خانه
8.9K

دختران جوان!بهنگام استفاده از لنز به این 10 مورد توجه کنید

 • ۰۹:۳۵   ۱۳۹۱/۹/۱۴
  avatar
  کاربر فعال|131 |223 پست

  اگر حتی یک بار بخواهید از لنز چشم استفاده کنید باید این مطلب را بخوانید. تمام نکته هایی که در دل این مطلب است می تواند سلامت چشمان شما را از برخی خطرهای جدی حفظ کند. یک تکه پلاستیک شفاف بی رنگ یا رنگی، تکه ای کوچک که در چشم شما قرار می گیرد و باعث می شود وضوح بینایی شما افزایش یابد یا رنگ چشمان تان تغییر کند؛ حالا بسیاری از انسان ها از لنزهای تماسی چشمی برای اصلاح مشکلات بینایی خودشان یا صرفا به دلیل زیبایی استفاده می کنند اما شاید مشکل اینجاست که استفاده از این لنز آنقدر راحت است که گاه از یاد می بریم که باید خیلی مراقب آنها و چشم هایمان باشیم. در این مطلب به مواردی اشاره می کنیم که تمام کسانی که از لنز استفاده می کنند باید در مورد آن دقت کنند.
   
  ● مهم ترین زمان احتیاط

  زمانی که لنز را داخل چشم تان می گذارید یا خارج می کنید.
   
  راستش را بخواهید این زمان ها را می توان لحظات طلایی برای میکروب هایی دانست که منتظر ورود به چشم شما هستند.
   
  شما انگشت تان را داخل چشم تان می کنید و اینگونه فرصت ورود میکروب ها را به محیط چشم می دهید. قبل از تماس با لنز دست تان را کاملا بشویید (و اگر می توانید ضدعفونی کنید). اگر هم به طور مرتب از لنز استفاده می کنید بهتر است ناخن هایتان را کوتاه کنید تا ناخن های بلند و تیز شما سطح لنزها یا سطح پلک و چشم تان را خراش ندهد. از آب معمولی (یا آب جوشیده) برای شست و شوی لنزها استفاده نکنید و حتما از محلول های مخصوص نگهداری لنز استفاده کنید.
   

  ● نخوابید
   
  وقتی مدت طولانی لنزها را داخل چشم نگه می دارید
   

  درواقع علت مخالفت بسیاری از چشم پزشکان با لنزها همین است که استفاده کننده ها گاهی فراموش می کنند آنها را از چشم شان خارج کنند (یا تنبلی مانع آن می شود) اما یادتان باشد لنزها مانع رسیدن اکسیژن به چشم ها می شود. اگر لنزها را شب از چشم تان خارج نکنید خطر ایجاد زخم در قرنیه شما به شدت افزایش می یابد. این زخم ها گاه می تواند منجر به کوری شود.
   


  ● چه دارویی مصرف می کنید؟
   
  زمانی که دارو مصرف می کنید
   
  قطعا اگر بخواهید قطره ای در چشم تان بریزید، لنزها را خارج خواهید کرد اما آیا می دانید مصرف برخی از داروهای خاص ممکن است با وضعیت لنز شما ربط پیدا کند؟ مثلا اگر قرص های پیشگیری از بارداری مصرف کنید چشم ها به دلیل استروژن موجود در این قرص ها به لنزها حساس تر خواهد شد. همین طور این قرص ها میزان اشک ریزش را کاهش می دهند و اینگونه چشم ها خشک تر و امکان آسیب آنها با لنز بیشتر می شود. قرص های ضدحساسیت و آنتی هیستامین ها هم چشم را خشک می کنند و برخی داروهای ضدآکنه می توانند باعث ایجاد احساس خارش در چشم دارای لنز شوند.
   
  ● تاریخ گذشته ممنوع!
   

  وقتی محلول های نگهدارنده مشکل ساز می شوند
   
  محلول های نگهداری لنز در انواع و اقسام شکل ها و اسم ها و فرم ها در دسترس هستند اما حواستان باشد که مواد نگهدارنده موجود در این محلول ها فاسدشدنی است؛ پس هرگز از محلول های تاریخ گذشته استفاده نکنید. چنین محصولاتی می تواند مشکلات جدی را برای چشم ایجاد کند. درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز خود را با نوعی دیگر عوض کردید، بدانید که ممکن است چشم تان نسبت به نوع جدید واکنش نشان دهد. درضمن هرگز محلول های نگهدارنده را در ظرف های دیگر نریزید و درب ظرف های حاوی آنها را باز نگذارید زیرا این کارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام میکروب ها را به شدت افزایش می دهد.
   

  ● اشک مصنوعی با خودتان داشته باشید
   
  زمانی که چشم های شما بسیار خشک می شوند
   

  از آنجایی که لنزها کاملا سطح روی چشم را می پوشانند و مانع از رسیدن اکسیژن می شوند، بسیاری از استفاده کننده های لنز گهگاهی خشکی چشم را تجربه خواهند کرد. این خشکی چشم ممکن است در برخی شرایط خاص (مثلا سوار شدن در هواپیما، بودن در آب و هوای کاملا خشک، مصرف داروهای آنتی هیستامین و...) شدیدتر هم شود. بهتر است تمام کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، همیشه یک یا چند بسته قطره اشک مصنوعی با خود داشته باشند تا در این مواقع از آنها استفاده کنند.
   

  ● اول لنز بگذاریم یا آرایش کنیم؟
   
  زمانی که آرایش می کنید
   

  کیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است که می توانند باعث حساسیت و تحریک چشم شوند. یادتان باشد که هرگز وسایل آرایشی خودتان را به کسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نکنید. درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشک ریزش یا دردناک، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نکنید.
   
  درصورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده کنید. اگر هم از محصولات دورچشم استفاده می کنید حتما از مرطوب کننده های با پایه آب که از نوع «کم حساسیت» باشند استفاده کنید.
   

  یادتان باشد که مرطوب کننده ها، کرم ها و فونداسیون ها با پایه روغنی و کرمی می تواند حسابی چشم دارای لنز را تحریک کند و موجب آزار شود. یک نکته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می کنید قبل از آرایش چشم ها لنز را در چشم تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می کنید، اول چشم هایتان را آرایش کنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج کرده و بعد اقدام به پاک کردن آرایش از چشم و دورچشم خود بکنید.
   

   

  ● زیر سشوار تا می توانید پلک بزنید
   

  زمانی که به آرایشگاه می روید
   
  سالن های زیبایی و آرایشگاه ها پر از ذرات معلق در هوا هستند که ناشی از اسپری ها و سایر مواد شیمیایی است که در هوا پخش می شوند. بهترین کار این است که وقتی به آرایشگاه می روید، لنزتان را با خودتان نبرید و از عینک استفاده کنید اما اگر مجبور هستید لنز بگذارید هم اگر می توانید در محیط آرایشگاه عینک به چشم بزنید تا از تماس بسیاری از ذرات معلق در هوا با چشم تان جلوگیری کنید. درضمن یادتان باشد که اگر لنز در چشم دارید وقتی زیر سشوار نشستید، تا می توانید پلک بزنید.
   
  ● دود، دشمن شماست
   

  زمانی که در هوای آزاد هستید
   
  ذرات معلق در هوا، به خصوص آلاینده ها می توانند چشم ها را تحریک کنند و میزان تحریک در چشم هایی که لنز دارند بیشتر است. ذرات معلق، گردوخاک، غبار هوا و دود نمونه هایی از مواد آزاردهنده هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مکانیسم اشک ریزش سعی می کند از خود دفاع کند و این برای کسانی که لنز دارند بسیار سخت است. در هوای بسیار آلوده بهتراست لنزهایتان را خارج کنید و با عینک بیرون بروید (البته بهترین کار این است که در چنین هوایی بیشتر در محیط های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).
   

  ● با لنز شیرجه نزنید
   زمانی که به استخر می روید
   

  قطعا با عینک، شیرجه زدن داخل استخر لذتبخش نخواهد بود اما این را هم یادتان باشد که پریدن داخل آب پر از کلر (یا حتی دارای برخی آلودگی ها) با لنزی به چشم از آن هم بدتر است. اگر می توانید بدون لنز شنا کنید، اگر هم می توانید عینک تان را با بندی ببندید که از چشمان تان جدا نشود. در ضمن بهتر است تا یک ساعت پس از شنا کردن، لنزها را در چشمان تان نگذارید.
   
  ● خطر سیگار برای لنزی ها
   
  زمانی که سیگار می کشید
   

  افراد سیگاری می دانند که روشن کردن هر نخ سیگار، آسیبی است که به سلامت خود وارد می کنند اما آیا می دانید افراد سیگاری که لنز در چشم دارند ۸برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر زخم قرنیه و عفونت چشمی هستند؟

   

 • leftPublish
 • ۱۶:۵۳   ۱۳۹۱/۱۰/۱۳
  avatar
  صبا
  کاربر فعال|416 |581 پست
  من از لنز طبی رنگی یه مدت طولانی استفاده می کردم الان عمل کردم. ولی واقعا خیلی اذیت شدم. یه نکته دیگه هم اضافه کنم هیچ لنزی رو با هر چقد دقت هم که نگه میدارید بیشتر از یک سال استفاده نکنید.
 • ۲۱:۴۰   ۱۳۹۱/۱۰/۱۴
  avatar
  بلوندی
  کاربر فعال|567 |644 پست
  من رنگی گرفتم ولی تا حالا سه چهار بار بیشتر استفاده نکردم چند ساله دارمش فکر کنم بهتره بندازمش دور
 • ۱۳:۰۷   ۱۳۹۱/۱۱/۲۸
  avatar
  یکتا
  کاربر جديد|8 |121 پست
  من میخوام واسه عروسی برادرم لنز رنگی بذارم نظرتون چیه؟ جواده یا جالبه؟ خودم فکر می کنم شاید بعدا پشیمون شم و بگم چقد جوگیر شده بودم...
 • ۲۳:۴۲   ۱۳۹۱/۱۲/۸
  avatar
  نازنین
  کاربر فعال|330 |750 پست
  به نظر من که جالب نیست مخصوصا اینکه اینقد نزدیکی یعنی می شی خواهر داماد دیگه
 • ۲۰:۴۰   ۱۳۹۱/۱۲/۱۰
  avatar
  نسیم جوون
  یک ستاره ⋆|544 |1149 پست
  یکتا منم می گم نذار به هر دلیلی اگه چشمت رو اذیت کنه اصلا به ریسکش نمی ارزه اینیم که نازنین می گه درسته
 • leftPublish
 • ۱۹:۳۸   ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
  avatar
  بهار دخت
  کاربر فعال|85 |339 پست
  یکتا اگه یه رنگ خیلی تابلو مثل آبی و ... نباشه یه رنگ طبیعی تر مثل عسلی و... من می گم خوبه اما از این لنزای ارزون که از صد متری معلومه لنز گذاشتی نگیر اگه خواستی یه لنز خوب بگیر
 • ۱۶:۰۹   ۱۳۹۲/۶/۲۷
  avatar
  مهتا کرامت
  دو ستاره ⋆⋆|954 |2274 پست
  خیلی خطرناکم هستاآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2024 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان