خانه
5.16K

چگونگی قد کودکان

 • ۱۳:۴۸   ۱۳۹۱/۸/۲۴
  avatar
  دو ستاره ⋆⋆|843 |2439 پست

    :هفت صبحیکی از دغدغه های جانبی پدر و مادرها در سن رشدفرزندانشان به قد آنها مربوط می شود. کدام پدر و مادری را سراغ داریدکه دوست داشتهباشد فرزندش کوتاه قد بشود؟ در این خصوص اهمیت ژنتیک در رشد قد افراد بر کسیپوشیده نیست اما دانشمندان دریافته اند که کوتاهی قد با عوامل تعجب برانگیزی همچوناختلالات عاطفی و عدم برخورداری از مهر و محبت مادری هم ارتباط دارد. آنها میگویند برخی کودکان پرورشگاهی با نسبت بیشتری در قیاس با بچه های معمولی به کوتاهیقد دچار می شوند.

               

                    



  آغاز رشد قدی کودک

  دوران جنینی نقطه آغاز رشد قدی کودک
  است و این رشد در دوران نوزادی تا زمان بلوغ نیز ادامه پیدا می کند. رشد قدی بعداز بلوغ با بسته شدن صفحه رشد، متوقف خواهد شد. قد نوزاد در هنگام تولد حدود 50سانتی متر است و حدود 35 سانتی متر هم در دو سال اول زندگی به طول قد اضافه می شود. 

  روند رشد قد به این ترتیب ادامه مییابد که هر ساله تا رسیدن به سن بلوغ شش سانتی متر به قد فرد افزوده می شود. سپسدر زمان بلوغ سرعت رشد قد دوباره افزایش می یابد و بعد از آن رشد طولی متوقف میشود. می توان گفت در زمان بلوغ حدود 30 تا 35 سانتی متر به قد پسرها و حدود 20 تا
  25 سانتی متر به قد داخترها اضافه می شود.

                                   


  قد بلوغی دخترها و پسرها

  در مورد دختر خانم ها بیشتر در مراحل
  اولیه بلوغ به طول قد اضافه می شود و رشد قدی آنها بعد از شروع عادت ماهانه کاهشمی یابد و قطع می شود اما حداکثر رشد قد پسرها در مراحل پایانی بلوغ است. صفحه رشدقد دخترها به دلیل اینکه زودتر به بلوغا می رسند در سن 15 تا 17 سالگی بسته می شود. 


  صفحه رشد پسرها نیز در سنین 16 تا 18
  سالگی بسته می شود. به همین دلیل دانشمندان هشدار می دهند که افراد گول تبلیغاتداروهای افزایش رشد قد به صورت تضمینی در هر سن را نخورند و به این داروها اطمیناننکنند. بیشتر رشد قدی افراد به ژنتیک آنها بستگی دارد. به عنوان نمونه اگر قد پدر
  و مادر بلند نباشد احتمال قدکوتاهی فرزندشان زیاد است. به همین ترتیب کودکانی کهقدبلند هستندبه احتمال زیادی والدین کوتاه قد ندارند
  .

                            

  فرمول قد نهاییکودک!
  دانشمندان یک
  فرمول ساده را برای پیش بینی قد نهایی کودک به کار می گیرند. متوسط قد یک پسرعبارت است از مجموع قد پدر و مادرش تقسیم بر دو به اضافه عدد 6/5 و متوسط قد یکدختر هم از مجموع قد پدر و مادرش تقسیم بر دو منهای عدد 6/5 به دست می آید. 


  البته تمامیمحققان بر این باورند که عوامل دیگری مانند سوء تغذیه یا اختلالات عاطفی و برخوردارنبودن از مهر و محبت مادری نیز در کوتاهی قد دخالت دارند. مسائل هورمونی مانند کمکاری تیروئید یا افزایش عملکرد غده فوق کلیه و البته ابتلا به برخی از بیماری هانیز می توانند باعث کوتاهی قد شوند. کمبود هورمون رشد یکی از شایع ترین علت هایکوتاهی قد به شمار می آید.


   
  اگر مادر در دوران بارداری در معرض موادشیمیایی قرار گرفته باشد وزن نوزاد به هنگام تولد کمتر از حالت طبیعی خواهد شدواحتمال کوتاهی قد نوزاد هم وجود دارد. به این ترتیب کوتاه بودن قدوکمبود وزن دردوره نوزادی و کودکی هم می تواند باعث کوتاهی قد در سنین بزرگسالی باشد.

                    
       

                     
  ویرایش شده توسط مریم در تاریخ ۲۴/۸/۱۳۹۱   ۱۳:۵۲
 • leftPublish
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
زیربخش
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2024 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان