خانه
3.75K

مکان های تاریخی بیرجند(2)**ارگ کلاه فرنگی

 • ۱۰:۴۹   ۱۳۹۳/۴/۵
  avatar
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|6484 |4222 پست

  ارگ کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجار و بین سالهای ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده است و در حال حاضر این ارگ در محل استانداریخراسان جنوبی واقع است. این ساختمان که در گذشته به نام های دیگری همچون ارگ حسام الدوله ، قصر بی بی عروس و ارگ سرکار نیز خوانده میشد؛ صرف نظر از فرم زیگوراتی آن در بخش هم کف کاملترین نقشه و فضاسازی را دارا می باشد و قسمت ورودی ارگ جلوتر از طبقه هم کف ایجاد شده است که با چندین قوس طاق های زیبایی را در بنا به وجود آورده است.[۱]


  این ارگ که منسوب به امیر حسن خان شیبانی است و متعلق به امیر علم خزیمه بوده که وی آن را به فرمانداری بیرجند اهدا نمود.

  سازمان میراث فرهنگی این بنا را به عنوان یک ساختمان قدیمی و ارزشمند به ثبت رسانده است. این ارگ به شکل شش ضلعی و در رأس به شکل مخروط و به رنگ سفید می‌باشد و مصالح این ساختمان از گل، آجر، آهک و ساروچ است. 


 • leftPublish
 • ۱۰:۵۱   ۱۳۹۳/۴/۵
  avatar
  مریم الدوله
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|6484 |4222 پست

  این اثر تاریخی زمانی مقر حکومتی بود و  از یادگارهای اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار است.


  عمارت ارگ صرف نظر از فرم ویژه "زیگوارتی" و "شش اشکوبه" از چند بخش مهم تشکیل شده است. بخش هم کف بنا با داشتن کاملترین نقشه و فضاسازی، جایگاه ویژه‌ای در این بنا دارد. فضای ورودی ارگ جلوتر از طبقه هم کف ساخته شده و با چند قوس زیبا و چشمگیر طاق هایی را در آن بوجود آورده است.


  مجموع فضاهای به وجود آمده در طبقه هم كف، علاوه بر دارا بودن تزیینات و فنون تزیینی گوناگون به گونه‌ای طراحی شده كه فضاهای مختلف مانند هشتی ، گنبدی‌ها و اتاق‌ها به وسیله دالان‌های ارتباطی با هم مرتبط هستند.  حوضخانه بنا نیز مركزیتی را در طبقه هم‌كف به وجود آورده به طوریكه ورودی های مختلفی از فضای پیرامون حوضخانه به این محل گشوده می‌شوند. محوطه حوضخانه یک متر از كف اصلی بنا پایین تر است و به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است. فضای پیرامون این مكان دارای طاق نماهای تزیینی با مقرنس های زیبا است به تعداد طاق نماها ، سكوهای كوتاهی در بخش تحتانی آن تعبیه شده است.


  روشنایی فضای حوضخانه از طریق گنبد کلاه فرنگی و توسط پنجره‌های نورگیر تامین می‌شود. آب نمای زیبایی نیز با فرم مخصوص علاوه بر تهویه حوضخانه ، هوای مطبوعی را در این مكان به وجود می‌آورد.


  از جمله تزیینات به كار رفته در فضای حوضخانه، مقرنس، رسمی‌بندی، كاربندی های لانه زنبوری و تزیینات گلدانی است. طبقه اول بنا كه به صورت هشت ضلعی بر روی طبقه هم كف ساخته شده، دارای فضای كمتری است و چند اطاقك در آن ساخته شده است. همچنین سه طبقه دیگر بنا به صورت نمادی ساخته شده و صرفا به دلیل فرم پذیری بنا است.
 • ۱۰:۵۲   ۱۳۹۳/۴/۵
  avatar
  مریم الدوله
  چهار ستاره ⋆⋆⋆⋆|6484 |4222 پست
  مکان های تاریخی بیرجند(2)**ارگ کلاه فرنگی
  مکان های تاریخی بیرجند(2)**ارگ کلاه فرنگی
  مکان های تاریخی بیرجند(2)**ارگ کلاه فرنگی
  مکان های تاریخی بیرجند(2)**ارگ کلاه فرنگی
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2023 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان