خانه
35.6K

رفع سفیدی مو

 • ۱۲:۱۵   ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  avatar
  دو ستاره ⋆⋆|652 |2369 پست
  موهای سفید:
  شما هم از فراوان شدن موهاي سپيدتان نگرانيد؟ مگر چند بهار از زندگي‌تان گذشته است؟ چرا خيلي‌ها حتي تا چهارمين دهه از زندگي هم رنگ سپيد موهايشان را نمي‌بينند و خيلي‌ها هنوز به دومين دهه نرسيده براي پنهان كردن همان موهاي سپيد، به فكر چاره مي‌افتند؟ تبليغات گسترده‌اي كه در مورد رفع سفيدي موها مي‌شود نيز نشان‌دهنده همين دغدغه و افزايش بي‌شمار تعداد افرادي است كه با سپيدي موها روبه‌رو هستند. 
  متخصصان عقيده دارند افزايش سن، تنها دليل سفيد شدن موها نيست. دلايل ديگري هم وجود دارد كه بايد به آنها توجه شود. البته هيچ تفاوتي هم ندارد چه نوع مويي با چه رنگي داريد، هر نوع مويي با توجه به سن و عوامل ژنتيك مستعد سفيد شدن است.
  دكتر زهره نيكبخت، متخصص و مو در اين‌باره به «جام‌جم» مي‌گويد: «هميشه سن باعث ايجاد سفيدي مو نمي‌شود. البته به طور طبيعي حدود 30 سالگي روند سفيد شدن موها شروع شده و در هر دهه اين سفيد شدن مو 10 تا 20 درصد افزايش مي‌‌يابد، اما گاهي بيماري‌هاي مختلف يا كمبود ويتامين‌ها هم مي‌تواند چنين شرايطي را به وجود آورد. به همين دليل حتي گاهي سفيدي مو در سنين نوجواني و جواني هم بروز خواهد كرد.»
  وي با ذكر عوامل مختلفي كه باعث سفيد شدن موها مي‌شود، مي‌افزايد: «سن، نقشي اساسي در اين رابطه دارد، اما مواردي ديگر مانند عوامل ژنتيك و ارثي نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. كمبود بعضي ويتامين‌ها مانند ويتامين B12 نيز در سفيد شدن موها موثر است. اختلالات تيروئيد و استرس نيز از ديگر عوامل موثر در سفيدي موهاست.»
  «كم‌خوني‌، كمبود آهن و كمبود روي در بدن از ديگر مواردي است كه مي‌تواند موجب سفيدي موها شود.»

  درمان و رفع سفيدي مو
  دكتر نيكبخت به اين نكته اشاره مي‌كند كه از نظر علمي شواهدي مبني بر وجود داروي خاص براي برگرداندن رنگ موها يا پيشگيري از سفيد شدن آنها وجود ندارد، اما متخصصان در حال بررسي اين مساله هستند.
  وي ادامه مي‌دهد: «اگر در اجتماع ببينيم و بشنويم كه فردي رنگ موهايش برگشته يا با مصرف دارو يا گياهي خاص سفيدي رنگ مويش تغيير كرده است، شايد به دلايلي نظير برطرف شدن بيماري‌هاي مرتبط با سفيدي مو باشد. به عنوان مثال ممكن است فردي كم‌خوني داشته و با درمان كم‌خوني، رنگ مو برگشته باشد. بنابراين پزشك معالج بايد ابتدا علت اصلي سفيدي مو را تشخيص داده و سپس درمان را شروع كند.»
  دكتر نيكبخت در مورد تبليغات گسترده‌اي كه در مورد رفع دائمي سفيدي موها وجود دارد خاطر نشان مي‌كند: «اگر چنين تبليغاتي از نظر علمي واقعيت داشته باشد، ديگر نبايد فردي را با موهاي سفيد ببينيم. درست همانند تبليغاتي كه در مورد افزايش قد وجود دارد، در حالي كه هنوز افرادي با قد كوتاه در جامعه حضور دارند.»

  نكاتي باريك‌تر از مو
  اين پزشك متخصص و مو در مورد رنگ كردن مكرر و تاثير آن در سفيد شدن موها مي‌گويد: «استفاده زياد از موادي كه براي رنگ كردن موها به كار مي‌رود، بخصوص در مورد موهاي ابرو كه از سنين خيلي پايين و تنها به منظور زيبايي استفاده مي‌شود، ممكن است در سفيدي زودرس موها تاثير داشته باشد.»
  وي با اشاره به اهميت استفاده صحيح از لوازم آرايش مو مي‌گويد: «اگر بدرستي و با در نظر گرفتن اصول صحيح از سشوآر و... استفاده شود، مشكلي ايجاد نخواهد شد، اما متاسفانه خيلي از افراد نمي‌دانند چگونه بايد از اين لوازم استفاده كنند. به عنوان مثال اگر موي كاملا خيس را به مدت طولاني با سشوآر خشك كرده و حالت دهند، مو حتما آسيب خواهد ديد.
  شايد شما هم شنيده باشيد اگر تار موي سفيدي را بكنيد، ممكن است تعداد آنها افزايش يابد. اما اين پزشك متخصص با نفي اين موضوع توضيح مي‌دهد: «ما هيچ دليل علمي در اين مورد نداريم. شايد تنها دليل اين باور اين باشد كه وقتي موي سفيدي را مي‌بينيم، به آن دقت كرده و موهاي سفيد بيشتري كشف مي‌شود.»
  وي در ادامه با ذكر مواردي كه خود فرد مي‌تواند به كاهش تعداد موهاي سفيد كمك كند، اشاره كرده و مي‌گويد: «ثابت شده است سفيدي مو بين افراد سيگاري 4 برابر بيشتر از سايرين است. بنابراين با ترك سيگار افراد زيادي مي‌توانند از سفيدي مو پيشگيري كنند.»
  دكتر نيكبخت در پايان به مردم توصيه مي‌كند كه مو هم مانند هر عضو ديگري به مراقبت و توجه نياز دارد و در صورت بي‌توجهي به آن، حتي درمان بموقع بيماري هاي مربوط را هم با مشكل روبه‌رو خواهد كرد.

  رفع سفیدی مو

  راههای درمان سفیدی مو
  یک متخصص پوست و مو، گفت: سفید شدن موها در سنین بالای ۱۶ سال طبیعی است و نیازی به مراجعه به پزشک ندارد.
  دکتر حسین کاووسی اظهار کرد: سفید شدن موها در سنین زیر ۱۶ سال به عنوان یک مشکل پاتولوژیک در نظر گرفته می‌شود، اما در سنین بالای ۱۶ سال این اتفاق عادی است و نیازی به مراجعه به پزشک ندارد.
  به گفته این متخصص پوست و مو، سفید شدن موها دارای عوامل ارثی و خانوادگی است، ضمن اینکه استرس‌های روحی شدید، مشکلات عصبی و ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز می‌تواند سبب سفید شدن موها شود.
  کاووسی افزود: سفید شدن موها در افراد سفید پوست به میزان بیشتری دیده می‌شود.
  وی در ادامه با بیان اینکه راه درمانی خاصی برای جلوگیری از سفید شدن موها وجود ندارد، گفت: تنها با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض استرس‌های شدید روحی می‌توان روند سفید شدن موها را به تأخیر انداخت.
  این متخصص پوست و مو، ادامه داد: استفاده از برخی داروها همچون قرص "پابا" می‌تواند روند پیشرفت سفید شدن موها را به تأخیر بیندازد وی در ادامه با اشاره به اینکه تبلیغ برخی شامپوهای درمان کننده سفیدی مو به هیچ عنوان جنبه علمی ندارد،مصرف این گونه شامپوها تأثیری در درمان سفید شدن مو ندارند و تنها موها را رنگ می‌کند و با قطع مصرف آن‌ها رنگ مو به حالت پیشین خود برمی گردد کندن موهای سفید نیز تأثیری در افزایش یا کاهش تعداد موهای سفید ندارد.

  علت سفید شدن مو در سن جوانی
  بيهوده نيست كه مي‌گويند جوان هم جوان‌هاي قديم! اين اصطلاح اگرچه از سوي سالخوردگان در ارزيابي رواني رفتاري جوانان امروزي اما مصاديق اين سخن تا ظواهر و نشانه‌هاي جسمي آنان نيز امتداد يافته و خيلي از جوانان امروزي نه صرفا به لحاظ روحي كه به لحاظ جسمي نيز ظاهر جواني خود را از دست داده‌اند و پيش از زمان موعد نشانه‌هاي پيري در آنها بروز و ظهور يافته است.
  اين نشانه پيش از هر چيز در سفيد شدن و ريزش موهاي سر خود را نشان مي‌دهد؛. موهايي كه گرچه در آسياب سفيد نشده‌اند، اما در دوران شباب رنگ باخته‌اند. 
  در گذشته ظاهر شدن اولين موهاي سفيد به معني ورود آدمي به ميانسالي و پختگي تعبير مي‌شد، چنانچه موي سفيد احترام داشت و آن را نشانه بزرگي و باتجربگي معني مي‌كردند. اما امروزه در جامعه ما تعداد جواناني كه موهايشان زودتر از زمان طبيعي‌اش رو به سفيدي گذاشته در حال افزايش است كه برخي آن را از عوارض زندگي پراسترس و صنعتي معاصر مي‌دانند كه آثار خود را در سفيدي زودرس موي سر نمايان  مي‌كند. 
  در گذشته سفيد شدن  مو يكي از ويژگي‌هاي ارثي محسوب مي‌شد. گروهي نيز اين رخداد را در نتيجه افزايش سلول‌هاي مفيد خون توجيه مي‌كردند، اما امروزه اين عقايد و ديدگاه‌هاي مشابه آن به كلي رد شده‌اند. با اين حال هنوز هم بسياري از متخصصان پوست و مو نقش وراثت را در اين رخداد مقدم مي‌دادند. 
  بطور متوسط موها از سن 35‌سالگي شروع به سفيد شدن مي‌كند و موهاي ريش و سبيل زودتر از موي سر سفيد مي‌شوند و معمولا از ناحيه شقيقه شروع شده به سمت فرق سر پيشرفت مي‌كند و راهي براي پيشگيري از سفيد شدن در ميانسالان وجود ندارد اما هميشه سفيد شدن مو به‌دليل بالا رفتن سن نيست و بسياري از شرايط ديگر نيز موها را سفيد مي‌كنند. 
  در پايين‌ترين لايه پوست و در محل پايه و تكيه تار مو، سلول‌هايي به نام «ملانوسيت» قرار دارند كه دائما تركيبي با نام «ملانين» توليد مي‌كنند و همين «ملانين» است كه رنگ موها را ايجاد مي‌كند. وقتي ملانوسيت‌ها كاملا فاقد رنگدانه شوند مو سفيد مي‌شود و اگر تعداد ملانين يك تار مو كمتر از حالت عادي شود، آن مو خاكستري و نقره‌اي مي‌شود. ملانوسيت هر 10 سال حدود 10درصد از ميزان و توان توليد رنگ خود را از دست مي‌دهد. 
  اگرچه چگونگي از دست دادن اين رنگدانه‌ها دقيقا مشخص نيست، اما آنچه مشخص است، اين است كه در نخستين مراحل خاكستري شدن مو، ملانوسيت هنوز وجود دارد؛ اما غيرفعال است. ميانگين سني سفيد شدن مو در سفيدپوستان 34 سال و در سياهپوستان 42سال است. اگر موي يك فرد سفيدپوست زودتر از 20‌سالگي و سياهپوست زودتر از 30 سالگي سفيد شود، به آن سفيد شدن زودرس مو مي‌گويند.
  معمولا سفيد شدن مو در مردان در حدود 30سالگي و در زنان در 35سالگي رخ مي‌دهد. البته نسبت به عوامل تغذيه‌اي و ژنتيكي، حدود سني ذكر شده تغيير مي‌كند.
  از طرفي در برخي افراد موها بسيار زود شروع به سفيد شدن مي‌كند كه بايد گفت شروع اين اتفاق بستگي به ژني دارد كه از والدين خود به ارث مي‌بريم. برخي افراد تصور مي‌كنند يك فشارعصبي شديد يا هول و هراس ناگهاني باعث مي‌شود موها يك شبه سفيد شود، اما ديدگاه‌هاي علمي با اين ادعا سازگار نيستند. 
  موي بدن و صورت هم مثل موي سر خاكستري مي‌شود؛ اما معمولا اين اتفاق بعد از تغيير رنگ موي سر بوجود مي‌آيد. سفيد شدن موي سر معمولا از شقيقه‌ها آغاز مي‌شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقيه نقاط پشتي سر مي‌رسد.

  نشانه پيري نيست
  بسياري از جوانان وقتي اولين موهاي سفيد را در آينه مي‌بينند، مي‌ترسند و براي اين‌كه مثلا نشانه‌هاي پيري را در خود از بين ببرند شروع به كندن موهاي سفيد مي‌كنند. كندن موهاي سفيد و يا رنگ‌كردن آنها و يا چيدن مو برخلاف عقيده عوام باعث كم شدن موي سفيد نمي‌گردد.
  براي جلوگيري از سفيد شدن زودرس موها بايد از مواد غذايي استفاده كرد كه حاوي املاح روي، آهن، پتاس و منگنز باشد. تحقيقات نشان داده كمبود فلزاتي مانند آهن، روي، منگنز، تيتانيوم، تنگستن و مس از عوامل اصلي در سفيد شدن موها هستند، البته اين مساله علاج هم دارد.
  كارشناسان تغذيه معتقدند؛ افرادي كه دچار سفيدي مو هستند، بايد ميوه‌هايي همچون؛ سيب، گلابي، هلو و همه ميوه‌هايي كه حاوي مقاديري از املاح گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند و نيز مصرف سبزيجاتي همچون؛ سير، پياز، موسير و تره كه داراي منگنز هستند را در برنامه غذايي خود بگنجانند.
  نخودفرنگي، قارچ، آجيل، لوبيا، عدس، گوجه فرنگي، موز، آلو، سويا و سيب زميني از جمله غذاهايي هستند كه مقدار قابل‌توجهي مس دارند و مي‌تواند بر پوست و مو تاثير بگذارد و حتي از سفيد شدن مو هم جلوگيري كند. 
  خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل‌الطيب، مخلوط پودر سبوس برنج و شكر با نبات ساييده شده و نان جو هم در حفظ رنگ مو و كاهش موهاي سفيد موثر است و موهاي سفيد شده از موهاي رنگي شكننده‌ترند، ولي ريشه آنها سست نيست و بنابراين سفيد شدن موها نشانه ريزش مو نمي‌باشد.

  كمبود ويتامين‌ها
  بسياري از بيماري‌ها نيز مي‌تواند روند سفيد شدن موها را تسريع كند. كمبود ويتامين‌هاي B ، بخصوص اسيدپانتوتنيك و ويتامين 12 B يكي از موی سفیداين موارد است. بيماري تيروئيد، بيماري‌هاي سيستم ايمني، كم‌خوني، رژيم‌هاي سخت و طولاني‌مدت، بيماري‌ها و افزايش گلبول‌هاي سفيد خون نيز باعث سفيدي زودهنگام و بيش از حد موها مي‌شود.  
  در كنار اين مساله بايد به استعمال دخانيات نيز اشاره كرد. سيگار كشيدن نيز موها را سفيد مي‌كند. تحقيقات نشان داده، سرعت سفيد شدن مو در سيگاري‌ها، چهار برابر افراد غيرسيگاري است. شايد علت اين امر، كاهش رسيدن اكسيژن به ريشه موها باشد.
  سفيد شدن موي سر اگرچه بسياري از جوانان و بخصوص زنان را نگران مي‌كند، اما ظاهرا تا حدود زيادي از طاس شدن سر آنان جلوگيري مي‌كند. دكتر محمدرضا خرازي،  متخصص پوست و زيبايي معتقد است موهايي كه سفيد مي‌شوند ماندگاري بيشتري مي‌يابند و ريزش آن به تاخير مي‌افتد، ضمن اين‌كه موهاي سفيد در جواني كه در ميان موهاي سياه به چشم مي‌خورد و به اصطلاح حالت جوگندمي دارد به برخي از افراد زيبايي بيشتري هم مي‌دهد، لذا با ديدن موي سپيد در آينه چندان هم احساس پيري نكنيد. 
  ویرایش شده توسط سنا در تاریخ ۲۸/۱۰/۱۳۹۲   ۱۲:۱۶
 • leftPublish
 • ۱۵:۳۳   ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  avatar
  مروارید
  یک ستاره ⋆|399 |1307 پست
  ممنون عالی بود
 • ۱۱:۳۴   ۱۳۹۲/۱۱/۶
  avatar
  مروارید
  یک ستاره ⋆|399 |1307 پست
  مواد غذایی ضد پیری را دریابید:
  با گذشت زمان موهای سفید لابه‌لای موها خودنمایی می‌کنند. برای اینکه با پیری فیزیولوژیک موها مقابله کنید به تغذیه‌ی تان اهمیت بیشتری بدهید. برای این کار ویتامین‌های زیر را دریابید:
  ویتامین E : روغن‌های گیاهی، روغن زیتون یا روغن کنجد و غیره
  سبزیجات سرشار از بتاکاروتن : میوه‌ها و سبزیجات زرد، نارنجی و سبز تیره
  گیاهان سرشار از زینک یا همان روی: جوانه‌ گندم، لوبیاها، توفو و غیره
  منیزیم: میوه و سبزیجات، میوه‌های خشک، مغزها و آجیل و غیره
  کلسیم: سبزیجات برگ سبز تیره، بادام، آجیل‌ها، انگور فرنگی و غیره
  پتاسیم: گوجه‌فرنگی، هویج، لوبیا
  آهن: آجیل‌ها، میوه و سبزیجات خشک، گوشت، جلبک‌های دریایی
 • ۱۵:۰۴   ۱۳۹۲/۱۱/۱۲
  avatar
  سنا
  دو ستاره ⋆⋆|652 |2369 پست
  موها یک شب سفید نمیشود:

  رفع سفیدی مو
 • ۱۴:۲۰   ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  avatar
  Nanayi joon
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|4285 |6357 پست
  شما شامپوی رفع سفیدی مو رو قبول دارید؟
 • ۱۱:۰۵   ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  avatar
  Nanayi joon
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|4285 |6357 پست
  کسی در مورد شامپوی رفع سفیدی چیزی میدونه
 • leftPublish
 • ۱۱:۳۹   ۱۳۹۲/۱۱/۱۹
  avatar
  Nanayi joon
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|4285 |6357 پست
  راه های هوشمندانه برای جلوگیری از سفید شدن مو
  بیشتر متخصصان و پزشكان بهداشت و سلامت بر این باورند که افزایش روند سفید شدن سریع موها كه حالا نگرانكننده هم شده است در نتیجه آلودگی هایی است كه از محیط زیست به طبیعت و سپس به بدن انسان نفوذ میكنند و از جمله مسائلی مانند غذاها، خوراكیهای مصرفی و زندگی پراسترس روی میدهند. ایران ناز، با این حال، روش هایی نیز وجود دارند تا موهای خود را به طور طبیعی مشكی نگاه داریم یا دستكم سفید شدن آنها را به تاخیر اندازیم. برخی از ساده ترین این شیوه های مطمئن و سالم و حفظ رنگ مشكی موها در فهرست این مطلب آمده اند.
  از هندیها كمك بگیرید
  استفاده از Amla موثرترین محافظ طبیعی مو
  انگور فرنگی هندی یا Amla، از مفیدترین تركیبات غذایی طبیعی است كه میتوان از آن استفاده كرد. شما میتوانید پودر خشك این میوه را با كمی عسل مخلوط كرده و روزی 2مرتبه از آن استفاده كنید، همچنین میتوانید از آبنباتهای شیرین شده آن مصرف كنید. یكی دیگر از استفادههای این میوه، استفاده مستقیم آن روی موهاست. بد نیست موهای خود را با پودر خشك Amla بشویید و سپس با روغن غنی شده آنكه بهعنوان محافظ سیاهی مو شناخته میشود، موهای خود را چرب كنید. اگر میخواهید از شر شوره موی سر خلاص شوید، از مخلوط پودر این میوه و آبلیمو استفاده كنید. این مخلوط را بهمدت 2 ساعت قبل از شامپو زدن، به سر خود بمالید.
  نسخه مادربزرگها جواب میدهد
  استفاده از حنا
  اگرچه بسیاری از مادربزرگهای ما هنوز حنا را دوست دارند اما بسیاری از جوانترها رنگ قرمزی تیرهای كه حنا به موها میدهد را دوست ندارند. در صورتی كه استفاده از حنا به جای رنگ مو، برای پیشگیری از سفید شدن موها توصیه شده است. برای این كار باید مقداری برگ حنا را در روغن خردل حرارت دهید. پیش از اینكه آن را روی سرتان ماساژ دهید، اجازه دهید این روغن تركیبی دارویی چند ساعتی بماند تا خنك شود.
  روی سرتان آشپزی كنید
  استفاده از كاری و كره برای مشكی ماندن موها

  برگهای كاری در اصل ادویه معطری هستند كه برای مزهدار كردن غذاها استفاده میشوند. با این وجود، این ماده محتوی مواد بیوشیمیایی است كه ریشه موها را محكم كرده و شادابی پوست سر را افزایش میدهد. سعی كنید در غذاهای روزانه خود بیشتر از برگهای كاری استفاده كنید، همچنین میتوانید مقداری برگ كاری له شده را با روغن نارگیل مخلوط كنید و از آن بهعنوان تونیك ضدسفید شدن مو استفاده كنید.

  كرهای كه از شیر خالص گاو گرفته میشود نیز مادهای برای جلوگیری از آغاز سفید شدن موها شناخته شده است. این یكی از دلایلی است كه پزشكان مكتب طب سنتی و گیاهان باستانی هندوستان كه آیورودا نام دارد، بر خوردن حداقل مقدار كمی كره خالص كه از شیر گاو گرفته شده باشد، بهعنوان دارویی برای جلوگیری از سفید شدن موها تاكید كردهاند.
  از این شامپوها بخرید
  انتخاب هوشمندانه شامپو

  وقتی میخواهید شامپو بخرید، به تركیبات آن دقت كنید مثلا اگر ذرات عصاره زغال، آملا، شیكاكای، روی، سلینیوم و اسید سالسیلیك در آنها وجود داشت آنها را بخرید. اینها تركیبات ثابت شده مراقبت از مو هستند كه از شوره سر كه یك دلیل شناخته شده سفیدی موست جلوگیری و از سوی دیگر بهداشت و سلامت بیشتر سر را تامین میكند.
  در طبیعت هم درمان وجود دارد
  استفاده از مكمل های طبیعی مفید برای مو

  1-اسپیرولینا (نوعی جلبك دریایی):به خاطر دارا بودن مواد معدنی مهم و ضروری و البته نادر و كلروفیل موجود در آن كه یك نوع تونیك موی مشهور است.
  2-پروتئین و آمینو اسیدها: پروتئین و آمینواسیدهای بدن خود را با مصرف متعادل گوشت قرمز، ماهی، شیر، سبزیها و حبوبات افزایش دهید. آمینو اسیدهایی مانند سیستین و تیروزین در بسیاری از فرآوردههای ضدسفیدی مو یافت میشوند كه بر اثربخشی آنها تاكید شده است.
  3-ویتامین E: وجود این ویتامین برای مراقبت بیشتر از ایمنی پوست سر و سالم نگه داشتن ریشه موها، ضروری است. منابع توصیه شده این ویتامین عبارتند از، جوانهها، اسفناج، تخممرغ، شیر، كره، آجیلها و روغنهای نباتی.
  ماساژهای گیاهی
  افزایش جریان خون در پوست سر

  اغلب اوقات، پوست سر به دلایل وراثتی یا بالا بودن سطح استرس و مشكلات روحی، از كمبود جریان خون رنج میبرد. این مسئله به تامین مواد مغذی پوست آسیب وارد میسازد و سبب افزایش ناگهانی تعداد موهای سفید میشود. برای ممانعت از این رویداد، جریان خون را در پوست سرتان با ماساژهای منظم سر خود افزایش دهید.
  این عمل بهعنوان یك راهبرد مفید تاثیر بسیار خوبی دارد، به این معنا كه اضطرابها و تنشها را كم كرده و به شما برای بهترشدن جریان خون یاری میرساند. در صورتی كه پوست سر را با روغن كنجد، روغن نارگیل، روغن خردل و روغنهایی از این دست ماساژ دهید، نتایج بهتری حاصل میشود.

   رفع سفیدی مو
 • ۱۰:۵۱   ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  avatar
  Nanayi joon
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|4285 |6357 پست
  درمان و رفع سفيدي مو
  شما هم از فراوان شدن موهاي سپيدتان نگرانيد؟ مگر چند بهار از زندگي‌تان گذشته است؟ چرا خيلي‌ها حتي تا چهارمين دهه از زندگي هم رنگ سپيد موهايشان را نمي‌بينند و خيلي‌ها هنوز به دومين دهه نرسيده براي پنهان كردن همان موهاي سپيد، به فكر چاره مي‌افتند؟ تبليغات گسترده‌اي كه در مورد رفع سفيدي موها مي‌شود نيز نشان‌دهنده همين دغدغه و افزايش بي‌شمار تعداد افرادي است كه با سپيدي موها روبه‌رو هستند.

  متخصصان عقيده دارند افزايش سن، تنها دليل سفيد شدن موها نيست. دلايل ديگري هم وجود دارد كه بايد به آنها توجه شود. البته هيچ تفاوتي هم ندارد چه نوع مويي با چه رنگي داريد، هر نوع مويي با توجه به سن و عوامل ژنتيك مستعد سفيد شدن است.

  رفع سفیدی مو

  دكتر زهره نيكبخت، متخصص و مو در اين‌باره به «جام‌جم» مي‌گويد: «هميشه سن باعث ايجاد سفيدي مو نمي‌شود. البته به طور طبيعي حدود 30 سالگي روند سفيد شدن موها شروع شده و در هر دهه اين سفيد شدن مو 10 تا 20 درصد افزايش مي‌‌يابد، اما گاهي بيماري‌هاي مختلف يا كمبود ويتامين‌ها هم مي‌تواند چنين شرايطي را به وجود آورد. به همين دليل حتي گاهي سفيدي مو در سنين نوجواني و جواني هم بروز خواهد كرد.»
  وي با ذكر عوامل مختلفي كه باعث سفيد شدن موها مي‌شود، مي‌افزايد: «سن، نقشي اساسي در اين رابطه دارد، اما مواردي ديگر مانند عوامل ژنتيك و ارثي نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. كمبود بعضي ويتامين‌ها مانند ويتامين B12 نيز در سفيد شدن موها موثر است. اختلالات تيروئيد و استرس نيز از ديگر عوامل موثر در سفيدي موهاست.»
  دكتر نيكبخت يادآور مي‌شود: «كم‌خوني‌، كمبود آهن و كمبود روي در بدن از ديگر مواردي است كه مي‌تواند موجب سفيدي موها شود.»

  درمان و رفع سفيدي مو؛ واقعي يا تبليغاتي

  دكتر نيكبخت به اين نكته اشاره مي‌كند كه از نظر علمي شواهدي مبني بر وجود داروي خاص براي برگرداندن رنگ موها يا پيشگيري از سفيد شدن آنها وجود ندارد، اما متخصصان در حال بررسي اين مساله هستند.
  وی ادامه مي‌دهد: «اگر در اجتماع ببينيم و بشنويم كه فردي رنگ موهايش برگشته يا با مصرف دارو يا گياهي خاص سفيدي رنگ مويش تغيير كرده است، شايد به دلايلي نظير برطرف شدن بيماري‌هاي مرتبط با سفيدي مو باشد. به عنوان مثال ممكن است فردي كم‌خوني داشته و با درمان كم‌خوني، رنگ مو برگشته باشد. بنابراين پزشك معالج بايد ابتدا علت اصلي سفيدي مو را تشخيص داده و سپس درمان را شروع كند.»
  دكتر نيكبخت در مورد تبليغات گسترده‌اي كه در مورد رفع دائمي سفيدي موها وجود دارد خاطر نشان مي‌كند: «اگر چنين تبليغاتي از نظر علمي واقعيت داشته باشد، ديگر نبايد فردي را با موهاي سفيد ببينيم. درست همانند تبليغاتي كه در مورد افزايش قد وجود دارد، در حالي كه هنوز افرادي با قد كوتاه در جامعه حضور دارند.»

  نكاتي باريك‌تر از مو
  اين پزشك متخصص و مو در مورد رنگ كردن مكرر و تاثير آن در سفيد شدن موها مي‌گويد: «استفاده زياد از موادي كه براي رنگ كردن موها به كار مي‌رود، بخصوص در مورد موهاي ابرو كه از سنين خيلي پايين و تنها به منظور زيبايي استفاده مي‌شود، ممكن است در سفيدي زودرس موها تاثير داشته باشد.»
  وي با اشاره به اهميت استفاده صحيح از لوازم آرايش مو مي‌گويد: «اگر بدرستي و با در نظر گرفتن اصول صحيح از سشوآر و... استفاده شود، مشكلي ايجاد نخواهد شد، اما متاسفانه خيلي از افراد نمي‌دانند چگونه بايد از اين لوازم استفاده كنند. به عنوان مثال اگر موي كاملا خيس را به مدت طولاني با سشوآر خشك كرده و حالت دهند، مو حتما آسيب خواهد ديد.»
  شايد شما هم شنيده باشيد اگر تار موي سفيدي را بكنيد، ممكن است تعداد آنها افزايش يابد. اما اين پزشك متخصص با نفي اين موضوع توضيح مي‌دهد: «ما هيچ دليل علمي در اين مورد نداريم. شايد تنها دليل اين باور اين باشد كه وقتي موي سفيدي را مي‌بينيم، به آن دقت كرده و موهاي سفيد بيشتري كشف مي‌شود.»
  وي در ادامه با ذكر مواردي كه خود فرد مي‌تواند به كاهش تعداد موهاي سفيد كمك كند، اشاره كرده و مي‌گويد: «ثابت شده است سفيدي مو بين افراد سيگاري 4 برابر بيشتر از سايرين است. بنابراين با ترك سيگار افراد زيادي مي‌توانند از سفيدي مو پيشگيري كنند.»
  دكتر نيكبخت در پايان به مردم توصيه مي‌كند كه مو هم مانند هر عضو ديگري به مراقبت و توجه نياز دارد و در صورت بي‌توجهي به آن، حتي درمان بموقع بيماري هاي مربوط را هم با مشكل روبه‌رو خواهد كرد"جام جم"
  ویرایش شده توسط Nanayi joon در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۲   ۱۰:۵۲
 • ۱۰:۵۷   ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  avatar
  سنا
  دو ستاره ⋆⋆|652 |2369 پست
  گاهی موها روشن می شوند، نه سفید

  دکتر طباطبایی می گوید: روشن شدن موها و نه سفیدی آنها به علت تماس مستمر موها با نور آفتاب، کم خونی ناشی از فقرآهن، فقر ویتامین12 B و درمان با اینترفرون (اینترفرون ها نوعی از پروتئین ها هستند که موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شوند) اتفاق می افتد و با رفع این عوامل و مشکلات، موها به رنگ قبلی برمی گردند.
  این متخصص پوست تاکید می کند: یرخلاف تصور عامه و آنچه در رسانه ها تبلیغ می شود، مصرف قرص های روی در درمان سفیدی موها هیچ اثری ندارد و خرید و مصرف این قرص ها و هر محصول دیگری که برای درمان سفیدی مو تبلیغ می شود، فقط کم پولی جیب فروشنده را درمان می کند، زیرا تا امروز هیچ درمان علمی برای درمان دائم سفیدی مو کشف نشده است.
 • ۱۶:۰۸   ۱۳۹۲/۱۱/۲۷
  avatar
  شیرین
  کاربر فعال|128 |374 پست
  شما در مورد رفع سفیدی مو چ پیشنهادی دارید
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2023 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان