مي گردند. در كنار بندرگاه شهر مسجد باشكوه ديگري بنام اسكله - Iskeleقرار دارد كه مربوط به اواخر قرن 19 است. اين مسجد از سنگهاي بريده شده با چهارستون تشكيل شده كه در بالاي چشمه اي طبيعي بنا شده است. برج هيديرليك- Hidirlik كه احتمالاً در قرن 2 به عنوان مقري براي استفاده از فانوس دريايي مورد استفاده قرار مي گرفته است نيز از جمله نقاط ديگر ديدني اين شهر است.


   

  كسيك مناره Kesik Minare


  به معناي مناره هاي بريده شده مي باشد كه در گذشته بعنوان كليسا از آن استفاده مي شده است. اين اثر در واقع نمايانگر تاريخ كهن شهر كه زمان رومي ها، بيزانس، سلجوقيان، عثماني ها تا به امروز را شامل ميشود، مي باشد. هنگاميكه امپراتور ها دريان در سال 130 بعد از ميلاد در شهر (فاسيلين) از استان آنتاليا ديدن كرد بافتخار او دروازه اي با سه طاق و ستونهاي تزئين شده بنا گرديد. در آن زمان اين دروازه تنها راه ورودي به شهر به شمار ميآمد. امروزه دو برج دروازه و قسمتهائي از ديوار مربوطه را مي توان در كنار بندرگاه مشاهده نمود. برج ساعت هم نمادي ديگر از اين شهر است كه هم چنان در ميدان كاله كاپيسي بعنوان سمبل صلابت و پايداري جاي خود را در اين شهر قديمي حفظ كرده است. پارك هاي آتاتورك و كاراعلي اوغلو با آن گلهايي زيبا و رنگارنگ ، آب هاي درخشان اطراف خليج و كوههاي زيبا با مناظر نادر خود همگي وسيله اي است تا اين شهر را به يك تفريگاه زيبا و مشهور تبديل نمايد.


   

  پارك Akua


  در قسمت شرقي ساحل در پارك Akua –آكوا با آن سرسره هاي آبي خود مي توان به هرگونه ورزش آبي اقدام نمود.


   

  بندر قلعه كاله ايچي


  بندر داخل قلعه كاله ايچي در عين حال كه يك مركز تفريحي به شمار مي آيد يكي از جالب ترين بندرگاهها در تركيه نيز محسوب مي شود. در اين بندرگاه در كنار فروشگاه ها، كافه ها و رستوران ها خدمات و وسايل مورد نياز ورزش مفرح قايقراني من جمله قايق بادباني هم ارائه مي گردد. در اين منطقه صبح هنگام مي توانيد قايق سواري کرده و عصرها از امكانات ديگر استراحتگاه استفاده نمائيد.


  ديوارهاي قديمي شهر در شب هنگام با درخشش فوق العاده زيبا خود فراهم كننده محيطي مملو از آسايش و آرامش براي شما خواهد بود.


  از ديگر ديدنيهاي اين شهر سراميك هاي 2 رنگ آن است كه متعلق به دوران بين سالهاي 8500 – 5400 مي باشد. 

  موزه آتاتورك


  موزه ديگري كه در اين شهر وجود دارد موزه آتاتورك مي باشد. اين موزه محل نگهداري وسايلي است كه در گذشته مورد استفاده بنيان گزار جمهوري تركيه يعني آتاتورك قرار مي گرفته است.


  موزه آتاتورك بجز روزهاي دوشنبه همه روزه جهت بازديد همگان باز مي باشد.


   

  موزه باستان شناسي


  در موزه باستان شناسي اين منطقه اشياء ساخته شده با دست را كه آثاري از عصر پالئوليتيك تا دوره عثماني را در بر مي گردد، مي توان ملاحظه نمود. وجود اين آثار نيز نشان دهنده تاريخ كهن اين منطقه مي باشد.


  موزه باستان شناسي بجز روزهاي دوشنبه همه روزه جهت بازديد همگان باز مي باشد.


   

  جشنواره پرتقال طلائي


  جشنواره پرتقال طلائي كه پائيز هر سال در زمينه فرهنگ و هنر برگزار مي گردد را مي توان از ديگر جذابيت هاي اين شهر بيان كرد. تالار قديمي در منطقه آسپندوس مكان مناسبي براي برگزاري كنسرت ها و فستيوالها مي باشد.بعلاوه همه ساله در آنتاليا نمايشگاههاي جواهر نيز برگزار مي گردد. درسال 1996 در منطقه كنيا آلتي يك مركز فرهنگي تاسيس گرديد سالن اين مركز در درون يك هرم شيشه اي قرار دارد. اين هرم جلوه خاصي به اين مركز فرهنگي بخشيده است.


   

  شهرك Sakl? Kent


  در فاصله 50 كيلومتري آنتاليا شهري است ايده آل براي ورزش هاي زمستاني، اين شهر در قسمت شمالي منطقه باتلاقهاي كوهستاني باكيرلي و در ارتفاع حدود 1750-1900 متري از سطح دريا قرار گرفته است.در ماههاي مارس و آوريل علاوه بر اينكه شما مي توانيد صبح هنگام در اين ارتفاعات به ورزش مفرح اسكي بپردازند، اين امكان را خواهيد داشت تا غذاي مورد دلخواه را كه شايد خوراك ماهي باشد در اين محل ميل كنيد. سپس در ارتفاعات پا ئين تر به ورزش موج سواري و شنا پرداخته و در صورت تمايل حمام آفتاب بگيريد. علاوه از اين شما مي توانيد قسمتي از وقت خود را به تماشاي پارك حفاظت شده دوزلرچالي كه در منطقه شمالي آنتاليا قرار دارد بگذرانيد. هم چنين از نزديك حيات وحش آن منطقه كه شامل حيواناتي چون آهو و بزكوهي مي باشد را تماشا كنيد.


   

  غار كارائين


  يكي ديگر از مناطق ديدني آنتاليا غار كارائين است كه در فاصله 30 كيلومتري شهر آنتاليا شرق كوه چان قرار دارد. از خصوصيات در خور توجه اين مكان تعلق آن به دوران پارينه سنگي مي باشد. غار كارائيني از جمله قديمي ترين مكانهاي سكونت انسانها در كشور تركيه مي باشد. اين مكان داراي يك ورودي مجزا است كه با نور خورشيد روشن مي شود كه در ادامه به 3 تالار بهم پيوسته منتهي مي گردد. در داخل موزه كوچك كه در كنار درب ورودي اين غار قرار دارد برخي از آثار باستاني كه قدمت آنها به 160.000 سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد وجود دارد. ويرانه هاي شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلنداي يك فلات   1050   متري در ناحيه غربي كوهستان گوللوك از جمله نقاط ديدني ديگر  اين منطقه است. كوهستان گوللوك داخل پارك ملي م- ت گلوك واقع در شمال غربي شهر آنتاليا قرار گرفته است. ابنيه تاريخي اين شهر در حصار چشم اندازي بديع و زيبا قرار گرفته است. در بخش ورودي اين پارك موزه طبيعي حيات وحش نيز قرار دارد. 

  گردش روزانه


  چه چيزي جذاب تر از مناطق رويائي وكوهستاني زيبا، با تنوع گياهي بسيار زيبا و جلوه با شكوه دريا در اين منطقه كه اگر خرابه هاي تاريخي وباستاني باقيمانده از گذشته را نيز به اين مناظر اضافه كنيم ارزش انجام يك گردش روزانه در اين منطقه را دو چندان خواهد كرد. در حومه شهر آنتاليا مناطقي وجود دارد كه امكان گردش روزانه و مفرح را براي گردشگران فراهم مي آورد. از آن جمله گردشگران مي توانند از آبشارهاي دودن كه در 14 كيلومتري شرقي شهر آنتاليا قرار دارد ديدن نمايند.


  در اين منطقه اين امكان براي آنها وجود دارد تا در پشت آبشار قدم بزنند .آبشارهاي دودن در مسير ساحلي لارا مستقيماً بدريا سرازير مي شود. از نمونه هاي ديگر ديدني اين مناطق مي توان از آبشار كورشون لو و درياچه نيلوفر كه هر دو در 18 كيلومتري آنتاليا قرار دارد با آن مناظر زيبا و باشكوهش نام برد.


  ساحل ماسه اي لارا در حدود 12 كيلومتري شرق آنتاليا قرار دارد. سواحل كنيا التي هم در نزديكي آنتاليا و در غرب آن قرار دارد. از آن منطقه مناظر زيباي كوههاي مقابل قابل رويت مي باشد. كمي دورتر پارك ملي (Beydoalari - بي دعا لاري) و ساحل توپ جام قرار دارد كه از جمله مناظر ديدني ديگر اين منطقه محسوب مي شوند.


  در اين منطقه جزيره طبيعي و زيباي مسيحيان را نيز نبايد فراموش كرد. در منتهي اليه شمالي پارك امكانات لازم جهت برپائي چادر و استفاده از مناظر مهيا مي باشد. در صورتيكه قصد داريد تا منطقه وسيعي از مناظر را در زير پاهاي خود تماشا كنيد مجموعه امكانات تفريحي و رستوران هاي موجود در بالاي تپه تون اكتپه گزينه خوبي براي شما خواهد بود.


  البته از مشاهده دره 115 متري گوور كه بسيار هم زيبا ميباشد نيز نبايد غافل شد. ويرانه هاي شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلنداي يك فلات 1050 متري در ناحيه غربي كوهستان گوللوك از جمله نقاط ديدني ديگر اين منطقه است. كوهستان گوللوك داخل پارك ملي م- ت گلوك واقع در شمال غربي شهر آنتاليا قرار گرفته است. ابنيه تاريخي اين شهر در حصار چشم اندازي بديع و زيبا قرار گرفته است. در بخش ورودي اين پارك موزه طبيعي حيات وحش نيز قرار دارد.  

  مدرسه کاراتاي


  مدرسه علوم ديني  كه در منطقه داخل قلعه  كاله ايچي  قرار دارد.  اين مدرسه از همان ابتداء در زمينه حكاكي بر روي سنگ در زمره بهترين مدارس در دوران سلجوقيان به شمار مي آمده است .

  از ديگر مناطق ديدني شهر مي توان به 2 مسجد كه در زمان عثمانيان سا خته شده نيز  اشاره كرد. يكي از آنها مسجد مراد پاشا است كه در قرن 16 ساخته شد و ديگري مسجد       Tekeli  -  تكلي    محمد پاشا كه در قرن 18 بنا شده است ميباشد.  اين مساجد از لحاظ كاشيكاري در نوع خود يك شاهكار هنري محسوب مي گردند.

  در كنار بندرگاه شهر مسجد باشكوه ديگري بنام اسكله قرار دارد كه مربوط به اواخر قرن 19 است. اين مسجد از سنگهاي بريده شده با چهارستون تشكيل شده كه در بالاي چشمه اي طبيعي بنا شده است.

  پارک ملي


  در 92 كيلومتري شهر آنتاليا قرار دارد. اين پارك شامل دره اي  با انواع گونه هاي جانوري و گياهي زيبا است. در كنار اين پارك تنگه اي 14 كيلومتري وجود دارد كه به موازات رودخانه كوپرو امتداد مي يابد. عمق اين تنگه در بعضي از مناطق به 400 متر هم مي رسد. رستورانهاي موجود در كنار اين تنگه با پخت و سرو غذاهاي دريايي جلوه ديگري را به اين منطقه بخشيده است. پل  -  Oluk  الوك  كه ساخت آن به دوران روميان برگشته و بر روي تنگه قرار دارد. 

  به همراه پل(بوروم) كه بر روي رود( Kocadere - كجا دره) بنا شده از شاهكارهاي معماري عهد باستان به شمار مي آيند.از پارك ملي اين امكان را خواهيد داشت تا به 2 منطقه ديگر نيز برويد. يكي از اين مناطق شهر باستاني سلگه و كوههاي  dedeg?l – ددگل) است كه قله  dedeg?l -  ددگل  را با 2992 متر ارتفاع بعنوان بلندترين قله اين كوهستان در خود جاي داده است.و ديگر شهر مهم و باستاني( Pisidia  - پيسيديا)  (Alt?nkaya  -  آلتين كايا) مي باشد كه در منطقه شمال غربي تنگه كوپرولو  در پارك ملي قرار دارد. دسترسي به اين مكان از طريق جاده اي پيچ در پيچ ممكن مي باشد.

  ديوارهاي شهر با برج هاي چسبيده به آن ، آب انبارها ، معبد زئوس ، بازار ، استاديوم ، تآترهاي كاشي كاري شده با كاشي هاي برجسته و گورستان از جمله بقايايي ديدني موجود در اين منطقه مي باشد. اين شهر تجاري در ارتفاع 950 متري جاي گرفته است.مورخان همواره اعتقاد داشته اند كه در گذشته سلگه مستقيماً با آنتاليا معاملات تجاري داشته و همين معاملات تجاري موجبات رشد اقتصادي اين شهر را فراهم آورده است. شهر سلگه بوسيله (Lydian - ليدينها) اداره مي شده است.

  منطقه Perge


  اين منطقه در 18 كيلومتري شهر آنتاليا قرار دارد. اين شهر در زمان هاي گذشته يعني زمان پا مفيليائيها از جمله شهرهاي مهم و باستاني به شمار مي آمده است . در سال 1500 ميلادي اين شهر محل اقامت Hitit)  - هيتيت ها) بوده است. سنت پل در خلال سفرهاي مذهبي خود از اين شهر بازديد نموده است.صحنه تآتر اين شهر داراي برجسته كاري هاي بسيار بوده كه به زيبا ترين شكل ممكن طراحي و تعبيه گرديده است.  نمونه هاي ديگري از اين برجسته كاري ها را مي توان در استاديوم كه در حومه شهر قرار دارد مشاهده نمود.در اين بين باستان شناسان آماتور از تماشاي دروازه زيباي شهر كه در كنار 2 برج بلند قرار گرفته است لذت خواهد برد.  جاده درختكاري شده با سنگفرشهاي زيبا ، و يا بازار بزرگ ، حمام هاي عمومي و فروشگاه موجود در اين منطقه نيز از  ديدنيهاي ديگر  اين منطقه به شمار مي آيند.

  منطقه Side


  در مجموع يكي از شناخته شده ترين مناطق گردشگري تركيه  به شمار مي آيد. اين منطقه بندري  در عين حال منطقه اي تاريخي و باستاني نيز  محسوب گرديده ، و در معناي لغوي به معناي درخت انار مي باشد.امروزه اين منطقه بدليل ويرانه هاي باستاني ، ساحل ماسه اي ، مغازه هاي بي شمار و امكاناتي كه جهت  رفاه گردشگران ارائه مي دهد به  يك مركز توريستي مهم تبديل شده است.  تعداد بي شمار مغازه ، كافه  و رستوران ، كه همگي داراي  چشم انداز زيبا   از دريا  مي باشد  زيبائي اين منطقه را دو چندان نموده است.مغازه هايي كه در اطراف خيابانهاي پارك قرار گرفته اند با فروش جواهرات زيبا و وسايل چرمي متنوع خدمات خوبي را به مشتريان ارائه مي نمايند.تالار تآتر تزئين شده با ستو نهاي  زيبا ، در اين منطقه از جمله زيباترين و بزرگترين تالارها بشمار مي آيد.بازار معبد آپولو و گورستان كه در نزديكي دريا قرار دارد از مناطق تاريخي ديگر اين منطقه به شمار مي آيد. 

  منطقه Kemer


  اين منطقه در فاصله 42 كيلومتري شهر آنتاليا قرار دارد. در طول اين مسير 42 كيلومتري چشم اندازهاي بسيار زيبا  وجود دارد. در شهر كمر اقامتگاهي احاطه شده با مناظر بديع و زيبا طراحي گرديده كه محيطي  ايده آل را  براي گذراندن تعطيلات  گردشگران بوجودآورده است.تفرجگاه مجهزو ساحلي كمر به افراد علاقمند به ورزش هاي آبي از جمله قايقراني و دريانوردي اين امكان را ميدهد تا به خليج ها و سواحل بكر موجود در  منطقه جنوبي شهر رفته و از مناظر ديدني آن لذت ببرند.اجناس ارائه شده در مراكز خريد اين شهر جهت تهيه هديه و سوغاتي بسيار مناسب مي با شد. در قسمت شمالي اين تفرجگاه پله كانهائي تعبيه گرديده است كه شما را مستقيماً به ساحل متصل مي كند. ساحل منطقه كمر ساحلي  با پرچم آبي است. (واژه پرچم آبي از سوي اتحاديه اروپا اعطا گرديده  و درمعناي مناطقي كه داراي سواحل پاك و تميز هستند استفاده ميگردد.) 

  پارک يوروک


  اهالي اين منطقه بطور سنتي زندگي كرده و اكثريت آنها در حرفه هاي سنتي نيز   اشتغال دارند.

  خليج پيوسته ، منطقه اي است با مناظر بديع و دلپذير.  اين منطقه همه امكانات لازم براي ورزش و سرگرمي هاي روزانه را دارا مي باشد. در ماه آوريل هر سال فستيوالها و كارنا و الهاي كمر به زيبائي  هر چه تمامتر برگزار مي گردد. هم چنين مسابقات قايق راني بين كمر و گيرنه (يكي از شهرهاي قبرس شمالي در جمهوري تركيه) كه همه ساله  در فصل بهار برگزار مي گردد نيز از ديگر جاذبه هاي  اطراف اين منطقه به شمار مي آيد. در اطراف كمر نيز مناطق توريستي ديدني بسياري وجود دارد. 

  از جمله اين مناطق در شمال  مي توان  K?z?ltepe  - كزيل تپه  ،  گوي نوك  كه داراي استاندارد ساحل پاك و تميز است (پرچم آبي) ، Beldibi  -  بلديبي  با پرچم آبي و  در جنوب كمر هم  به مناطقي چون (چام يولوا) و   Tekirova -   تكيرووا  باز هم با پرچم آبي  اشاره كرد. اين مناطق همگي زمينه هاي متنوعي را براي تفريح گردشگران فراهم ميآورند.در اين منطقه در ارتفاع 2575 متري از سطح دريا دهكده توريستي محصور شده توسط جنگلهاي سبز و خرم براي استفاده گردشگران مهيا شده است. نام اين منطقه   Mt.Tahtal?-   م- تاحتالي   يا  Olympos مي باشد.  رفتن به اين منطقه خالي از لطف نخواهد بود.  

  حمام رومي ها


  در اين حمام كه امروزه از آن  به عنوان موزه استفاده مي شود مجموعه اي از بهترين آثار باستان شناسي گرد هم آورده شده است. در شرق منطقه  سيده-دش Side و در ميان جنگل هاي درختان كاج اقامتگاه  Sorgun - سورگون  كه شامل   تيتريين گل -   Titiyoneol به معناي گل لرزان با (پرچم آبي و داراي ساحل آرام) و(كيزيل آگاچ) بوده قرار گرفته است  كه به دليل دارا بودن سواحل ماسه اي و درياي آرام و آبي خود بسيار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.اين مناطق داراي فضاي آرامش بخشي است.  علاوه برآن كليه امكانات تفريحي و آسايشي نيز در اين منطقه وجود دارد.

  شهر باستاني اليمپس


  اين شهر در قسمت جنوبي منطقه  Mt.Tahtal?  قرار دارد.  اين شهر مملو از بوته هاي گل خرزهره و برگ مو مي باشد.  احتمالاً دروازه معبدي كه در اين شهر وجود دارد در طول دوران ماركوس آريليوس (180-161ميلادي) بنا شده است.  قسمتي از پل تآتر رومي موجود در اين منطقه از بقاياي دوران باستان محسوب ميشود.  قدمت ديوارهاي بيروني و قلعه هايي كه در اطراف خليج قرار دارد به قرون وسطي بر مي گردد.Yanarta?  - يانارتاش  اين منطقه در شمال شهر Olympos و در ارتفاع 300 متري از ساحل چيرالي  قرار گرفته است. اساطير يوناني از اين منطقه به عنوان منطقه اي كه در آن قهرمان افسانه اي يونان بلروفون در آن سوار بر اسب بالدار خود پگاسوس جانوري با سري شير مانند بدني ببر مانند و دمي مار مانند كه از دهانش شعله آتش بيرون مي فرستاده را از پاي درميآورد ياد مي كنند. روميان اين منطقه را بدليل بخاري كه از زيرزمين متصاعد مي گردد و سبب بوجود آمدن   منظره خاص در شب ميگردد به عنوان منطقه مذهبي به شمار مي آورده اند. 

  منطقه Belek


  اين منطقه به عنوان مركزي لوكس و مدرن و محل مناسبي براي استفاده از دريا و گرفتن حمام آفتاب به شمار مي آيد. شهر بلك در فاصله 40 كيلومتري آنتاليا قرار دارد اين شهر  كلوپ ملي گلف را  نيز در خود  جاي داده است.  در اين مكان كه با نام بهشت گلف بازان نيز معروف مي باشد علاوه بر امكانات گلف 18 حفره اي و 9 حفره اي شرائط مناسبي براي انجام ورزشهاي آبي نيز وجود دارد. در اين مكان گردشگران اين شانس را خواهند داشت تا از نزديك طعم غذاهاي متنوع تركي را  هم بچشند.  شب هنگام هم از فضاهاي باز كه براي تفريحات تدارك ديده شده مي توانند لذت ببرند.

  منظره زيباي پل بجامانده از دوران سلجوقي كه برروي رودخانه  (كپرو) بنا نهاده شده است و در امتداد جاده آسپندوس قرار گرفته از جمله مكانهاي ديدني ديگر اين منطقه مي باشد. اين جاده در ادامه از مركز جواهرات به سمت تآتر آسپندوس امتداد مي يابد.از تآتر آسپندوس بعنوان يكي از بقاهاي مشهور دوران باستان ياد مي شود و در نگهداري آن نيز سعي بسياري ميگردد. از اين تآتر كه گنجايش معادل 1500 صندلي را  نيز دارد  هنوز استفاده مي شود. سالن هاي تآتر دكورهاي صحنه ، اكوستيك هاي موجود همه و همه نشان از تبحر  معمار در  ساخت اين بنا را دارد.

  چنانچه از چگونگي تبديل يك قطعه طلا به يك اثر هنري و يا نحوه تراش سنگ هاي گرانبها اطلاعاتي كاملي ميخواهد حتماً از مركز جواهرات آسپندوس ديدن فرمائيد. در مركز جواهرات آسپندوس مي توانيد از نزديك جواهرات را مشاهده نمائيد.در قسمت شمال شرقي آنتاليا و در محل دوراهي  Tasagil -  تاشاگيل  ، Be?konak   - باش كناك  جاده زيباي ديگري كه در نهايت به پارك ملي و تنگه 14 كيلومتري  K?pr?l? -كوپرولو  ختم مي شود جلب نظر مي كند. هم چنين  بهنگام عبور از اين منطقه پروپيچ و خم كوهستاني شما  نظاره گر مناظر زيبا و بسيار رويايي نيز خواهيد بود.

  كاخ كالكوي


  اين منطقه چشم انداز زيبايي را از خليج ، جزاير و قايق هاي بادباني كه در روي آبهاي شفاف به آرامي شناور مي باشند را در معرض ديد بينندگان  قرار مي دهد. (كاش – Ka?) در غرب منطقه ككوا قرار گرفته است .  اين منطقه از 3 طرف توسط كوههاي اطراف احاطه گرديده است. در اين منطقه اين امكان را خواهيد داشت تا با تاكسي هاي آبي متعلق به ماهيگيران محلي  به خليج و يا ساحل هاي زيباي اطراف سفر كنيد. شنا كردن و شيرجه زدن در آبهاي منطقه كاش براي شما  بسيار لذت بخش خواهد بود.  كاش در قرن چهارم قبل از ميلاد و بعنوان منطقه اي بر عليه (AntiPhellos   - آنتي فلوس)  بنا نهاده شده است . عليرغم اينكه امروزه بجز مقبره ها ،تابوتهاي سنگي و يك تآتر آثار ديگري در اين شهرنمي توان يافت ، اما شهر هنوز زيبائي خود را حفظ كرده است.  در كاش قدم زدن در خيابان و تماشاي     مغازه هايي كه اكثراً عرضه كننده صنايع دستي و وسايل چرمي ، لوازم مسي و نقره اي ، لباسهاي كتان و فرش هاي دست بافت مي باشند بسيار مفرح است.

  بعد از قدم زدن و احياناً خريدن كردن در طول مسير خود كه مملو از گلهاي زيبا و خاص منطقه درياي مديترانه ميباشد امكان اين را خواهيد داشت تا در يك محل مناسب در زير سايه يك نخل به استراحت بپردازيد. كوههائي كه شهر را احاطه كرده اند ، موجبات ظهور  مناطق ديدني ، كافه ها ، رستوران ها ، مراكز تفريحي بسياري را براي گردشگران  فراهم آورده است.  در اين بين افرادي كه  از انرژي بيشتري برخوردار هستند اين شانس را خواهند داشت تا به بلندترين قله منطقه يعني قله  (م-ت-كيزلارسيوريسي) با 3086 متر ارتفاع  صعود نمايند. بعد از (كيزلارسيوريسي) دومين قله مرتفع اين منطقه با داشتن 3030 متر  قله (   Akd?g  -  آك داغ) مي باشد.اين قله در امتداد جاده زيباي كالكان،  (  Kaputa?  -  كاپوتاش) كه داراي ساحلي منحصر به فرد است قرارگرفته است.در انتهاي اين ساحل زيبا غار فيروزه قرار گرفته است . در نيمه غربي اين منطقه شهري كوچك بنام كالكان قرار دارد  كه از روي تپه هاي آن مي توان مناظر زيباي خليج كوچك را نيز مشاهده كرد. اين شهر با خانه هاي سفيد و سنتي  و با آن پنجره ها و بالكن هاي مملو از گلهاي زيبا كه همانند آبشاري به خيابانها سرازير گرديده اند به مكاني آرام و دلپذير براي گذراندن تعطيلات تبديل شده است.

  خيابانهاي باريك و پيچ در  پيچ اين شهر كه مملو از مغازه هاي گوناگون مي باشد به لنگرگاهي بسيار زيبا منتهي ميگردد.  سپيده دم و هنگام صبح گردشگران مي توانند با قايق هايي كه از اين لنگرگاهها به سمت ساحل هاي كناري در حركت هستند  به خليج ها ي اطراف رفته و ساعاتي را در آنجا بگذرانند.معمولاً در هنگام غروب آفتاب اهالي كالكان از بالكن هاي خانه هاي خود در حين خوردن غذا ، و نوشيدني هاي مورد علاقه خود به تماشاي آمد و رفت گردشگران و قايق هاي آن منطقه مي پردازند.

  مركز اقامتي توريستي آلانيا


  آلانيا در انتهاي يك دماغه سنگي در درياي مديترانه و در ميان دو ساحل ماسه اي طولاني قرار گرفته است. اين دژ كه در سال 1231 از طرف سلجوقيان مرمت گرديد داراي 150 برج مي باشد. كه توسط ديوارهاي دو جداره احاطه گرديده است. در قسمت بيروني اين ديوارها بقايايي از قبيل ويرانه هاي چند مسجد ، يك كاروانسرا ، بازاري سرپوشيده  و  در قسمت داخلي اين دژ كليسايي متعلق به دوران روميان و ويرانه هايي از يك آب انبار وجود دارد. گرچه تاريخچه شهر آلانيا با دوره روميان تلاقي مي كند ، اما در سال 1220 يعني زماني كه علاء الدين كيقباد اين مكان را به عنوان پايگاه نيروي دريايي و اقامتگاه زمستاني خود برگزيد  به تصرف سلجوقيان درآمد. ساختمانهاي به جامانده از آن زمان حكايت از جايگاه مهم اين شهر در زمان سلجوقيان دارد.  علاوه بر دژ ديدني كه در اين مكان وجود دارد كارگاههاي منحصر بفرد كشتي سازي و برج قرمز 8 ضلعي K?z?lkule   -  كيزيل كوله  از جمله مكانهاي زيباي ديگر اين منطقه مي باشد.آلانيا علاوه بر اينكه محلي مناسب  براي گذراندن تعطيلات به شمار مي آيد : مركزي است با هتل ها و متل هاي  مدرن، رستورانها و كافه هاي متعدد كه در رستورانهاي آن غذاهاي دريايي نيز  سرو مي شود.  منطقه آلانيا داراي 3 ساحل با استاندارد پرچم آبي مي باشد. از سمت پارك زيباي شهر جاده اي در راستاي ساحل وجود دارد كه به سوي بندرگاه امتداد مي يابد. در طول مسير مغازه هاي متعدد وجود دارد. در اين مغازه ها محصولاتي نظير صنايع دستي ، وسايل چرمي ، پوشاك ، جواهرات ، كيف هاي دستي وكدوهاي زيباي رنگ آميزي شده كه سمبل منطقه نيز محسوب مي شود به جهانگردان و گردشگران ارائه مي گردد. همه ساله در ماه آگوست يعني زماني كه شهر آلانيا ميزبان جشنواره بين المللي و رنگارنگ فوركلور ميباشد  فضاي اين شهر مملو از نشاط و انرژي مي شود.

  غار داملاتاش


  ااين غار مكان مناسبي است براي گردشگران كه در آن علاوه بر ديدن مناظر خارق العاده طبيعي امكان ديدن  سنگهائي تغيير شكل  يافته نيز وجود دارد. در اين غار ديوارهاي سنگي كه  به طرز خارق العاده اي در طول زمان تغيير شكل داده تصاوير بسيار زيبايي را خلق كرده اند.در همين محدوده موزه باستان شناسي و قوم نگاري نيز وجود دارد كه بازديد از آنها نيز خالي از لطف نمي باشد. (اين موزه همه روزه بجز روزهاي دوشنبه جهت بازديد گردشگران باز مي باشد). از مكانهاي ديدني ديگر اين منطقه 3 غار دريائي بنام هاي  Fosforlu Ma?ra  -  فسفرلوماعارا  به معناي غار فسفري با تركيبات سنگي درخشان و شب تابي كه در خود جاي داده است.( K?zlar Ma?ras?  - كيزلارماعاراسي) غار دخترها كه در گذشته محل نگهداري اسراي زن توسط دزدان دريائي به شمار مي آمده است و  عاشيك لا ر ماعاراسي مي باشد كه دسترسي به اين 3 غار با قايق امكان پذير خواهد بود.

  مرسين


  اين منطقه توسط باغهاي زراعي و سرسبز احاطه گرديده است. مرسين  مركز استان ايچل بوده و در اواسط جاده مراسلاتي ساحل شرقي درياي مديترانه قرار گرفته است.  خيابانهاي پوشيده شده از نخلها ، پارك بسيار بزرگ ، هتل هاي مدرن و سواحل متعدد و مناطق تاريخي موجود در آن جلوه خاصي را به اين منطقه بخشيده است.شهر مرسين  به عنوان شهري كه مراحل پيشرفت را به سرعت طي نموده به شمار آمده  و  در عين حال  بعنوان بزرگترين بندر آزاد در بخش  مديترانه اي كشور تركيه نيز محسوب ميگردد. از اين شهر سرويس هاي منظمي به شكل رفت و برگشت به منطقه gazimagosa - گازي ماگوسا  در قبرس شمالي واقع در  جمهوري تركيه صورت مي پذيرد. در منطقه مرسين گردشگران علاقمند به غذاهاي دريايي اين فرصت را خواهند داشت ، تا در رستورانهاي اين شهر طعم غذاهاي طخ شده از صيد روزانه را  امتحان كنند. از ديگر انواع خواركهاي خاص اين منطقه مي توان به غذاهاي محلي  Gezerye  - جذريه  ، شيريني پخت شده با هويج و مغز گردو  نان فلفلي –   Biberli Ekmak    و پيتزاهاي كوچك بدون گوشت با سس تند آن  اشاره كرد.

  عليرغم اينكه شهر مرسين شهري است با بافت مدرن اما اين شهر در واقع بخشي از شهر باستاني Zephyium -زفريوم) را شامل شده  است. در گذشته اين شهر از طرف  Hitit  -  هيتيت ها  با نام( Kizuwanta  - كيزووانتا) نام گذاري شده است.  در 3 كيلومتري غربي شهر مرسين در منطقه  yumuktepe  - يوموك تپه) در حفاري هاي انجام شده 3 منزل مسكوني متعلق به عصر نوسنگي كه  در 6000 سال قبل از ميلاد مسيح ساخته شده بود  يافت شد.  در عين حال در نامه نوشته شده از طرف پودوهپا ملكه( hithit - هيت هيت) به پادشاه( garite U- اوگاريته) واقع در كشور سوريه چنين برمي آيد كه  Hyria  - هيريائي ها   كه در آن زمان در قسمت فوقاني رودخانه گوك سو  واقع در منطقه ايچل -مي زيسته اند. با لوگاريت ها تجارت زيادي را برقرار مي كرده اند.  تاكنون بقاياي مختلفي از تمدن هاي مختلف در منطقه ايچل كشف شده است. اما قسمت عمده اين بقايا متعلق به دوران روم باستان . روم شرقي و زمان تشكيل كشور  تركيه است.

  منطقه K?zkalesi


  اين منطقه در 50 كيلومتري جنوب غربي مرسين در بخش باستاني شهر Korykos قرار دارد.  سواحل هموار ، هتل ها و جايگاه هاي مناسب براي ايجاد كمپنيگ و همينطور قصر (كوري كسKorykos (كه در قرن چهارم ساخته شده از ديگر ويژگيهاي اين منطقه به شمار مي آيد.  K?zkalesi  - كيزكالسي  در جزيره كوچك و در فاصله 200 متري ساحل قرار دارد.  قلعه دختران در قسمت فوقاني كيزكالسي و  روستاي كوچك ماهيگري به نام نازلي كوي وجود دارد كه در واقع بر روي خليج نيز واقع شده است. در آنجا تصويري از موازئيك متعلق به دوران روميان كه در روي آن تصويري از  3 زن زيبا نقش بسته است وجود دارد.

  كمي جلوتر در فاصله 125 متري دره، غاري طبيعي بنام   Cennet  -  جنت  به معناي بهشت    و پرتگاهي عظيم بنام( Cehannem   - جهنم) به معناي دوزخ قرار دارد. در درون دره بهشت معبدي قرار دارد كه در قرن 5 تبديل به كليساي كوچكي شده است . پرتگاه جهنم داراي 50 الي75 متر عرض و80 الي 120 متر طول ميباشد.در همين حوالي غار عميق  Narl?kuyu  -  نارلي كويو  وجود دارد كه در نوع خود منبعي غني از استالاگميت و استالاكتيت و كربنات كلسيم به شمار مي آيد. گزارشات حاكي از آن است كه هواي مرطوب اين غار براي افرادي كه از بيماري تنفسي رنج مي برند بسيار مفيد است.  روميان در زمان هاي گذشته بر روي پله هاي كه به بخش تحتاني غار منتهي ميشده كنده كاريهاي زيبائي را انجام داده اند.

  مقبره پادشاه شجاع Mezgit Kalesi   -  مزگيت كالسي  در 12 كيلومتري شمال ساحل  Susano?lu – سوسان اوغلو  و   5/2 كيلومتري شرق روستاي(? Pasl  -  پاسلي)قرار دارد.  نماي سر در اين مقبره تشكيل شده از ستونهاي (كرينتين  -   Corinthian)  (سبك ويژه معماري تويان قديم) كه داراي سرستونهاي بشكل ناقوس بوده و 8 متر ارتفاع داشته كه در آن تا فاصله 1 متري  حكاكي هاي برجسته Pirapos شده است.  اين بنا يكي از بزرگترين مقبره ها بشمار مي آيد ، و تاريخ ساخت آن به دوران روميان برميگردد.

  جزيره Silifke


  جزيره اي است كوچك در 9 كيلومتري شهر  مرسين-  Mersin   كه در پائين يك تپه قرار گرفته است. اين  قطعه زمين كوچك كه با دژهاي گوناگون محصور شده است. قبلاً گورستان باستاني (Cilician  -  Seleucia) بوده است. 

  در شهر بر روي رودخانه (جالي جاد نوس -   Calycadnos   ) پلي متعلق به سال 77 يا 78 ميلادي وجود دارد ،  كه امروزه آن را پل  گوك سو  مي نامند. ويرانه هاي باقيمانده از معبد روميان و تالار تآتر اين شهر كه متعلق به سال 200 ميلادي مي باشند ، از ديگر جاذبه هاي  ديدني اين منطقه به شمار مي آيند. موزه قوم نگاري و موزه باستان شناسي كه در مسير( Ta?ucu -  تاشوجو) قرار دارد از جمله مكانهاي است كه در آن آثار باستاني سراسر منطقه به نمايش در مي آيد. -  توكل سلطان  يكي ديگر مناطق ديدني اين شهر است.در اين منطقه در دلتاي  گوك سو  بيش از 300  نوع پرنده در محيطي حفاظت  شده نگهداري مي شود.   در منطقه  Damircili  -  دميرجيلي( Imbriogon   باستاني) در سمت شمالي( Silifke  -  سيليفكه) در مسير راه اوزون جابورج  مقبره هاي كه همگي متعلق به اوايل دوران روميان است. به نحو خوبي نگهداري شده و در معرض ديد گردشگران قرار مي گيرد.

  با طي كردن راهي كوهستاني به بخش روم باستاني Diocaesarea از منطقه اوزونجا بورچ   كه تا فاصله 1200 متري از سنگ قبرهاي بزرگ پوشيده شده است مي رسيد. از آثار ديدني اين منطقه مي توان به بقاياي معبد  Zeus olbius  كه يادگاري است از دوران يونان باستان ، معبد( Tyche  -   تيچه) يا خداي شانس ، تالار تآتري كه بين سالهاي 161 تا 180 ميلادي ساخته شده ، كليساي رومي و يك برج اشاره نمود.

  40 كيلومتر دورتر از اين منطقه درياچه شرقي  ويرانه هاي  Olba  - البا  (Ura) قرار دارد. بازديد از قناتهاي رومي ، تالار تآتر و چشمه اين منطقه نيز  خالي از لطف نخواهد بود.

  شهر Ta?ucu


  شهر و در عين حال بندرگاهي است با سواحل ماسه اي  و مركز اقامتي ، رفاهي مناسب براي جهانگردان ، از اين شهر توسط اتوبوسهاي دريائي و همينطور قايق ها مي توان به شهر گيرنه واقع در قبرس شمالي از جمهوري تركيه سفر نمود.) Ovac?k -  اواجيك)  در فاصله 44 كيلومتري غربي شهر) Ta?ucu  - تاش اوجو) قرار دارد. اين منطقه ، منطقه اي است آرام با اسكله ماهي گيري و ساحلي زيبا كه بدليل همين خصوصيات بسيار مشهور  نيز گرديده است.Peninsula  -  پنينسولا  يا Cavaliere  -  جاوالييره  در منطقه Ovac?k واقع شده و منطقه اي است مناسب براي شنا و شيرجه ، علاوه از آن يكي از جذاب ترين مكانهاي توريستي تركيه نيز  به شمار مي آيد. علاقه مندان به ورزش شنا در خليج و جزيره كوسرليك  باي نيز نبايد غافل شوند.در فاصله 18 كيلومتري جنوب شرقي منطقه اي وجود دارد كه ويرانه هاي دوران روميان و موازئيك هاي زيباي تاريخي  را در خود جاي داده است.از منطقه  Ayd?nc?k  -  آيدينجيك  به سمت غرب Ovac?k آبهاي نيلگون مملو از قايق هاي بادباني بخوبي قابل رويت مي باشد. لازم است قبل از سوار شدن به اين قايق هاي  بادباني از امنيت آن اطمينان حاصل نمائيد.جاده ساحلي منتهي به كوهستان پر از  كاج با شيبي تند كه به دريا ختم مي شود مناظر بديع و زيبايي را از صخره ها ، خليج هاي كوچك و آبهاي فيروزه فام مشرف به درياي مديترانه بوجود آورده ، كه مشاهده آن خالي از لطف نخواهد باشد.Bozyaz?   - بزيازي   در فاصله 36 كيلومتري غرب  Aydincik -  آيدين جيك  قرار دارد. اين منطقه بعنوان يك مركز تفريحي از قسمت هاي پاكيزه و وسيع براي چادر زدن برخوردار است. نماي زيباي ساحل را مي توان از كاخ Anamur  -  آنامور  كه از ان  نگهداري خوبي ميشود و در ميان 2 ساحل ماسه اي ، نيز قرار گرفته  تماشا كرد. كاخ Anamur در قرن وسطي توسط Crusaders   ساخته شده و بعدها توسط عثمانيها بعنوان قلعه نظامي مورد استفاده قرار گرفته است.

  شهر آنامور Anamur در فاصله 13 كيلومتري Bozyaz? در ناحيه غربي  ميان كوههاي احاطه شده با درختان موز  و در ساحلي زيبا و ويرانه هاي از     Anamorium باستاني با قلعه  و دژ محكم ، تالار تآتر و حمام و گورستان قديمي قابل روئيت مي باشد.با قرار گرفتن در بالكن هاي ساختمانهاي موجود در اين شهر شانس تماشاي مناظر زيبا وبكر را براي خود خلق خواهيد كرد.

  منطقه Alanda


  چهارمين شهر بزرگ تركيه بوده و درقلب دشت قرار گرفته است. آلاندا مركز مهمي  در  صنعت كشاورزي و نساجي به شمار مي آيد.  در اين منطقه پل سنگي 310 متري  تاش كوپروسو  كه توسط هادريان ساخته شد و بعدها بوسيله جاستينيان تعمير گرديد نيز  بر روي رودخانه سيمان ازر اندام مي كند.  اين پل در واقع شهر را به دو بخش تقسيم كرده است. و در طول زمان تنها  14 طاق از 21 طاق اين پل باقي مانده است.    مسجد  Ulu -اولو  ساخته شده در سال 1206 ، مسجد  Eski -  اسكي  ، مسجد  Hasan A?a - حسن آقا  ، برج ساعت ساخته شده در قرن 19 و بازار قديمي سرپوشيده از ديگر مكانهاي زيباي  اين منطقه به شمار مي آيند. اين شهر هم چنين داراي 3 موزه است : 1- موزه باستانشناسي كه در آن اكتشافات محلي و بقاياي Hitit و روميان در آن نمايش داده مي شود.   موزه قوم نگاري  و  موزه فرهنگ آتاتورك.

  بعد از  يك روز گردش در شهر  Alanda  -آلاندا  خوردن كباب  آدانا كه تندي خاصي داشته و از گوشت تازه طبخ ميشود خالي از لطف نخواهد بود. از نوشيدنيهاي محلي اين منطقه نيز مي توان به آب شلغم كه از شلغم سياه گرفته ميشود و همينطور) Shire  -   شيره) كه نوعي آب انگور است اشاره نمود.

  سيحان دم


  سدسيحان و درياچه واقع در شمال شهر ، پياده روهاي زيبا ، باغهاي چاي و مجموعه رستورانهاي زيبا همگي  مكانهاي مناسبي براي فرار از گرماي  روزانه به شمار مي آيند.  هنگام غروب آفتاب از يك طرف  منظره زيباي رودخانه  كه با چراغهاي درخشان مزين گرديده در معرض ديد شما قرار گرفته و از طرفي ديگر  نسيم آرامي كه در حال وزيدن است موجب تشكيل موجهاي كوچك بر سطح  آبهاي اين رودخانه مي گردد.از جمله  سواحل نزديك  به اين منطقه كه  در  عين حال داراي تسهيلات رفاهي مناسب نيز هست مي توان به منطقه yumurtal?k - يومورتاليك  اشاره كرد.  در اين منطقه كاخي باستاني در بندرگاه قرار گرفته  كه به اسكله ماهيگيران  مشرف مي باشد. منطقه(  Karata?    - كاراتاش )نيز  از زيبائي هاي خاصي برخوردار است كه تماشاي آنها براي هر  بينندهاي  لذت آور است.  پارك  چامليك  هم از جمله مناطق زيباي ذيگر اين منطقه  است كه  در عين حال محلي مناسب براي ماهيگيري  نيز  به شمار مي آيد.

  كمي جلوتر از جاده آدانا در حوالي شهر اسكندرون و در نزديكي Yakap?nar   -  ياكاپينار  شهري با نام ميسيس  (Misis) قرار گرفته است.  از ويژگيهاي اين شهر قرار گرفتن آن در سر راه  جاده ابريشم است.  در ميسيس و اطراف آن در  نگاه اول ويرانه هاي دوران روميان از جمله سنگفرش موزائيكي  كه متعلق به قرن چهارم ميلادي است به چشم مي خورد.  در اين سنگفرش كشتي نوح و حيوانات داخل آن نيز  به تصوير كشيده شده است.  كمي آنطرف تر و در امتداد جاده ،  ويرانه هاي تاريخي   Y?lankale   -  ييلان كاله و  كاخ   شاهمران  -  Sahmeran   برفراز كوهي سنگي به شكلي كه كاملاً بر روي رودخانه Ceyhan (جيحان) قرار گرفته است ارز اندام ميكند.در قسمت جنوبي ييلان كاله و در منطقه Sirkeli  -سيركلي به جنبه كاري هاي انجام شده توسط هئيت هيت ها نماينگر آن است كه  Muvatalish   - موواتاليش  در طول مسير حركتي خود به كشور مصر در منطقه( Sirkeli -سيركلي) سري زده و در آنجا توقفي نيز داشته است.روستاي  ديلك كايا  - (Dilekkaya  ( Anavarza  باستاني  كه در شمال رودخانه جيحان قرار دارد.  از مكانهاي ديدني  اين روستا مي توان به يك شهر رومي و كاخي زيبا اشاره كرد.  در موزه كوچك موجود  در اين شهر  2 نمونه از هنر موزائيك كاري كه در آن زمان در  حمامهاي رومي استفاده مي شده وجود دارد.از ابتداي خليج اسكندرون به سمت انتها 2 بخش باستاني ديگر نيز وجود دارد.  شهر( Castabala  -  جاستابالا) شهري است كه  دسترسي به آن از طريق جاده( Karatepe   -   كاراتپه ) ممكن مي باشد.  از جمله آثار ديدني اين منطقه مي توان به خيابانهاي ستون دار حمام و قلعه اي قرار گرفته در روي ستونها اشاره نمود.

  دشت ايسوس


  در اين دشت كه در گذشته يعني در سال 333 قبل از ميلاد الكسا ندركبير ، داريوش سوم و ارتش ايران  را طي جنگي مغلوب كرد  امروزه به محلي مملو  از  محصولات مركبات تبديل شده است.  اين مركبات امروزه  نياز كشور تركيه را  به ميوه هائي از قبيل پرتقال ، نارنگي و ليمو كاملاً برطرف نموده است.كمي دورتر از ساحل در  خليج  Iskenderun  -  اسكندرون  مجموعه Sokullu Mehmet  - سوكوللو محمد پاشا  قرار دارد.در اين منطقه مكانهائي از قبيل مسجد ، بازار ، كاروانسرا و مدرسه اي متعلق به قرن شانزدهم به چشم مي خورد. از جمله مكانهاي تاريخي ديگر اين منطقه مي توان به  Cin kulesi -  جين كولسي  و يك كاخ نيز  اشاره نمود.

  اسكندرون كه در گذشته  Alexandetta  -  الكساندتا  ناميده مي شده ابتدا توسط الكساندركبير و پس از پيروزي بر ايرانيان در دشت Issos ايسوس بنا نهاده شد.  امروزه اين شهر به عنوان يك شهر پر جمعيت و بندري جايگاه خاصي را در تعاملات تجاري بعنوان  شهري  مركزي و  تجاري ايفا مي كند.  هتل ها ، رستورانها و كافه هاي متعدد موجود در اين منطقه با توجه به نحوه   قرار گيري و منظره خاصي  كه از وجود پاركهاي اطراف نشات مي گيرد با چشم انداز زيبائي كه به سمت دريا دارد ، نظر هر بيننده اي را به خود معطوف مي نمايد.  از غذاهاي معروف اين منطقه ميگوهاي لذيذ آن ، دسر گرم  كونفه  تهيه شده از دانه هاي گندم شيرين به اضافه پنير آب  شده و پيش غذاي هر سوس متشكل از پوره نخود ، شير و فلفل قرمز اشاره كرد.  از سوغاتي هاي مشهور اين منطقه هم بايد به وسايل چوبي شامل ميز هاي حكاكي شده كار دست . صندلي  و غيره اشاره كرد.

  در بخش جنوبي ساحل اسكندرون شهر چينار قرار گرفته  كه داراي سواحل ، هتل ، مهمانخانه ها و رستورانهاي بسيار زيبائي مي باشد.   So?ukluk  - سوئوكلوك  منطقه اي است كه  در مسير جاده Antakya   -آنتاكيا ، اما كمي دورتر از جاده اصلي قرار گرفته است. اين منطقه مكان مناسبي است براي فرار از گرما  زيرا داراي آب و هواي خنكي است.  در مسير راه بعد از گذشتن از  Belen Pass -  بلن پاس  حتماً در مقابل كاخ Bagras - باگراس كه در مقاطع مختلف توسط روميان ، ماملوكها و جنگجويان جنگهاي صليبي به اشتغال درآمد توقفي كوتاه داشته باشيد.  از اين كاخ در  گذشته براي  كنترل مسير  منتهي به كشور عربستان استفاده مي شده است. يك كليساي كوچك نيز  در اين كاخ وجود دارد.

  شهر Antakya


  اين شهر در واقع وابسته به شهر مقدس  (Antioch -  آنتي اوچ) بوده و در كنار رودخانه( Asi  -  آسي) (Orontes )و در دشتي حاصلخيز در ميان كوهستانهاي بزرگ قرار گرفته است.  آنتاكيا به عنوان شهري كه در دوران روميان پايتخت سلجوقيان بوده و به دليل رونق بازرگاني موجود در  آن كه به نوبه خود موجبات  پيشرفت اين شهر را فراهم آورده  بعنوان اولين شهري كه واژه مسحيت در آن مطرح گرديد از جايگاه خاصي برخوردار است.

  موزه باستان شناسي آنتاكيا ، محل نگهداري يكي از غني ترين مجموعه هاي موزائيك هاي  رومي در جهان است. اين موزائيك هاي جالب در داخل سنگ ها قرار گرفته اند و در خلال حفاريهاي انجام شده در  منطقهa Antaky  در نزديكي منطقه  Dephne  -  دفنه بدست آمده اند. (بازديد از اين موزه همه روزه بجز روزهاي دوشنبه ممكن است)

  در بيرون شهر غار پيتر روحاني قرار دارد . اين مكان در سال 1983 توسط واتيكان مكاني مقدس اعلام شد.. بازار و مسجد  Habib Neccar  -  حبيب نجار   نيز از جمله مكانهاي ديدني ديگر اين منطقه به شمار مي آيد.دروازه آهني تعبيه شده در جنوب اين غار يكي از ورودي هاي  Antioch مقدس بوده است. به هنگام حركت در قسمت قديمي اين منطقه مرور  تاريخ و به ياد آوردن اشخاصي  از قبيل پيتر ، پوول ، بارناباس و ديگر اشخاص  ممكن است زيرا اين منطقه  از  گذشته تا به حال كمترين تغيير را به خود ديده است.  كاخ Antioch كه در قسمت فوقاني شهر قرار داشته و  نمائي زيبا و ديدني از مناطق اطراف را در معرض ديد بينندگان قرار مي دهد.
  ویرایش شده توسط pari san در تاریخ ۳۱/۳/۱۳۹۳   ۱۴:۲۳
 • leftPublish
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2023 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان