خانه
2.62K

داستان مادران مشهور (به مناسبت روز جهانی مادر )

 • ۱۳:۳۶   ۱۳۹۳/۱/۳۱
  avatar
  کاربر فعال|447 |521 پست  حکایت زنان تاریخ سازی که با وجود مادر بودن ، به اهدافشان می رسند شنیدنی است ، داستان شگفت زندگی آنها با شکست ها ، دردها و موفقیت هایشان را به مناسبت روز جهانی مادر بشنوید.  12 می روز جهانی مادر است .آنا جارویس نخستین روز مادر را در  سال 1908 در شهر گرافتون برای تشویق خانواده ها به ادای احترام به مادرانشان در ساده ترین شکل و در خانه برگزار نمود. در سالهای بعد که این روز  شکل و بوی تجاری به خود گرفت جارویس به شدت خشمگین شد. جارویس به عنوان یک همسر و مادر صراحتا به رویدادهای مربوط به روز مادر و خرید گل و هدیه های گران قیمت اعتراض نمود. از نظر وی مراسم مربوط به این روز از چشم انداز اولیه خود برای نمایش قدردانی از مادران و مادربزرگ ها کاسته بود!! شاید اکثر ما با دیدگاه  او موافق نباشیم چرا که با توجه به زحمات مادران دوست داشتنی و دستاوردهای باور نکردنی مادران از جمله 10 زن معروف زیر در داخل و خارج از خانه ، خیلی سخت است که در برابر زحمات آنها  هر آنچه که در توان داریم را انجام ندهیم!


       مری ولستن کرافت   


   او از پیشگامان فمینیست و مادر مری شلی نویسنده " فرانکشتاین" بود. 5 سال پیش از آنکه مری ولستن کرافت( Mary Wollstonecraft)  نخستین اثر فمینیستی خود یعنی " دفاع از حقوق زنان " را در سال 1792 منتشر کند، کتابی با عنوان " تفکری در آموزش دختران : همراه با بازتابهای هدایتی در مهمترین وظایف زندگی " را منتشر کرد. با محوریت این موضوع که بعدا در " اثبات بی گناهی " تاکید شد، نخستین اثر ولستن کرافت بر اساس نظریه های شخصی وی در مورد این بود که ذهن زنان تنها برای همسر و یا مادر بودن نمی باشد. در طول یک دوره زمانی که ازدواج به طور وسیعی بر مبنای ثروت و دارایی می چرخید و زنان از کمترین استقلال و حقوق قانونی لذت می بردند در خواست وی برای برابری جنسیتی مساله ساز می نمود.ولستن کرافت شانس تربیت دخترانش ، مری و فانی را نداشت او در سال 1797 هنگام زایمان از دنیا رفت.


  به هر حال او استعداد نویسندگی خود را برای ماری دخترش به ارث گذاشت که نهایتا دختر او استعداد ادبی خود را در قالب داستان ترسناک و کلاسیک " فرانکشتاین " نشان داد.


       ماری کوری   


   


  ماری کوری (Marie Curie ) فیزیکدان در کنار دخترانش ایوا و ایرنه

  ایوا کوری وقتی که در سن رشد بود زیاد مادرش را در خانه نمی دید. البته این تعجب آور نیست، چون ماری کوری به سرعت موانع را برای گرفتن جایزه نوبل شیمی سال 1911 هموار می کرد. زمانی که وی به این افتخار رسید دخترش ایوا 7 سالش بود. البته آن تنها جایزه نوبلی نبود که فیزیکدان لهستانی به خانه آورد. در سال 1903 کوری جایزه نوبل فیزیک را به طور مشترک با همسرش پیر کوری از آن خود کردند که در مورد جداسازی ایزوتوپهای رادیو اکتیو پولونیوم و رادیوم بود.

  پس از آن پیر همسرش در سال 1906 توسط حادثه کشیده شدن واگن اسب کشته شد و ماری کوری بیشتر وقت خود را به تحقیق درباره فعالیتهای شیمیایی گذرانید تا با دخترانش، اما به هر حال زندگی حرفه ای او برای دخترانش قابل درک بود.

  گرچه اوا کوری به جای علم سراغ دنیای هنر رفته بود اما با اینکارش توانست بیوگرافی مادرش را در سال 1943 به چاپ برساند که بسیار پرفروش بود.زندگی بزرگسالی ایرنه تا حدود زیادی مثل زندگی مادرش بود : دختر بزرگتر به یادگیری علم رادیواکتیویته در کنار مادر خود پرداخت و توانست جایزه نوبل فیزیک را همراه با همسرش فردریک جولیت در سال 1935 کسب کند.ماری و ایرنه هر دو بر اثر سرطان خون از دنیا رفتند که باعث شد بسیاری فکر کنند که این بیماری آنها در اثر مواد رادیواکتیو بروز کرده است. 


       فلورانس اونز تامپسون   


   


  مشهور به " مادر مهاجر "

  در سال 1936 ، زندگی فلورانس تامسون با رکود اقتصادی بزرگی مواجه شد. تا زمانی که عکاسی بنام دوروتا لنج عکسی سیاه و سفید از چهره نگران تامپسون را برای روزنامه سانفرانسیسکو انداخت.

  کار کردن برای اداره اسکان دولت ایالات متحده که برای کمک به کارگران کشاورز مهاجر تشکیل شده بود ، باعث می شود که لنج با تامپسون و خانواده بی بضاعت او در اردوگاه نیپومو مواجه شود. اخبار به سرعت به انتشار چهره او می پردازند و بعدها از او بعنوان " مادر مهاجر" برای مثالی از فقر شدید که تامپسون و دیگر آمریکایی ها دچارش بودند یاد می شود. در یادداشتهای لنج او گفته بود که تامپسون و خانواده اش در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند . لنج نام زن را تا سال 1975 نمی دانست تا اینکه تامپسون پس از 4 سال با دیدن عکس خود در مکان های عمومی خودرا میشناسد. 4 سال بعد بیل گنزال ، به دنبال تامپسون و سه دخترش که در عکس " مادر مهاجر " دیده می شود می گردد و در می یابد که خانواده آنها به سختی از دوران رکود اقتصادی آمریکا جان سالم بدر برده اند و چاق و چله شده اند و هیچ اثری هم از دوران رکود در آنها دیده نمی شود. اگرچه تامپسون به سود حاصل از عکس رسید و دولت فدرال در سال 1936 یعنی بلافاصله پس از انتشار آن عکس 9979 کیلوگرم مواد غذایی به اردوگاهی که در آن بودند اهدا نمود .


         کاترین هافتون هیپبورن   


  مادر آدری هپبورن ، اگرچه همانند دختر معروفش یک ستاره سینما نبود، همواره در کانون توجه قرار داشت . کاترین مارتا هپبورن میراث قابل توجهی را پس از مرگ خود در سال 1951 از خود به جا گذاشت. به دنبال نصیحت مادرش در بستر مرگ برای ادامه تحصیل، هپبورن موفق به اخذ مدرک لیسانس خود در زمینه علوم سیاسی و تاریخ در سال 1899 و کارشناسی ارشد در زمینه شیمی و فیزیک در سال 1900 شد. که هر دو این مدارج را از کالج برین ماور گرفت که یک دستاورد غیر معمول برای یک زن به شمار می رفت. کمتر از یک دهه بعد، او تبدیل به طرفدار حق رای بانوان و زنی فعال شد که از کنترل زاد و ولد دفاع می کرد. بعد از آشنایی با بنیانگذار قیمومیت یعنی مارگرت سانگر ، هپبورن به لابی ایالات متحده برای از بین بردن محدودیت های خود در زمینه کنترل زاد و ولد و آموزش مسائل ج-ن- سی از طریق همکاری با کمیته ملی در قوانین فدرال برای کنترل تولد در سال 1930 کمک نمود. در آن زمان، مسائل حقوقی کنترل زادو ولد و سقط جنین بیش از امروز بحث بر انگیز بود اما هیپبورن بخاطر محبوب نبودن سیاست کنترل زاد و ولد مورد اتهام فساد اخلاقی قرار گرفت. در خانه هپبورن و همسرش به 6 فرزند خود درباره حقوق زنان و بهداشت آموزش می دادند و یکی از آن کودکان یعنی کاترین هپبورن – از چهره های محبوب هالیوود - برنامه های والدین خود را بعدها به مرحله اجرا رسانیده است.


       رز کندی  


   


  مادر سیاسی

  زندگی رز کندی (Rose Kennedy) از ابتدا تا انتها تحت تاثیر سیاست قرار داشت. وی سیاسی ترین مادر آمریکاست که 3 فرزند پسر او در دولت آمریکا از شهرت برخوردار شدند.او درخانواده ای بزرگ شد که پدر خانواده " جان اف کندی " در کنگره آمریکا فعالیت می کرده و پس از آن به عنوان شهردار بوستون در اوایل سال 1900 منصوب شد. زمانی که تعداد فرزندان او به عدد 9 رسیده بود، رز کندی خانواده 9 نفره خود را همانند یک تیم ورزشی مدیریت می کرد، او از اطلاعات مربوط به دندان بچه ها گرفته تا سایز کفش آنها را ثبت و نگهداری می کرد. در محل یادداشت تقویم 1936 کندی نوشته بود که : " من به تربیت و پرورش بچه ها مثل یک حرفه نگاه می کنم ." در به رسمیت شناختن ایمان و باورهای او به کاتولیک ، واتیکان در سال 1951 به وی لقب " کنتس پاپ " اهدا کرد . پس از 104 سال زندگی ، 4 فرزند او در شرایط غم انگیزی از دنیا رفتند . بزرگترین پسر وی جوزف در یک حادثه در جنگ جهانی دوم در سال 1944 کشته شد و چهار سال بعد دختر او کاتلین در یک حادثه سقوط هواپیما کشته شد. جان و رابرت نیز در سالهای 1963 و 1968 ترور شدند.


       کورتا اسکات کینگ   


  کورتا اسکات کینگ ( Coretta Scott King )در جریان فعالیتهایی اجتماعی شوهرش که منجر به ترور وی شده بود معروف شد.

  زمانی که رهبر جنبش حقوق مدنی، مارتین لوتر کینگ جونیور در سال 1968 در شهر ممفیس تنسی ترور شد، زندگی او وارد قسمت غم انگیز خود شد. یک مادر تنها همراه با 4 کودک به نامهای یولاندا، مارتین، دکستر و برنیس که حمل مشعل جنبش فراگرفته در سراسر کشور که توسط همسر او ایجاد شده بود نیز بر شانه های او قرار گرفت.

  در مقایسه با زمان جکی کندی که بطور مشابه در سال 1963 بیوه شده بود، کینگ توانست تعادلی در روابط اجتماعی و سفر ها و سخنرانی هایش در کنار وظیفه مادر بودن ایجاد کند. در همین اوضاع او با موفقیت توانست لابی کنگره ایالات متحده را برای ایجاد یک تعطیلی برای بزرگداشت زندگی و کار همسرش متقاعد کند که رییس جمهمور وقت یعنی رونالد ریگان در سال 1983 نیز آنرا امضا نمود.

  سپس در بازگشت به آتلانتا مرکز کینگ، برای ایجاد تغییرات غیر خشونت آمیز اجتماعی که توسط مارتین لوتر کینگ جونیور مورد حمایت قرار می گرفت را تاسیس نماید. از زمانی که کورتا کینگ در سال 2006 از دنیا رفت، کودکانش میراث خانواده خود و مرکز کینگ را کنترل می کنند که هنوز هم انتقاداتی به همراه خود دارد. هنوز هم ، دوشنبه سوم ماه ژانویه به نام مارتین لوتر کینگ است . خستگی ناپذیری های این زن و مادر فداکار برای کمک به حقوق بشر و ماندگاری نام همسرش در تاریخ ثبت شده است.


       ایندیرا گاندی   


   


  ایندیرا گاندی (Indira Gandhi ) نخست وزیر هند و پسرش سانجی مشاور ارشد سیاسی

  حتی قبل از اینکه ایندیرا گاندی نخست وزیر هند شود، به نظر می رسید که به فعالیتهای سیاسی خود ارزش فراوانی قائل است. نخست وزیری پدر او – جواهر لعل نهرو- ورای ازدواجش این امر را تسهیل می کرد.در مارچ 1942، در 24 سالگی با فیروز گاندی ازدواج کرد و صاحب دو پسر شدند، راجیو و سانجی .اما کارهای اتحادیه با وجود زمانی که فداکارانه برای پدر تنهایش که اولین نخست وزیر هند پس از استقلال از بریتانیا بود می گذاشت رو به وخامت نهاد. اما حتی اگر گاندی نقش همسری را به خوبی ایفا نکرده بود، توانست نقش مادر بودن را با سیاست ادغام کند . سانجی پسر کوچکترش توانست به عنوان جانشین و مشاور ارشد سیاسی او در سه دوره متوالی از سالهای 1966 تا 1977 در دفتر او فعالیت نماید.

  بلافاصله پس از اینکه وی برای بار چهارم در انتخابات پیروز شد، سانجی در اثر سانحه هوایی درگذشت. وی در سال 1984 ترور شد. شب قبل از ترور، گاندی به جمعیت گفت که :" اگر من امروز بمیرم ، هر قطره خون من باعث تقویت ملت خواهد شد " پسر بزرگترش راجیو گاندی ، همانطور که مادرش دوست داشت به ریاست دفتر او انتخاب گردید.


       جی کی رولینگ   


   


  J.K. Rowling

  زمانی که جلد اول مجموعه محبوب "هری پاتر " را منتشر کرد، مجرد بود ولی بعد دوباره ازدواج کرد و حالا دو فرزند بیشتر دارد. این نویسنده انگلیسی ، در مورد سری داستان های هری پاتر اظهار تاسف می کند و می گوید: " زمانی که شروع به نوشتن کتاب خارق العاده ام کردم – سال 1990- به مادرم چیزی نگفته بودم."


  مادر رولینگ قبل از انتشار مجموعه " هری پاتر و سنگ جادو " در سال 1997 از دنیا رفت و فقدان او رولینگ را در دنیای هنر عجیب و غریب جادوگری درحالی که به تنهایی با مشکلات مالی مواجه بود تنها گذاشت. پشتکار او در آن زمان طولانی بسیار زیاد بود. نهایتا با کامل کردن جلد هفتم از این سری داستان ، " هری پاتر و یادگاران مرگ " در سال 2007 رولینگ طبق آمار نشریه فوربز به عنوان " نخستین زن نویسنده میلیاردر" به دنیا معرفی شد. در سال 2001 رولینگ دوباره ازدواج کرد و صاحب دو فرزند دیگر شد اما او هیچوقت دوره تاریک و دلگیر خود در اوایل سال 1990 در حالی که مادری تنها بود را فراموش نمیکند.

  در سال 2010 ، رولینگ برای کانون رفاه کودکان بریتانیا یک " شبکه امنیت " ایجاد کرد تا اینکه هری پاتر در آنجا با تکان دادن چوب جادویی خود او و زندگی دخترش جسیکا را در امان نگه دارد.
 • leftPublish
 • ۱۳:۳۷   ۱۳۹۳/۱/۳۱
  avatar
  پروانه
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|4627
  همه ی مامانا
 • ۱۵:۲۵   ۱۳۹۳/۲/۴
  avatar
  سولماز
  یک ستاره ⋆|836 |1199 پست
  واقعا موجودی به مهربونی مادر وجو نداره تو دنیا ....
 • ۱۷:۰۴   ۱۳۹۳/۲/۴
  avatar
  آوینا
  دو ستاره ⋆⋆|4848 |2686 پست
  یکیشم مامانای خودمون که تو دنیا لنگه ندارن بزن دست قشنگرو به افتخاره مامانای مهربون خودمون
 • ۱۹:۵۱   ۱۳۹۳/۲/۴
  avatar
  *باران مهــــر*
  کاربر فعال|491 |434 پست
  نياز ب مشهور شدن ندارن مامانا، همينطوريش عزيزن
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2023 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان