ازآنجاکه مشکلات تيروئيدي که تشخيص داده نشده‌اند مي‌تواند به شدت موجب چاقي، بيماري‌هاي قلبي، افسردگي، اضطراب، ريزش مو، ناکارايي جنسي، ناباروري و علائم و مشکلات ديگر شوند، خيلي مهم است که مراقب وضعيت سلامتي خودتان باشيد.

براي اينکه مشکل تيروئيد داشته باشيد لازم نيست همه اين علائم را در خود مشاهده کنيد. در زير به چند مورد از متداول‌ترين علائم و نشانه‌هاي تيروئيد اشاره مي‌کنيم:

1. درد مفصلي و عضله، مشکلات تونل کارپ و تاندون

درد در ناحيه عضلات و مفصل‌ها، ضعف دست‌ها و گرايش به ايجاد مشکل تونل کارپال در دست‌ها، تونل تارسال در ران‌ها و التهاب پلانتار در پاها، همه مي‌توانند از علائم مشکلات تيروئيد تشخيص داده‌نشده باشند.

2. ناراحتي در گردن/بزرگ شدن گردن

احساس تورم در گردن و ناراحتي در قسمت جلويي گردن، خش‌دار شدن صدا يا بزرگ شدن محسوس تيروئيد، همه از علائم تيروئيد به شمار مي‌روند.

3. تغيير در وضعيت پوست و مو

پوست و مو شديداً دربرابر مشکلات تيروئيد آسيب‌پذير هستند و به‌ويژه، ريزش مو يکي از متداول‌ترين علائم مشکلات تيروئيد مي‌باشد. در کم‌کاري تيروئيد، موها معمولاً شکننده، زبر و خشک مي‌شوند که خيلي راحت شکننده شده و مي‌ريزند. پوست نيز ممکن است شديداً زبر، خشک و پوسته‌پوسته شود. در کم‌کاري تيروئيد، معمولاً ريزش موي غيرطبيعي در لبه بيروني ابرو ايجاد مي‌شود. در پُرکاري تيروئيد، ريزش موي جدي اتفاق افتاده و پوست نيز حساس و نازک مي‌شود.

4. مشکلات گوارشي

کم‌کاري تيروئيد معمولاً با يبوست جدي و طولاني مدت همراه است درحاليکه پُرکاري تيروئيد با اسهال و سندرم روده آسيب‌پذير همراه است.

5. بي‌نظمي عادت‌ماهيانه و مشکلات باروري

کم‌کاري تيروئيد معمولاً موجب سنگين‌تر شدن، دردناک‌تر شدن و بيشتر شدن عادت‌ماهيانه مي‌شود و در پُرکاري تيروئيد معمولاً عادت‌ماهيانه بسيار کوتاه، سبک و دير‌به‌دير خواهد شد. مشکلات تيروئيدي که تشخيص داده نشده و درمان نمي‌شوند ممکن است منجر به ناباروري نيز شوند.

6. سابقه خانوادگي

اگر مشکلات تيروئيد در خانواده شما موروثي باشند، شما بيشتر در معرض ابتلا به آنها قرار داريد. البته ممکن است از وجود اين مشکل در خانواده خود اطلاع نداشته باشيد، زيرا اين مشکل معمولاً در ميان نسل قبل به‌عنوان گواتر معروف بوده است. بنابراين به هر حرف و صحبتي که در خانواده درمورد گواتر و اضافه وزن ناشي از مشکل غدد پيش آمد دقت کنيد زيرا همين‌ها مي‌تواند به طور غيرمستقيم به مشکلات تيروئيد اشاره داشته باشد.

7. مشکلات کلسترول

بالا رفتن کلسترول، مخصوصاً وقتي به رژيم‌غذايي، ورزش يا داروهاي پايين‌آورنده کلسترول واکنش‌پذير نباشد، مي‌تواند نشانه کم کاري تيروئيد باشد. پايين بودن غيرطبيعي کلسترول نير مي‌تواند نشانه پُرکاري تيروئيد باشد.

8. افسردگي و اضطراب

افسردگي و اضطراب مي‌توانند نشانه‌هايي از بيماري تيروئيد قلمداد شوند. کم‌کاري تيروئيد معمولاً با افسردگي همراه است و پُرکاري آن معمولاً با اضطراب و حملات ترس. افسردگي که به داروهاي ضدافسردگي نيز واکنش نمي‌دهد هم مي‌تواند نشانه يک اختلال تيروئيد تشخيص داده نشده باشد.

9. تغييرات وزن

ممکن است يک رژيم‌غذايي کم‌چربي و کم‌کالري را با يک برنامه ورزشي قوي دنبال کنيد اما موفق به پايين آوردن وزنتان نشويد. مشکل در پايين آوردن وزن مي‌تواند نشانه کم‌کاري تيروئيد باشد. در پُرکاري تيروئيد نيز ممکن است باوجود خوردن همان مقدار غذاي قبل يا حتي بيشتر از آن وزنتان پايين بيايد. تغييرات وزن بي‌دليل و غيرطبيعي مي‌تواند نشانه‌هاي کم‌کاري يا پُرکاري تيروئيد باشند.

10. خستگي

احساس خستگي وقتي از خواب بيدار مي‌شويد، طوريکه انگار 8 تا 10 ساعت خواب شب برايتان کافي نبوده است و قادر نيستيد فعاليت‌هاي روزمره‌تان را شروع کنيد، مي‌تواند نشانه‌هاي مشکلات تيروئيد باشد. (در پُرکاري تيروئيد هم ممکن است فرد دچار بي‌خوابي شويد و همين باعث خسته ماندن شما در طول روز شود.)

اگر اين علائم را در خود مشاهده مي‌کنيد، حتماً به پزشک مراجعه کنيد تا آزمايش کامل تيروئيد از شما گرفته و وضعيتتان را ارزيابي کند.

منبع : مردمان