خانه
93.6K

نکات خانه داری

 • ۰۲:۰۷   ۱۳۹۲/۱۱/۵
  avatar
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|15007 |7035 پست
   با توجه به نزدیک شدن عید و فریضه خانه تکانی بهتر دیدم از تجربیات هم و یا مطالب مفیدی که تو وب گردی هامون پیدا میکنیم استفاده کنیم

 • ۰۹:۴۵   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست

  یشنهاد واسه اونایي که توی خونه تکونی دستهاشون آسیب میبینه👏☺️

  👈دست را با خامه شیر تازه به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ داده ، سپس با آب ولرم بشوئید . این کار را می توانید هر روز انجام دهید
  با مخلوط ۲ قاشق چای خوری خامه شیر و ۲ قاشق غذا خوری آردگرم خمیری بدست می آید که ۱۵ دقیقه روی دستها بماند سپس با آب ولرم بشوئید.

  ویرایش شده توسط mona mona در تاریخ ۲۷/۱۱/۱۳۹۵   ۰۹:۴۵
 • ۰۹:۴۹   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  #برنامه_ریزی_عید
  خوب دوستای گلم امروز نوبت 👇
  ❣خانه تکانی پذیرایی:

  دیوارها
  ✨برای تمیز کردن دیوارهایی که رنگ روغنی دارند در خانه تکانی از این محلول استفاده کنید:
  یک سطل آب گرم، نصف پیمانه بوراکس، نصف قاشق مربا خوری مایع ظرفشویی، یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با هم خوب حل کنید و روی دیوار‌ها را با آن تمیز کنید.یک محلول دیگر برای پاک کردن دیوار‌های رنگ روغن و یا کاشی‌ها و سرامیک‌ها این است که یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش شیرین را با نصف پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ خوب حل کنید و روی قسمت‌های کثیف دیوار بکشید.
  برای از بین بردن ل که‌های مداد رنگی بچه‌ها از روی دیوار می‌توانید از یک مسواک کهنه و کمی خمیردندان کمک بگیرید.برای تمیز کردن لکه‌های مواد آرایشی یا مداد‌های شمعی از روی دیوار، پنبه‌ی آغشته به روغن بچه را روی آن بکشید.

  💥ترک‌های سقف و دیوار اتاق
  برای پر کردن ترک‌های سقف و دیوار اتاق،در خانه تکانی کمی چسب مایع را با جوش شیرین مخلوط کرده و این مخلوط خمیری را لای ترک‌ها بگذارید. اگر دیوار یا سقف شما رنگی است مقداری رنگ خوراکی متناسب با رنگ دیوار به این خمیر اضافه کنید.

  💥کندن کاغذ از سطوح چوبی
  برای کندن کاغذ از سطوح چوبی در خانه تکانی هرگز از کارد یا تیغ یا امثال این‌ها استفاده نکنید. بلکه کمی روغن مایع روی کاغذ بمالید و صبر کنید و سپس با پارچه‌ی نرمی روی کاغذ بمالید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب برداشته شود.
 • ۰۹:۵۱   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  تمیز کردن کفش های جیر

  #تمیز_کردن_کفش_جیر روش اول✅

  💥اگر در هنگام خرید کفش مردانه و یا زنانه، کفش جیر را انتخاب نمودید باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که پاک کردن این نوع چرم کار بسیار سختی است و این جنس کفش دائما در مرض کثیف شدن است. ۴ گام تا تمیز کردن کفش چرم جیرعنوان مقاله ای است که کارشناسان جهت آموزش به شما در نظر گرفته اند
  ۱- به کمک یک برس مخصوص گرد و خاک را پاک کنید
  ✅توجه داشته باشید که چرم جیر به آب حساس است بنابراین از تماس آن با آب جدا خودداری نمایید. همچنین برای شروع به کمک برس های مخصوص چرم جیر، به تمیز کردن کفش خود بپردازید.
  ۲- به آرامی بر روی چرم جیر برس بکشید
  همیشه از برس های مخصوص چرم جیر استفاده کنید، چرا که استفاده از انواع دیگر برس باعث ایجاد خراشیدگی بر روی چرم خواهد شد. لکه هایی که سخت پاک می شوند را با کشیدن برس های متعدد بر روی کفش پاک نمایید. همچنین در مورد لکه هایی که بسیار قوی بوده و با برس پاک نمی شوند می توانید از چاقو جهت کَندن آن لکه استفاده کنید.

  ۳- از پاک کن استفاده کنید

  چنانچه برخی از لکه ها به وسیله برس پاک نشد از پاک کن استفاده کنید.
  ۴- اسپری براق کننده مخصوص جیر استفاده کنید
  بعد از اینکه گرد و خاک را به کمک برس پاک نمودید، اسپری براق کننده را در فاصله ای مناسب نسبت به کفش قرار داده و بر روی آن اسپری نمایید.
  💥نکات تکمیلی در نگهداری کفش های جیر
  * اگر قصد دارید کفش خود را در مدت زمان زیادی نپوشید حتما آن را با کاغذ پوشانده و درون جعبه قرار دهید. توجه داشته باشید که وجود نور و رطوبت باعث آسیب دیدن کفش جیر می گردد.
  * اگر بند کفش هایتان کثیف شده است بسته به جنس آن می توانید آن را با آب و صابون بشویید.
  * از تماس کفش چرم جیر با آب جلوگیری نمایید، همچنین اگر کفش شما خیس شد با یک هوله تمیز و با فشار دادن بر روی کفش سعی کنید آب را جذب هوله کنید.
  * هرگز از روزنامه مچاله شده درون کفش استفاده نکنید، در صورتی که به هر دلیلی خیس شود امکان ایجاد لک بر روی کفش شما وجود خواهد داشت.
 • ۰۹:۵۱   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  تمیزکردن کفش جیر روش دوم👇👇

  ✨اگر روی کفش جیرلکه ای ایجاد شد با استفاده از روشهای زیر آن را از روی کفش پاک نمایید.✅
  1. اگر لکه آب روی کفش نوبوکتان ریخت، ابتدا با استفاده از دستمال توالت یا حوله کاغذی آب اضافه را خارج نمایید و با استفاده از اینها آب را جذب کنید. سپس بگذارید تا به حالت طبیعی خشک شوند. بعد از این‌که کفش خشک شد، آن‌را با استفاده از بُرس مخصوص، بُرس بکشید.
  2. اگر بر روی کفش‌های‌تان لکه‌ی گریس یا چربی ریخته باشد، از پودر تالک (یا پودر بچه) برای زدودن لکه استفاده نمایید. طوری پودر بزنید که کاملاً روی لکه را بپوشاند و بگذارید چند ساعت همین‌طور باقی‌بماند. سپس با استفاده از یک بُرس مخصوص، روی لکه را بُرس بکشید تا پودر زدوده شود؛ می بینید که لکه پاک شده.
  💥برای مقاومت کفش در مقابل تغییرات آب و هوایی پیشنهاد ما به شما پاشیدت اسپری سیلیکونی بر روی کفش است
 • ۰۹:۵۵   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  #برنامه_ریزی_خانہ_تکاني
  خوب دوستای عزیزم امروز نوبت خانه تکونی دیوارها وکف آشپزخونتون هس ☺️👇

  کف:
  در آخرین مرحله باید زیر کابینتها را در خانه تکانی تمیز کنید. روی زمین زانو بزنید و با یک جاروی دسته بلند یا جاروبرقی زیر کابینت ها را کاملا تمیز کنید. اگر می توانید یخچال و فریزر را هم جلو بکشید و زیر آنها را هم تمیز کنید. حالا می توانید کف را کاملا جارو بکشید و اگر فرشی در آشپزخانه هست، آن را بشویید. اگر کف خیلی کثیف است، باید آن را تکه تکه و از ته به سر با اسکاچ بشویید و با دستمال پاک کنید

  دیوارها:
  کاشی های آشپزخانه در خانه تکانی، مخصوصا کاشی های بالای سینک به نظافت نیاز دارند.
  اگر گاز زیاد چربی گرفته، محلول گازپاک کن را روی آن اسپری کنید و بعد از 10 دقیقه آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید.
  آنها را می توانید با اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی تمیز کنید. می توانید از الکل هم برای تمیز کردن کاشی ها در خانه تکانی استفاده کنید. برای سفید کردن زهکشی بین کاشی ها هم می توانید از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. برای تهیه آن جوش شیرین را با مقدار مساوی آب خمیر کنید و روی زه کشی ها بمالید. بعد از 15 دقیقه با دستمال آن را بردارید.
 • ۰۹:۵۸   ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  #خانه_تکاني_عید

  ❣خوب دیگه وقتی ام باشه دیگه وقت خانه تکاني هست☺️

  😮اگه هنوز برای تمیزی خونه ت هیچ اقدامي نکردی نگران نباش☺️
  ☄میتوني گام به گام با برنامه ریزی که مابراتون داریم پیش برید،خواهید دید که ظرف یک هفته یه خونه تمیز دارین
  ✅خوب دیگه وقتشه بریم شروع کنیم🏃‍♀

  ☃🌤☃🌤☃🌤☃

  ☝️حالا قلم و کاغذ به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام شود، بنویسید. سپس روی ورقه ای دیگر کارها را به ترتیبی که باید انجام داده شود ردیف کنید:
  نکته:برای انجام هر قسمت کار روز خاصی را در نظر بگیرید.

  ✨آشپزخانه تکانی✨
  آشپزخانه از شلوغ ترین جاهای خانه شماست. پر از مواد غذایی و ظرف و ظروف بنابراین تمیز کردن این بخش خانه ناخودآگاه وقت بیشتری از شما می گیرد اما با استفاده از این ترتیب برایآشپزخانه تکانی می توانید کارتان را راحتتر انجام دهید و خانه تکانی را با موفقیت بیشتری به پایان برسانید.

  ✅هود:
  هودها معمولا یک فیلتر دارند که به راحتی باز و تمیز می شود. البته چربی که روی فیلتر هود می نشیند معمولا زیاد است. برای شستن هود در خانه تکانی به آب داغ و مایع ظرفشویی نیاز دارید. بخشهای بیرونی آن را هم می توانید با دستمال مرطوب و پاک کننده چند منظوره تمیزکنید.

  ✅گاز:
  برای تمیز کردن گاز در خانه تکانی پایه های چدنی گاز را بردارید و با آب و مایع ظرفشویی کاملا بشویید. اگر گاز زیاد چربی گرفته، محلول گازپاک کن را روی آن اسپری کنید و بعد از 10 دقیقه آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید. اگر گاز زیاد کثیف نیست، می توانید با یک اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی آن را تمیز کنید و بعد، کف ها را پاک کنید. فر را هم می توانید به همین روش تمیز کنید. اگر فر خیلی کثیف است می توانید آن را چند دقیقه روشن کنید. وقتی کمی گرم شد، آن را تمیز کنید.

  ✅یخچال:
  برای تمیز کردن یخچال در خانه تکانی آن را از برق بکشید، مواد غذایی را بیرون بیاورید و اضافات را دور بریزید. قفسه ها را جدا کنید و در سینک بشویید. دیواره ها را هم از داخل و بیرون با یک دستمال مرطوب پاک کنید. حالا مواد را سر جایشان برگردانید و یخچال را به برق بزنید.😊👏
 • ۰۸:۲۹   ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  نقش نمک در خانه داری

  ▪️ نمک را به منظور تمیز کردن و رفع بوی بد در منزل می توان استفاده کرد. ترکیب آن با موادی مانند آبلیمو، سرکه و جوش شیرین باعث تقویت این تمیز کننده می شود.

  ▪️ به یاد داشته باشید ابتدا کمی از ترکیب را روی سطح کوچکی آزمایش کنید.

  ▪️ برای برطرف ساختن لکه های چای و قهوه از درون قوری و فنجان کمی نمک درون آن ها بمالید.

  ▪️ برای شستن گلدان هایی که دست درون آن ها جای نمی گیرد، کمی آب نمک در گلدان ریخته و بگذارید مدتی بماند.

  ▪️ برای رفع بوی بد قمقمه و کوزه، کافی است کمی نمک درون آن ها بریزید.

  ▪️ برای برق انداختن و رفع تیرگی ظروف نقره، قبل از شستن، کمی نمک به آن ها بمالید.

  ▪️ برای برطرف ساختن لکه های برجامانده از آب در آکواریوم یا گلدان، کمی نمک ساده (نمک یددار نباشد) را به دیواره آن بمالید، سپس کاملاً با آب شست وشو دهید.

  ▪️ برای پاک کردن چربی از قابلمه و ماهی تابه، کمی نمک درون آن پاشیده و سپس با کاغذ آن را پاک کنید.

  ▪️ برای تسهیل شست و شوی ظرفی که در آن تخم مرغ سرو شده، کمی نمک درون ظرف پاشیده و سپس آن را بشویید.

  ▪️ برای تمیزکردن فرگاز، کمی نمک درون آن پاشیده و سپس با فشار دست لکه های آن را تمیز کنید.

  ▪️ برای کاهش دوده شومینه و برخورداری از شعله زردرنگ، هر از گاهی، یک یا دو مشت نمک درون شومینه بپاشید.

  ▪️ برای تمیز کردن ظروف برنجی، نمک، سرکه و آرد را به نسبت مساوی با هم تقسیم کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس روی ظرف را کاملاً با این خمیر پوشانده و اجازه دهید به مدت یک ساعت بماند، سپس با یک پارچه نرم آن را پاک کنید.

  ▪️ برای تمیز کردن و برطرف کردن لکه های ظروف مسی، آن ها را با سرکه و نمک بشویید.

  ▪️ برای برطرف ساختن لکه های چربی روی فرش کافی است یک واحد نمک را با چهار واحد سرکه مخلوط کرده و سپس فرش را به آرامی با آن تمیز کنید.

  ▪️ برای برطرف کردن بوی بد پیاز از دست ها، آن ها را با نمک و سرکه بشویید.

  ▪️ برای زدودن لکه های عرق از روی لباس، چهار قاشق غذاخوری نمک را با یک لیتر آب گرم مخلوط کرده سپس با اسفنج آغشته به این محلول لکه ها را به آرامی پاک کنید.

  ▪️ برای پاک کردن لکه های خون از روی الیاف طبیعی مانند پنبه، کافی است آن را در محلول نمک و آب سرد خیس کرده و سپس با آب گرم و مواد شوینده بشویید. پس از آن لباس را در آب جوش بیندازید.

  ▪️ برای شستن و سفیدتر کردن پرده ها و قالیچه ها آن ها را با آب و نمک بشویید.

  ▪️ برای افزایش عمر مسواک، قبل از مصرف، آن ها را در آب نمک قرار دهید.

  ▪️ برای افزایش طول عمر جارو، قبل از مصرف، آن را در آب گرم و نمک قرار دهید.

  ▪️ برای برطرف ساختن بوی بد لوله ها و زدودن چربی، لوله سینک آشپزخانه، محلول آب نمک در آن بریزید.

  ▪️ برای زدودن لکه های قهوه از قوری، چهار قاشق غذاخوری نمک را همراه با آب درون قوری بریزید و پس از مدتی بشویید.

  ▪️ برای پاک کردن کپک از گوشه حمام کافی است با آب لیمو و نمک خمیری تهیه کرده و حمام را با آن تمیز کنید.

  ▪️ برای برطرف کردن لکه های زنگ، آن ها را در آب لیمو و نمک خیس کرده و سپس در آفتاب قرار دهید.

  ▪️ برای رفع بوی بد یخچال ترکیبی از جوش شیرین و نمک در آن قرار دهید.

  یخچال را با ترکیب آب، نمک و جوش شیرین تمیز کنید.

  ▪️ برای سفید کردن دندان ها، مسواک را نمدار کرده و در مخلوط جوش شیرین و نمک فرو ببرید. سپس دندان ها را با آن مسواک کرده و سپس کاملاً بشویید.

  برای سفید کردن ملحفه های زرد شده، آن ها را با محلول جوش شیرین، نمک و آب جوش بشویید.

  اگر شمع ها را برای مدت چند ساعت در محلول آب نمک غلیظ قرار دهید، دیگر اشک نخواهند داشت.

  ▪️ برای جلوگیری از برفک زدن و یخ زدن شیشه منازل یا ماشین، یک اسفنج آغشته به محلول آب نمک را به آن ها مالیده و سپس خشک کنید.
 • ۰۸:۳۲   ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  اصول شستشوي فرش در منزل

  شستشو و نظافت فرش از اهميت ويژه اي برخوردار است و رعايت اصول و قواعد خاص آن سبب خواهد شد تا فرش دستبافت كيفيت اوليه خود را از دست ندهد و حتي الامكان خصوصيات ظاهري و ساختماني خود را حفظ كند. شستشوي فرش به طور معمول، يك بار بعد از پرداخت و بار ديگر پس از طي سالياني چند صورت مي گيرد.

  غبارگيري

  در مرحله اول ارتقاي كيفيت و در مرحله دوم زدودن كثافات و آلودگي هايي كه پس از ساليان دراز بر آن نشسته، مد نظر است.قبل از شستشوي فرش غبارگيري به دو روش انجام مي شود:

  1- غبارگيري معمولي:در غبارگيري معمولي فرش را مي تكانند و يا با چوب بر پشت قالي مي كوبند تا گرد و خاك آن خارج شود. سپس با جارويي زبر )همان جاروهاي چوبي كه در منزل همه موجود است( آن را مي روبند. اين كار نبايد موجب گسيختگي تار و پود قالي شود و به بافت آن لطمه بزند. كوبيدن فرش بر زمين از جمله كارهاي نادرستي است كه جهت تميز كردن آن به كار مي رود.

  2- غبارگيري مكانيكي:اين كار در كارخانجات، بسته به كيفيت فرش صورت مي گيرد و در منزل مقدور نيست. فرش هايي كه داراي گرد و غبار هستند، قبل از شستشو حتما بايد غبارگيري شوند، چرا كه هنگام شستشو گرد و غبار در ته گره )محل تماس گره با تار و پود( باقي مانده خوب تميز نمي شوند و باعث پوسيدگي فرش مي گردد. )در واقع تبديل به گل شده و در مغز فرش باقي مي ماند(. در زندگي هاي شهري كه معمولا از جارو برقي استفاده مي شود، گرد و غبار چنداني درون فرش باقي نمي ماند كه نيازي به غبارگيري داشته باشد.فقط بايد توجه داشت كه فرش رنگ پس ندهد.

  فرش هاي دستبافت چون كيفيت هاي متفاوتي دارند، ممكن است بعضي از آنها رنگ پس دهد. براي اينكه بفهميد فرش رنگ پس مي دهد يا نه، يك دستمال سفيد رنگ كه با آب نيمه گرم خيس شده به قسمت هايي از پرز فرش بكشيد يا پرز فرش را براي چند ثانيه درون دستمال نگه داريد. اگر دستمال سفيد رنگي شد، فرش رنگ پس مي دهد و بايد هنگام شستشوي آن نكاتي را رعايت كرد. بيشتر رنگ هاي تيره رنگ پس مي دهند؛ مانند لاكي، سبزهاي تيره، سرمه اي، مشكي، آبي
 • ۰۸:۳۳   ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  avatar
  mona monaکاپ آشپزی کاپ عکاس برتر 
  پنج ستاره ⋆⋆⋆⋆⋆|48264 |46689 پست
  مراحل شستشوي فرش

  در شستشوي فرش با دست، رعايت نكات زير اهميت ويژه اي دارد:

  1-استفاده از زمين سخت، سيماني، موزاييك يا زمين شيب دار بهتر است.

  2-جريان آب بايد به صورت دوش و با حرارت معمولي باشد. از آب گرم در شستشوي فرش دستباف يا ماشيني استفاده نمي شود.

  توضيح:فرش هاي ماشيني به علت داشتن مواد پلاستيكي در گره ها و تار و پود، پس از شستشو نرمي و لطافت خود را از دست مي دهند. در فرش هاي دستبافت هم، كه رنگ پس مي دهد، آب گرم رنگ پس داده شده را در قسمت هاي روشن فرش تثبيت مي كند كه رنگبرداري آنها سخت و هزينه بردار است. فرش هايي هم كه چله آنها از پشم و ابريشم يا گره هاي ابريشمي باشد، كيفيت شان پس از شستشو كاسته مي شود.

  3-در شستشوي فرش از مواد قليايي نبايد استفاده شود.

  4-از شوينده هاي خنثي استفاده شود )مانند پودر دستي كه بايد قبل از استفاده در آب حل شود، شامپوي فرش، مايع ظرفشويي يا پودر صابون حل شده براي فرش هايي كه چربي روي آنها ريخته شده است(.

  5-فرش دستباف را از قبل خيس نكنيد، به خصوص فرش هايي كه رنگ پس مي دهند. در اين صورت قسمت هاي روشن فرش نيز رنگي مي شود.

  6-فرشي را كه رنگ پس مي دهد، پس از شستشو با برس پلاستيكي و آبگيري، لوله نكنيد و هرگز داخل لوله آب نگيريد.

  7-فرش شسته شده را كاملا آبگيري كرده با پارو و سپس با دستمال نخي يا حوله اي آب پرز آن را كاملا بگيريد و يك ساعت به همان حالت روي زمين بگذاريد تا قسمت هايي كه رنگ پس مي دهد با قسمت هاي ديگر فرش تداخل پيدا نكند.

  8-وقتي فرش يك ساعت روي زمين به صورت پهن شده ماند، مابقي رطوبت خود را از دست مي دهد و آماده پهن كردن مي شود.

  9-فرش نيمه مرطوب از پشت، در سايه )نور غير مستقيم خورشيد( در معرض هوا آويخته شود.

  10-براي فرشهاي ماشيني و دستبافت هم كه رنگ پس نمي دهند، روش شستشو به همين صورت است. اگر هنگام پهن كردن فرش دوباره روي آن آب بگيريد، ريشه هاي آن حتما زرد خواهد شد.

  11-پس از خشك شدن فرش آن را با جاروي چوبي يا برس سر به سمت خواب فرش جارو يا برس بزنيد تا تمام طرح هاي فرش سر جاي خود قرار بگيرد و فرش شما زيبا و شكيل تر و تميز ديده شود.

  جارو برقي چون به صورت رفت و برگشت روي فرش كشيده مي شود خواب فرش را به هم زده و از زيبايي آن مي كاهد
 • ۱۱:۴۴   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  آشنایی با انواع چاقو

  برای آسان کار کردن بهتره با کاربرد و موارد استفاده چاقوهای آشپزی آشنا شیم

  نکات خانه داری
 • ۱۱:۴۷   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  اتو کردن انواع پارچه ها

  سلام دوستان عزیزم امروز قصد دارم نکاتی راجع به اتوکاری انواع پارچه ها رو آموزش بدم امیدوارم براتون مفید باشه.
  ❤اتوکاری پارچه های کشی:👕
  برای این نوع پارچه ها هرگز اتو را روی پارچه نکشید اتو را روی پارچه گذاشته و بلند کنید و روی قسمت بعد قرار دهید .
  ❤پارچه های نخی:👗
  برای اتو کردن سریع آنها را نمدار کنید و از سمت طول پارچه اتوکشی نمایید.
  پارچه های کارشده و ملیله دوزی:
  یک تکه پارچه نم دار سفید از پشت پارچه گذاشته و اتو را روی پارچه گذاشته و بلند میکنید. هرگز اتو را روی پارچه نکشید به ملیله ها آسیب میرسد.
  ❤پارچه های پولکی:👚
  با حرارت ملایم و حداقل درجه از پشت پارچه اتو کنید.
  ❤پارچه های مخمل: 🧥
  برای اتو کردن این پارچه ها باید از ولولورت استفاده کنید که نوعی تخته است که سطوح آن با سوزنهای بسیار ریز پوشیده شده است .ابتدا پارچه را روی این تختخ گذاشته و سپس اتو کنید‌. سوزنها داخل پرزهای مخمل فرو میروند و از خوابیدن پرزها موقع اتو جلوگیری میکند.
  در صورت نداشتن این وسیله اتو بخار را با فاصله میلیمتری از درزها نگه داشته و همان طور که پارچه مرطوب است روی درزها پرس بککشید تا خواب پارچه از بین نرود و پارچه برق نیوفتد.
  .

  نکات خانه داری
 • ۱۱:۵۲   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  راه ساده برای از بین بردن سوختگی های چسبیده به قابلمه

  این پستم راجب به سوختگی غذا داخل قابلمه هاست🥘🥘
  خیلیا قابلمه های تفلون دارن و میدونن این سوختگی ها رو نمیشه با سیم ظرفشویی سابید 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️مخصوصا اگر سوختگی داخل زودپز باشه که سابیدنش خیلیم سخته🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️
  ولی امروز میخوام یه روش ساده رو معرفی کنم که کمکتون کنه تا به راحتی این سوختگی ها رو از بین ببرید😍😍😍 من اگر این اتفاق بیوفته تا نصفه داخل قابلمه اب میریزم و اندازه ی دو سه قطره مایع ظرفشویی،اندازه یک مشت هم نمک
  بعد قابلمه رو میزارم روی گاز بجوشه، تقریبا بعد از ۱۵ دقیقه تمام سوختگیا با اب میجوشه و با ی اسکاج به راحتی تمیز میشه😍😍😍
  .
  .
  دوستان حالا شما بیاین هم از تجربه هاتون بگین هم از سوالات خونه داری تون
  بالاخره دست جمعی یه جوابی براشون پیدا میکنیم

  نکات خانه داری
 • ۱۱:۵۵   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  وقتی قابلمه در ندارد

  شده بخواین داخل قابلمه ای برنج درست کنید که سر نداشته باشه؟؟ کافیه روی قابلمه رو با فویل بپوشونید
  کامل دم میکشه

  نکات خانه داری نکات خانه داری
 • ۱۲:۰۳   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  دم کردن چای در کتری های استیل


  از دم کردن چای در کتری و قوری استیل و مسی پرهیز کنید چرا که تانن موجود در چای رسوب کرده و باعث ضرر برای شما میگردد. چای فقط در قوری لعابی و چینی.

  نکات خانه داری

  ویرایش شده توسط مژگان جون  در تاریخ ۳/۹/۱۳۹۸   ۱۲:۰۵
 • ۱۲:۰۵   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  نکات مهم برای نگه داری سیر تازه

  نکات خانه داری
 • ۱۲:۰۹   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  تمیز کردن کف قابلمه


  من زیر قابلمه رو کمی آب زدم بعد صابون رو رنده کردم و روشون پاشیدم،
  (فرق نمیکنه چ صابونی و چ مارکی باشه ،ولی اگه صابون سفید دارید از اون استفاده کنید)
  گزاشتم ۱۰ تا ۱۵دقیقه بمونه،تو این فاصله ی چای نوش جان کنید☺
  بعد ی دستکش دستتون کنید و زیر قابلمه ها رو سیم بکشید ،اگه از تمیز کردن خیلی وقته ک میگذره ی کوچلو زحمت داره وگرنه خیلی راحت تمیز میشه و زحمت زیادی نداره
  بعد برا اینکه چربی صابون هم از بین بره با ی اسکاج و مایع ظرفشویی قابلمه رو بشورید و ابکشی کنید .
  .

  نکات خانه داری
 • ۱۲:۱۲   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  سته‌بندی میوه‌های بهاری برای چله‌ی زمستون!😉
  موافقید اینا رو باید یه عالمه انبار کرد؟! آخه حیفه

  نکات خانه داری
 • ۱۲:۱۹   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  خشک کردن سریع کفش خیس

  اگر می خواهید در مواقع ضروری کفشتان را در کمترین زمان ممکن خشک کنید مثل تصویر کفش را از داخل روی در ماشین آویزان کنید و خشک کن را بزنید.

  نکات خانه داری
 • ۱۲:۲۱   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

  تمیز کردن سر دوش حمام

  نکات خانه داری: تمیز کردن سر دوش آب

  برای تمیز کردن اثرات آهک و مواد معدنی روی سر دوش آب کافی است محلولی برابر از آب و سرکه را داخل یک کسیه پلاستیکی بریزید و سر دوش با کش ببندید، پس از مدت 15 الی 20 دقیقه آن را باز کرده و آب کشی کنید تا مثل روز اولش شود.

  نکات خانه داری
 • ۱۲:۲۶   ۱۳۹۸/۹/۳
  avatar
  مژگان جون
  یک ستاره ⋆|46 |1271 پست

   ایجاد گرمایش بیشتر از وسیله گرم کننده خانگی

  برای این منظور پشت وسیله گرمایشیتون فویل بچسبانید تا نگذارد گرما هدر برود و آن را به داخل خانه برگرداند و خانه شما بیشتر گرم شود.

  نکات خانه داری
 • برای شرکت در مباحث تبادل نظر باید ابتدا در سایت  ثبت نام  کرده، سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید؛    (Log In) کنید.
موضوع قبل
موضوع بعد
آخرین پست های این تالار
آخرین پست های این بخش
تبلیغات
 
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سايت زیباکده بوده و استفاده از مطالب با ذکر و درج لینک منبع بلامانع است.
© Copyright 2021 - zibakade.com
طراحی و تولید : بازارسازان